Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Petycja na UAM w sprawie wypowiedzi arcybiskupa Jędraszewskiego. "To nawoływanie do nienawiści i przyzwolenie na przemoc"

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Społeczeństwo Uniwersytetu im. Adami Mickiewicza w Poznaniu zbiera podpisy pod petycją po mocnych słowach arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Profesor poznańskiej uczelni nazwał homoseksualistów "tęczową zarazą" podczas homilii w kościele Mariackim.
Społeczeństwo Uniwersytetu im. Adami Mickiewicza w Poznaniu zbiera podpisy pod petycją po mocnych słowach arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Profesor poznańskiej uczelni nazwał homoseksualistów "tęczową zarazą" podczas homilii w kościele Mariackim. Lukasz Gdak
Wykładowcy i absolwenci Uniwersytetu im. Adami Mickiewicza w Poznaniu po słowach arcybiskupa Marka Jędraszewskiego zbierają podpisy pod petycją. Profesor poznańskiej uczelni nazwał homoseksualistów "tęczową zarazą" podczas homilii w kościele Mariackim. Władze uczelni do tej pory nie zareagowały.

1 sierpnia 2019 roku z ambony kościoła Mariackiego w Krakowie padły następujące słowa: „Czerwona zaraza już po naszej ziemi całe szczęście nie chodzi, co wcale nie znaczy, że nie ma nowej, która chce opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie marksistowska, bolszewicka, ale zrodzona z tego samego ducha, neomarksistowska. Nie czerwona, ale tęczowa”.

Zobacz też: Abp Stanisław Gądecki: Szacunek dla konkretnych osób nie może prowadzić do akceptacji ideologii LGBT

Słowa te padły z ust arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, który związany jest również z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Krakowski metropolita wiele lat wykładał w poznańskiej uczelni, zyskał tytuł profesora zwyczajnego, dziś jest profesorem emerytowanym, a jego nazwisko widnieje na stronach Wydziału Teologicznego UAM.

W związku z wypowiedzianymi przez arcybiskupa słowami, społeczność UAM zbiera podpisy pod petycją.

Czytaj też: Maciej Nowak z Teatru Polskiego odpowiada na oświadczenie Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w sprawie LGBT+

- Homilię arcybiskupa Jędraszewskiego jednoznacznie odczytać można jako nawoływanie do nienawiści wobec osób nieheteronormatywnych, wobec gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transpłciowych, a milczenie wobec zacytowanych słów profesora naszego uniwersytetu odczytać można jedynie jako wyraz przyzwolenia na nękanie i przemoc wobec nas, naszych i Waszych Koleżanek i Kolegów - czytamy w petycji. Całą treść znajdziesz tutaj.

Czytaj: Poznań: Absolwenci "Marcinka" nie chcą, by mszę odprawił abp Jędraszewski

Apel skierowany jest przede wszystkim do władz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, które do tej pory nie zareagowały na wypowiedź arcybiskupa.

- Zwracamy sie też do władz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z apelem o wsparcie i ochronę swoich nieheteronormatywnych koleżanek, kolegów, pracowników i pracownic, studentek i studentów przed dyskryminacją, stygmatyzacją, mową nienawiści, jawnym wzywaniem i dopuszczeniem do fizycznej przemocy. Wszystko to nie mieści się w etosie akademickiej wspólnoty opartej na solidarności i poszanowaniu, na wparciu, siostrzeństwie, braterstwie oraz wspólnej pracy dydaktycznej i naukowej. Słowa arcybiskupa Jędraszewskiego stoją w sprzeczności z wartościami, które przyświecają akademickiej wspólnocie. Milczenie wobec zacytowanych słów profesora naszego uniwersytetu odczytać można jedynie jako wyraz przyzwolenia na nękanie i przemoc wobec nas, naszych i Waszych Koleżanek i Kolegów - piszą autorzy petycji.

Petycja skierowana jest także do pracowników, studentów i absolwentów uniwersytetu z prośbą o wsparcie społeczności LGBT+ na uniwersytecie. Pod jej treścią podpisało się kilkanaście osób, w tym wykładowcy akademiccy, a także absolwenci UAM, dziś m.in. radni miasta Poznania i osobistości ze świata kultury.

Zdjęcie ilustracyjneZobacz zdjęcie kandydatek --->

Poznań: Wybory Miss Lesbian Poland. Zobacz kandydatki pierws...

Tegoroczny Marsz Równości jest szesnastym w historii, który przechodzi ulicami Poznania. Rozpoczął się o godz. 14 w sobotę, 6 lipca na Moście Rocha. Poprzedził go Pride Piknik na Kontener Art w Starym Korycie Warty. Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->

Marsz Równości 2019 w Poznaniu. Przemarsz środowisk LGBT+ pr...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski