Poznań pamięta! Ulicami przeszedł marsz Żołnierzy Wyklętych [ZDJĘCIA]

KAEF, NKZaktualizowano 
Poznań pamięta! Ulicami przeszedł marsz Żołnierzy Wyklętych Grzegorz Dembiński
Ulicami Poznania przeszedł marsz upamiętniający Żołnierzy Wyklętych. Poznaniacy, kombatanci i harcerze przeszli pod pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, gdzie zawiesili biało-czerwone wstęgi.

- W tym dniu chodzi nie tylko o oddanie czci Żołnierzom Wyklętym, lecz także o odkłamanie historii po latach opluwania, wzgardy i kłamstwa - przemawiał przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Poznaniu ksiądz kanonik Leonard Poloch.

- Wielkopolanie mają czym się chlubić. Stanowiliśmy 10 procent ogółu walczących w tamtym okresie - powiedział także przy poznańskim pomniku pułkownik Jan Podhorski, który w czasach PRL walczył z komunistyczną władzą. Uczestnicy uroczystości powitali go gromkimi brawami.

Oprócz płk Podhorskiego na uroczystości obecni byli bowiem również inni kombatanci. Tych jednak pozostało już niewielu.
- Moglibyśmy wszyscy zająć pewnie zaledwie połowę z tych kilku przygotowanych ławek - opowiadał płk Jan Podhorski.

Na uroczystości przyszli także przedstawiciele władz miasta. - To dzień hołdu dla bohaterów, którzy nie mają swoich grobów. To także dzień zadumy nad tymi, którzy przelewając swoją krew w obronie wolności, sprawiedliwości i godności, nigdy ich nie zaznali - mówił Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania.

Zanim jednak doszło do przemówień przed pomnikiem, ulicami Poznania przeszedł Marsz Pamięci, w którym wzięło udział kilkaset osób. Obecne były całe rodziny z dziećmi, seniorzy, kibice, organizacje patriotyczne, jak i politycy. Na czele marszu szli przedstawiciele niosący poczty sztandarowe i grała orkiestra. Maszerujący skandowali hasła patriotyczne: "Wasza krew za naszą wolność", "Cześć i chwała bohaterom", "Żołnierze Wyklęci - cześć Waszej pamięci", "Bóg, honor i ojczyzna", "Poznań pamięta - Armia Wyklęta" czy "Precz z komuną".

Uczestnicy poznańskiego marszu wyruszyli spod kościoła pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry. Tam bowiem odbyła się uroczysta msza święta, która rozpoczęła oficjalne obchody. Następnie dotarli przed Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, gdzie odśpiewano Mazurek Dąbrowskiego.

Z kolei płk Jan Podhorski zwracał uwagę na potrzebę zachowania pamięci o Żołnierzach Wyklętych: - Dziękuję młodemu pokoleniu. Pokoleniu nadziei. My, weterani, będziemy odchodzili z nadzieją, że pamięć nie zginie. Życzę Państwu tego, abyście w dalszych latach byli niezłomni w tych obchodach.

Po zakończeniu przemówień harcerze przepasali biało-czerwoną wstęgo drzewo koło pomnika, co miało być symbolicznym upamiętnieniem Żołnierzy Wyklętych.

Obchody już od soboty

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się już w sobotę. Wtedy przy ul. Grottgera 2, gdzie mieszkał Stanisław Kasznica, ostatni dowódca Narodowych Sił Zbrojnych, odsłonięto poświęconą mu pamiątkową tablicę. Z kolei po południu w Pałacu Działyńskich odbył się koncert "Żołnierze Niezłomni - Podziemna Armia Powraca".

W niedzielę oprócz oficjalnych uroczystości trwały również inne imprezy upamiętniające Żołnierzy Wyklętych. O godzinie 9 na Cytadeli rozpoczął się bieg "Tropem wilczym", w którym wzięło udział blisko 400 osób. Uczestnicy startowali na dystansie 1963 metrów. Odległość ta jest symboliczna i odnosi się do roku, w którym został zamordowany ostatni z Żołnierzy Wyklętych. Oprócz tego, organizatorzy przygotowali również biegi dla dzieci.

Po południu na placu Wolności stanęły tzw. "Namioty Wyklętych". Można było w nich zapoznać się z sylwetkami kilkunastu Żołnierzy Wyklętych oraz posłuchać opowieści kombatantów i historyków.

Uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych odbywały się w całej Polsce. Ulicami Piły w sobotę przeszedł Wielki Pilski Marsz Żołnierzy Wyklętych. Udział w nim wzięło od 3500 do 4000 osób. Marsz rozpoczął się przed kościołem pw. Św. Rodziny, gdzie odbyła się msza za ojczyznę, a zakończył się na placu przy ul. Dzieci Polskich, gdzie znajduje się graffiti Żołnierzy Wyklętych.

- Ten marsz jest pięknym wyrazem patriotyzmu. Chcemy czerpać pełnymi garściami z wartości, które wyznawali Żołnierze Wyklęci - mówił ks. Jarosław Wąsowicz.

- Jestem Polakiem i to mój obowiązek uczestniczyć w marszu. Nie powinno się zakłamywać historii. Nie pamiętam, żeby na lekcjach w szkole ktoś mówił mi o Żołnierzach Wyklętych - komentował jeden z idących. W trakcie marszu uczestnicy skandowali antykomunistyczne hasła i odpalili race.

"Inka" zidentyfikowana

Blisko 70 lat miejsce pochówku Danuty Siedzikówny ps. "Inka" było nieznane. Bohaterska sanitariuszka 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej została zamordowana w 1946 roku. Jej ciało zostało pochowane w tajemnicy. W niedzielę Instytut Pamięci Narodowej ujawnił, że "Inka" leżała na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.

"Inka" została pojmana podczas odbierania lekarstw dla swojego oddziału. W areszcie była brutalnie przesłuchiwana i poniżana. Mimo to nie dała się złamać i nie zdradziła żadnych informacji na temat działalność oddziału majora Zygmunta Szendzielarza ps. "Łupaszka".

Po kilku dniach "Inka" została skazana na dwukrotną karę śmierci. Wykonano ją 28 sierpnia 1946 roku. W chwili śmierci dziewczyna miała zaledwie 17 lat. Oczekując na wyrok wysłała gryps z więzienia. Napisała w nim: "Jest mi smutno, że muszę umierać. Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba".

Przez kilkadziesiąt lat nie było wiadomo, gdzie pochowano ciało Danuty Siedzikówny. Identyfikację grobu "Inki" zawdzięczamy Instytutowi Pamięci Narodowej, który od kilku lat prowadzi poszukiwania tajnych miejsc pochówku ofiar komunizmu. Jego celem jest przywrócenie tożsamości żołnierzom walczącym po wojnie z ówczesną władzą. Informacja o identyfikacji "Inki" została podana podczas niedzielnej uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Współpraca: Dorota Bonzel, Damian Dragański

Zobacz również: Marsz Żołnierzy Wyklętych w Pile. A co w Poznaniu? [PROGRAM OBCHODÓW]

polecane: FLESZ: Ekologia na co dzień: 6 mitów, w które wierzymy

Materiał oryginalny: Poznań pamięta! Ulicami przeszedł marsz Żołnierzy Wyklętych [ZDJĘCIA] - Głos Wielkopolski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 26

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
t
tutturu

Poczytaj opracowania historyczne oparte na prawdzie i źródłach, a nie na komuszej propagandzie, którą ostatnio jeszcze lansuje Senyszyn.

zgłoś

drzesz japę, a potem sugerujesz rozmówcy chorobę psychiczną? ciekawe... przy okazji wpisujesz się w kanon "wierzących", którym "przepraszam za swoje zachowanie" nie przechodzi przez gardło.

zgłoś
G
Gość

w domu wszyscy zdrowi?... kasienka

zgłoś
W
Wojciech K.

Z "żołnierzami wyklętymi" to jest tak, jak z Polakami ratującymi Żydów podczas okupacji. Byli przecież i tacy, co sprzedawali ich Niemcom, to jest tylko kwestia proporcji. Jest to niemożliwe do ustalenia, statystyk tu nie ma. Przypuszczalnie pomagających było znacznie więcej. I tak jest z żołnierzami wyklętymi. Pamiętam te czasy, w 1945 r. miałem 8 lat. Wśród tych "wyklętych" było dużo zwykłych bandytów, którzy rabowali i załatwiali osobiste porachunki i to n ie miało nic wspólnego z walką niepodległość Polski. A mordowanie Bogu ducha winnych chłopaków, którzy w dobrej wierze wstąpili do milicji, by utrzymać porządek ? Zaraz po wojnie nic nie było jasne, prawie nikt nie wiedział jak będzie ta Polska. Natomiast dobrze wiedzieli o tym politycy schowani w "ciepłym" Londynie jako rząd na emigracji. Oni powinni tych wyklętych powstrzymać od walki, która nie miała żadnych szans, podobnie było z Powstaniem Warszawskim. Teraz młodzi "historycy" i politycy prawicy się wymądrzają, a ja byłem żywym świadkiem tej historii. Niestety przy rozważani kwestii żołnierzy wyklętych traktujemy sprawę typowo po polsku: to byli bohaterowi w 100 procentach, a to jest nieprawda. Dokładnie tak samo było zaraz po wojnie - tylko w drugą stronę. Dla UB - owców wszyscy byli bandytami. Faktów historycznych w większości nie da się traktować w kategorii "czarne - białe". Trzeaba o tym pisać na bezstronnie i spokojnie, a nie tendencyjnie.

zgłoś
K
Krzysztof Szczurko

Nie po to Niezłomni walczyli,
- by dziś Żydzi tu rządzili.
Ci co Ich też mordowali,
- wnuków na urzędy dali.

Kto we władzy, niech pokaże,
- czy ojcowie nie zbrodniarze?
Władzę dziś zbrodniczą mamy,
- kraj i Naród wyniszczany.

Kto dziś w tym też udział bierze?
- ci fałszywi też żołnierze.
A więc partie co powstały,
- udział Żydów w nich nie mały.

I działacze udawacze ,
- znani dobrze nam krzykacze.
A i nawet cały Rząd,
- oraz też kościelny błąd.

24 luty 15
Autor :KYSY zwany także :
,,Trybun Ludowy”
e-mail:kysyprzemysl@gmail.com
tel: 781-096-772

zgłoś
w
walerianda

Nie żydowska bezczelność tylko ich natura. Inaczej wyjdzie na to, że to jakiś mały odsetek ich marginesu społecznego

zgłoś

Pan Jezus chyba nie byłby z Ciebie dumny. Ale Twoja postawa upewnia mnie, że mam rację :) Niezależnie od tego, co gardłujesz, swoimi słowami i tak dajesz świadectwo o zasadach które wyznajesz. A są to zasady dalekie od dekalogu i Mistrza. Miłego taplania się w błocie, ale nie życzę sobie, żebyś więcej mnie nim obrzucała.

zgłoś
G
Gość

dla zlowrogich, tepych glupkow, ktorzy nic nie rozumiejac maja za nic honor, milosc Ojczyzn, szacunek dla drugiego czlowieka, sprawiedliwosci i prawa - emenacji zasad moralnych wyrazonych w dekalogu. kasienka

zgłoś

przedstawił swój poziom. Tak uczą w kościele?

zgłoś
G
Gość

.. w imie przesadow religijnych.. Przeciez rzeznia to nie swiatynia.. Szanujesz takie prawo chciwych chlopkow przeglosowane przez PO-psl i klepniete przez "sedziow" ? Ja nie szanuje takiego "prawa" kasienka

zgłoś
G
Gość

POdkreslasz, ze nie wypowiadasz sie tylko "w kwestii formalnej" ale niestyety widac, ze jestes niechetna(y) obchodom honorujacym zolnierzy niezlomnych .. do tego jeszcze wmieszany ten "kosciol ewangielicki" czym starasz sie wskazac ze to "katole" swietuja ... Czy nie uwazasz ze przydzielanie administracyjne symboli wedlug "PO lini i na bazie" jest po prostu idiotyczne? Czy tak samo ochoczo komentowalas slynnego orla- slynny "Mozel" Komorowskiego z czekoldy upstrzonego rozowymi balonikami? Czy szanujesz rozmamite prawa ustalane prze psl-po np. zezwalajace na bestialskie mordowanie bezbronnych zwierzat w imie ? Ja nie szanuje takiego prawaka.. kasienka

zgłoś
G
Gość

Komorowskiego, ktory z panstwowymi honorami grzebie sowieckich janczarow... kasienka

zgłoś
L
Lech

Skoncentruj się na tym co potrafisz najlepiej tj. żryj . chlaj i s...aj !!! Dla ciebie to co robią ci ludzie to są nieosiągalne Himalaje - włącz sobie tefałen , POczytaj gw . POLecam art. o B. Sienkiewiczu ..aha i jeszcze jedno symbol Poznania to nie jest symbol władz tego miasta !!!

zgłoś

może ktoś wie, jaka jest sygnatura decyzji Prezydenta Miasta Poznania zezwalająca na umieszczenie symbolu Miasta Poznań na tej płachcie, którą niosą? Bo oczywiście jako prawi i sprawiedliwi obywatele, o takie pozwolenie wystąpili gdyż zgodnie z zasadami patriotyzmu, których przestrzegają, szanują prawo swojej Ojczyzny, czyż nie tak? Nie wierzę przecież, że doszło do zagarnięcia, tak jak zagarnięto kościół ewangelicki który widać na zdjęciach?
Czyż ów kościół nie dostali katolicy w prezencie od komuchów, na których podczas tej manifestacji pluli?

zgłoś
V
V

Szkoda , że ci z reformy rolnej mózgu ta czerwona hołota nie przydzieliła !!!

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3