Poznań: Pawilon 14A na MTP istniał 34 lata [ZDJĘCIA]

  Poznań: Pawilon 14A na MTP istniał 34 lata [ZDJĘCIA]

  Paulina Jęczmionka

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Pawilon 14A w 1979 roku.
  1/5
  przejdź do galerii

  Pawilon 14A w 1979 roku. ©MTP

  Na Międzynarodowych Targach Poznańskich trwa wielkie wyburzanie pawilonu 14A, który powstał w 1978 roku. W jego miejscu już niebawem powstanie Targowy Ogród.
  PRZECZYTAJ TAKŻE:
  Poznań: Trwa wielkie wyburzanie pawilonu MTP [ZDJĘCIA, FILM]
  Muzyczny Pawilon 2 - nowa nazwa koncertowej hali na MTP
  Poznań: Otwarcie nowego pawilonu MTP. Film i zdjęcia

  Targowy pawilon 14A został wybudowany w 1978 roku. Nazywany był pawilonem Budimexu. Bo zgodnie z ówczesnymi przepisami handlem zagranicznym w Polsce mogły zajmować się tylko 44 przedsiębiorstwa (w tym Budimex) i to dla nich budowano targowe pawilony.

  Reklamy targów spowodowały, że poznański budynek Budimexu znany był na całym świecie. I posłużył jako wzór do budowy obiektu w New Delhi w Indiach. Do dziś mieści się tam Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej.  Do końca lat 70. pawilon Międzynarodowych Targów Poznańskich był przede wszystkim biurowcem. Później organizowano w nim również liczne konferencje - m.in. podczas pobytu w Poznaniu prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Teraz pawilon nie spełnia już wymogów przeciwpożarowych. Jest też za mały, więc jego funkcje przejęło nowe, wciąż modernizowane Centrum Konferencyjno-Kongresowe (pawilon nr 15).

  MTP zdecydowały się zburzyć 34-letni budynek. Na targach pojawił się właśnie ciężki sprzęt, z pawilonu 14A pozostały tylko fragmenty betonowych płyt i elementy konstrukcji. Rozbiórka potrwa do końca maja. Później niemal w samym środku targowego terenu, na powierzchni dwóch tysięcy metrów kwadratowych powstanie ogród tarasowy.
  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo