Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: otwarcie Sceny Roboczej pod nowym adresem

Stefan Drajewski
Obraz Vladlena Gavrilczika promuje nowy spektakl Teatru Biuro Podróży
Obraz Vladlena Gavrilczika promuje nowy spektakl Teatru Biuro Podróży Vladlen Gavrilczik
Dziś premiera Teatru Biuro Podróży, który w ramach rezydencji zrealizował spektakl „Wot kakaja żizń”. W sobotę powtórka, a w niedzielę prezentacja raportu na temat poznańskich teatrów alternatywnych „Nic o nas bez nas”. Nowy adres Sceny Roboczej: ul. Grunwaldzka 22 (dawniej Kino Olimpia).

Premiera teatru Biuro Podróży

Każdy nosi w sobie inny obraz Rosji. Na wrażenia składają się wspomnienia, lektury, przeżycia, obecność na miejscu zdarzeń. Dla nas najważniejsze były nasze podróże na Wschód, spotkania z ludźmi, przyjaźnie, obserwacje – mówi Marta Strzałko z Teatru Biuro Podróży.

– Inspiracje do tego spektaklu znajdowaliśmy podczas naszych pobytów w Rosji, gdzie wielokrotnie pokazywaliśmy nasze spektakle – opowiada Paweł Szkotak, lider Teatru Biuro Podróży. – Zapraszaliśmy też artystów stamtąd na nieistniejący już Festiwal Maski. Ważne było też nasze spotkanie z Dmitrem Głuchowskim, wybitnym pisarzem młodego pokolenia. Nie korzystamy z jego opowiadań literalnie, ale jego przenikliwość, poczucie humoru były nam pomocne przy pracy nad spektaklem. Istotnym doświadczeniem było dla mnie przygotowanie i pokazanie naFestiwalu w Woroneżu „Car-men Funebre” we współpracy z rosyjskimi aktorami.

To spektakl o wojnie domowej. Kontekst bratobójczej wojny z Ukrainą był tak silny, że aktorzy płakali podczas prób. Ale w nowym spektaklu nie będą dominować ciemne nastroje. Bez dystansu i poczucia humoru nie da się żyć . Bezpośrednim impulsem do powstania spektaklu stały się opowiadania Dmitra Głuchowskiego „Witajcie w Rosji”.

Teatr Biuro Podróży: „Wot kakaja żizń”, 11 i 12 grudnia, godzina 19, Scena Robocza (budynek byłego kina Olimpia, ul. Grunwaldzka 22), bilety: 15 zł

Raport czyli nic o nas bez nas

Finał projektu badań nad dorobkiem 22 poznańskich teatrów niezależnych - offowych i alternatywnych, a także związanych z nimi trzech ośrodków rezydencyjnych. To "wiekopomne dzieło" uświetni zaskakujące wydarzenie stające się znakomitym pretekstem do spotkania z poznańskim środowiskiem artystycznym w nowej teatralnej przestrzeni. Poznacie poznańskich reżyserów i aktorów w rolach w jakich ich jeszcze nie widzieliście.

13 grudnia, godzina 18, Scena Robocza (budynek byłego kina Olimpia, ul. Grunwaldzka 22), wstęp wolny

PROGRAM
prof. dr hab. Krzysztof Kurek - „O prowincjonalności i stołeczności sceny poznańskiej w XIX wieku – kilka uwag i dopowiedzeń”
prof. dr hab. Juliusz Tyszka - „Przywołanie poznańskich tradycji teatru studenckiego i alternatywnego od II połowy lat 50. do dziś”
dr. hab. Joanna Ostrowska - prezentacja ogólnych założeń metodologicznych badań
prof. dr hab. Juliusz Tyszka - Prezentacja wyników badań
5 krótkich narracji o trudzie zbierania materiałów (dr hab. Ostrowska, dr Grenda, dr Jeleń-Kubalewska, mgr Kowalczyk, mgr Lewczuk)
„Teatr offowy w Polsce - szanse, zagrożenia, perspektywy.” w dyskusji udział wezmą: dr Zofia Dworakowska (Animacja Kultury IKP UW ) i Katarzyna Knychalska (redaktor naczelna portalu teatralny.pl i kwartalnika „nietak!t”)
Happening „Nic o nas bez nas” w wykonaniu Lecha Raczaka, Janusza Stolarskiego, Piotra Wojtyniaka, Bartosza Borowskiego, Huberta Kożuchowskiego i Adama Ziajskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski