Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań pamięta o marszałku Ferdynandzie Fochu, współautorze zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Wideo
od 16 lat
Ferdynand Foch, marszałek Francji, Wielkiej Brytanii i Polski gościł w Poznaniu równo sto lat temu. Przyjechał do Poznania 7 maja 1923 roku. W Sali Lubrańskiego Collegium Minus UAM odbyły się w poniedziałek 8 maja uroczystości upamiętniające to wydarzenie.

Marszałek Foch zasłużył się dla Polski i Wielkopolski szczególnie – dowódca francuskich armii w czasie I wojny Światowej i naczelny wódz sił Sprzymierzonych na froncie zachodnim nie tylko dyktował stronie niemieckiej warunki zawieszenia broni i podpisał rozejm w Compiegne, kończący I wojnę światową, ale także autor poprawki w tekście rozejmu w Trewirze, wprowadzającego linię rozdzielającą wojska niemieckie i polskie w czasie Powstania Wielkopolskiego. Zdecydowaną postawą uniemożliwił Niemcom przeprowadzenie ofensywy, wobec której los Powstania mógłby być niepewny.

W Polsce Foch gościł od 2 do 13 maja 1923 roku, otrzymując m.in. tytuł i buławę marszałka Polski, Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari (z własnego munduru odpiął go i przypiął Fochowi marszałek Józef Piłsudski), ale też – w Poznaniu, gdzie był 7 i 8 maja – tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Poznańskiego.

W Poznaniu otwarto wystawę fotograficzną „Z wizytą u wdzięcznych przyjaciół. W stulecie podróży Ferdynanda Focha po Polsce” i przygotowano uroczystości rocznicowe: organizatorami są Miasto Poznań, UAM w Poznaniu i IPN Oddział w Poznaniu. W czasie uroczystości został zaprezentowany dokument filmowy „Ferdynand Foch w Poznaniu” przygotowany przez IPN i „Głos Wielkopolski”.

od 16 lat

- To co czynimy w czasie tej sesji, to spłacenie pewnego długu, jaki mamy wobec marszałka – mówił dr Piotr Grzelczak z IPN Oddział w Poznaniu.

- Pamięć o Ferdynandzie Fochu i jego zasługach dla Polski powinna być kultywowana – dodawał Wawrzyniec Wierzejewski, prezes Zarządu Oddziału Wielkopolskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

- Nasze wnuki będą nas chwalić za kolejne sto lat, za to, że nie zapomnieliśmy o tak zasłużonej, lecz niedocenianej przez lata postaci – przyznawał prof. dr hab. Rafał Witkowski, prorektor UAM.

Zobacz też: W Poznaniu upamiętniono rocznicę rozejmu w Trewirze, kończącego Powstanie Wielkopolskie. Przypomniano też zasługi marszałka Focha [ZDJĘCIA]

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski