Organizuje to Łódź, robi to Wrocław, Gdańsk, zrobić ma również Poznań. Długo wyczekiwane przez stowarzyszenia proekologiczne spotkanie dotyczące ochrony środowiska z ekspertami, władzami miasta, naukowcami oraz mieszkańcami ma odbyć się w stolicy Wielkopolski.
Sprawdź też:
Dyrektor Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska UM, Przemysław Surdyk wysłał do organizacji działających w ramach Komisji Dialogu Obywatelskiego zaproszenie na spotkanie organizacyjne w celu powołania panelu obywatelskiego. – Chciałbym, by panel posłużył nam do rozmów o ochronie środowiska w mieście. Byśmy my, jako urząd, przedstawili nasze działania i zestawili to z opinią i pomysłami mieszkańców – mówi P. Surdyk.
Panel obywatelski: co to jest?
– Celem panelu ma być wypracowanie wspólnych rekomendacji, jak miasto przystosować do zmieniających się zmian klimatycznych, braku pór roku, problemów z ekstremalnymi zjawiskami, brakiem wody, biorąc też pod uwagę możliwości budżetowe - tłumaczy P. Surdyk.
Sprawdź też:
Panel obywatelski to nic innego jak forma demokracji deliberacyjnej. Funkcjonuje w wielu innych miastach i świetnie sprawdza się przy podejmowaniu ważnych dla miasta decyzji. Mieszkańcy czują się współodpowiedzialni i współdecydują o przyszłości i wyglądzie miasta. W panelu udział biorą mieszkańcy wyłonieni losowo, którzy mają odzwierciedlać ogólną populację miasta.
Spotkania organizacyjne mają jednak posłużyć temu, by wybrać te zagadnienia z zakresu ochrony środowiska, które z punktu widzenia stowarzyszeń proekologicznych i władz miast są najważniejsze.
– Mamy nadzieję, że nie będzie to spotkanie, by zamknąć nam usta. O organizację tzw. zielonego stołu z prezydentem Poznania i ekspertami zabiegamy przynajmniej od roku – mówi Aneta Mikołajczyk z Koalicji ZaZieleń.
Panel obywatelski w Poznaniu. Czy to próba zamknięcia ust miejskim ekologom?
Dotychczas bowiem, jeśli rozmawiało się o zieleni i ochronie środowiska w mieście to nie za sprawą miejskich urzędników.
– Każde takie spotkanie pokazywało ogromną przepaść między tym co mówią, sądzą urzędnicy, a tym, co my, mieszkańcy uważamy – mówi Mikołajczyk. – Co więcej, w ostatnich dniach osoby, które nie mają do czynienia z zielenią w mieście, jak niektórzy radni osiedlowi dostali zaproszeni do zespołu ds. adaptacji lasów komunalnych Poznania. My takiego zaproszenia nie otrzymaliśmy – dodaje.
Czytaj: Park Wilsona w Poznaniu otwarty dla każdego psa? Regulamin dotyczący wyprowadzania zwierząt ma zostać zmieniony
– Praktyki z innych miast, Gdańska, Warszawy pokazują, że można rozmawiać i angażować mieszkańców. Czy to wypali w Poznaniu? Tematyka z zakresu ochrony środowiska jest bardzo szeroka. Trzeba znaleźć te problemy, które bezpośrednią dotyczą Poznania – mówi Magdalena Garczarczyk, także z Koalicji.
Extinction Rebellion Poznań a panel obywatelski
Nie tylko członkowie Komisji Dialogu Obywatelskiego przy WKiOŚ zabiegali o rozmowy na temat ochrony środowiska. W piątek w urzędzie miasta członkowie ruchu Extinction Rebellion Poznań złożyli projekt uchwały w sprawie przeprowadzenia przez prezydenta panelu dedykowanemu przeciwdziałaniu zmianom klimatu. Pod projektem podpisało się 376 mieszkańców.
Sprawdź też:
– Czekamy na spotkanie 11 marca, aby dowiedzieć się konkretnie jakie będą następne kroki miasta ku zorganizowaniu panelu obywatelskiego – mówi Justyna Drogowska, aktywistka Extinction Rebellion Poznań.
Jakie społecznicy mają oczekiwanie w sprawie najbliższego spotkania, jak i samego spotkania? – Stronie społecznej nie zależy na tym, by tylko sobie porozmawiać, ale coś z tych spotkań musi wynikać. Panel powinien ustalać pewne wnioski na poziomie prawa lokalnego – mówi M. Garczarczyk.
Sprawdź też:
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?