Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Pasja na Cytadeli w sobotę. Przygotowania [ZDJĘCIA]

Elżbieta Podolska
Po roku przerwy na poznańską Cytadelę powraca  największe na świecie widowisko pasyjne realizowane przez Artura Piotrowskiego
Po roku przerwy na poznańską Cytadelę powraca największe na świecie widowisko pasyjne realizowane przez Artura Piotrowskiego Fot. Waldemar Wylegalski
Po roku przerwy na poznańską Cytadelę powraca największe na świecie widowisko pasyjne realizowane przez Artura Piotrowskiego. Trwa montaż dekoracji, a na piątek zapowiedziana jest próba generalna.

Tydzień wcześniej Misterium obejrzeli warszawiacy na Placu Piłsudskiego. W Poznaniu rozpocznie się w sobotę o godz. 20 na Polanie pod Dzwonem Pokoju. Wcześniej zgodnie z tradycją o godz. 18 w kościele p.w. św. Jana Bosko na Winogradach aktorzy i realizatorzy wezmą udział we mszy świętej, by następnie przejść w procesji na Cytadelę. Podczas Misterium zostanie rozdanych wśród widzów dwa tysiące bochenków chleba, który ma symbolizować dzielenie się z bliźnimi. Wstęp jest dla wszystkich wolny.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Poznań: Wielki powrót Misterium Męki Pańskiej
Poznań: 10 tysięcy widzów obejrzało misterium (ZDJĘCIA)
Poznań: Misterium na Cytadeli w Wielką Środę. Film i zdjęcia
Poznań: 10 tysięcy widzów obejrzało misterium (ZDJĘCIA)

Spektakl po raz pierwszy został wystawiony w 1998 roku dla zaledwie kilku tysięcy widzów. Teraz co raku przychodzi ich od kilkudziesięciu do stu tysięcy chcących nie tylko zobaczyć gigantyczne Misterium Męki Pańskiej , ale także je przeżyć.
W tym roku wypada 70. rocznica zgilotynowania pięciu chłopców, wychowanków salezjańskich z ulicy Wronieckiej. Dlatego też to Misterium będzie im właśnie poświęcone.

- Przed tegorocznym Misterium oddamy hołd i powierzymy widowisko opiece Niepokalanemu Sercu Maryi Panny - twierdzi Artur Piotrowski. - Oczywiście, jak co roku będziemy mieli dla uczestników pewną niespodziankę, ale na razie nie chcę zdradzać szczegółów. Powiem tylko, że też będzie miała związek z Matką Boską.

Realizatorzy nie przewidują żadnych innych zmian w scenariuszu. W widowisku bierze udział 300 aktorów i 300 osobowy tłum. W role Jezusa od samego początku wciela się Ziemowit Howadek, z zawodu informatyk.

W finałowej scenie występują tancerze Polskiego Teatru Tańca. Balet Poznański. W sumie jest ono przygotowywane przez ok. 1000 osób.

Dla samego tłumu uszyto kostiumy, na które zużyto 5 kilometrów tkanin. Zbroje dla legionistów zamówiono aż w Indiach. W ostatniej scenie pojawia się nad Cytadelą największa na świecie kopia portretu z Łagiewnik, o rozmiarach 12 x 22 m. Została namalowana w 2003 roku na płótnie drelichowym przez dziesięciu ówczesnych studentów Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Do jej wykonania potrzebnych było dwieście litrów farby akrylowej. Ogromny obraz unoszą nad placem dwa specjalnie ustawione dźwigi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski