Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Otwarcie wystawy Twarze Solidarności. Film

Sławomir Kmiecik
Działacze NZS z UAM zapalili znicze pamięci pod hasłem: "13 grudnia 1981 r. Pamiętamy"
Działacze NZS z UAM zapalili znicze pamięci pod hasłem: "13 grudnia 1981 r. Pamiętamy" S. Seidler
Poniedziałkowe obchody 29. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego rozpoczęły się w Poznaniu od otwarcia w holu Urzędu Wojewódzkiego wystawy Twarze Solidarności.

Ekspozycja przedstawia sylwetki osób, które w latach 1980-1981 tworzyły w Wielkopolsce NSZZ Solidarność i - wraz z 10 milionami członków związku w całej Polsce - walczyły o demokrację i prawa człowieka. Przeciwko nim gen. Wojciech Jaruzelski 13 grudnia 1981 roku wyprowadził czołgi na ulice. Stan wojenny miał doprowadzić do unicestwienia Solidarności;.

Zobacz w serwisie glos.tv Serwis glos.tv

- To się nie udało dzięki odwadze i sile ducha ludzi, którzy tworzyli niezależny związek - podkreślił Rafał Reczek, dyrektor oddziału IPN w Poznaniu.

Na wystawie zorganizowanej przez Zarząd Regionu Wielkopolska NSZZ Solidarność można do 28 grudnia oglądać fotografie (sprzed 30 lat i współczesne) założycieli i działaczy związku w zakładach pracy, na uczelniach i w komisjach powiatowych, a także liczne materiały dokumentujące narodziny Solidarności w regionie.

- Była już w Poznaniu wystawa "Twarze bezpieki", której bohaterowi muszą wstydzić się swojej postawy, a my chcieliśmy pokazać wizerunki ludzi, często nieznanych lub zapomnianych, przed którymi należy dziś chylić czoło - tłumaczy komisarz wystawy Julian Zydorek.

Poznański oddział IPN zaprezentował najnowsze wydawnictwa poświęcone dziejom opozycji demokratycznej w PRL, w tym pierwszą część monumentalnej, 5-tomowej "Encyklopedii Solidarności".

Wieczorem w kościele ojców Dominikanów odprawiona została msza św. w intencji ofiar stanu wojennego i osób internowanych. Potem uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Poznańskiego Czerwca 1956, gdzie złożono kwiaty i oddano hołd bohaterom walki o "chleb i wolność". Wspominano śmiertelne ofiary stanu wojennego, których w Polsce było co najmniej 91, a w Poznaniu - 5.

Działacze NZS z UAM zapalili znicze pamięci pod hasłem: "13 grudnia 1981 r. Pamiętamy".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski