Poznań: Piekarz z Jeżyc rozda 100 chlebów na 100. rocznicę...

  Poznań: Piekarz z Jeżyc rozda 100 chlebów na 100. rocznicę odzyskania niepodległości

  Błażej Dąbkowski

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Jacek Polewski w sobotę rozda poznaniakom 100 chlebów.
  1/6
  przejdź do galerii

  Jacek Polewski w sobotę rozda poznaniakom 100 chlebów. ©Łukasz Gdak

  Właściciel piekarni "Czarny chleb" z Jeżyc w sobotę rozda 100 chlebów, by uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Przy okazji chce zebrać pieniądze na obiady dla osób ubogich i bezdomnych.
  W piątek rano Jacek Polewski, właściciel piekarni "Czarny chleb", znajdującej się na poznańskich Jeżycach, zaczął przygotowania do wypieku 100 chlebów. Najpierw zmielił mąkę żytnią, następnie wymieszał ją z wodą, zakwasem, solą i olejem. Uformował bochenki i włożył do pieca. W sobotę poznański piekarz zamierza je rozdać mieszkańcom, by uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

  - Chcę w ten sposób pokazać, że można się odbić od napompowanego świętowania w stylu sarmackim - tłumaczy Jacek Polewski. - Lepiej zrobić coś konkretnego, nawiązując do organiczników, niż organizować kolejne festyny z fajerwerkami - dodaje.

  100 lat niepodległości w Poznaniu: Strzały z armat, pokazy wojskowe i mapping na 11 listopada - zobacz program obchodów

  Piekarz podczas rozdawania pieczywa będzie zbierał datki, które trafią do organizatorów akcji "Zupa na Głównym". Odbywa się ona w każdą sobotę o godz. 18 na przystanku PST "Dworzec Zachodni" w Poznaniu. Społecznicy gotują wielki gar zupy, szykują kanapki, pieką placki, częstują herbatą, kawą, kompotem i częstują nimi osoby ubogie oraz bezdomne.

  Poznań: Zupa na Głównym. Na Wildzie będą gotowali wielkie gary zup i piekli ciasta dla potrzebujących

  - To ważne, by setną rocznicę odzyskania niepodległości pokazać solidarność - stwierdza Jacek Polewski. Dodaje też, że chce zebrać kwotę, która pozwoli na zakup około 300 obiadów.

  Chleb, który piekarz będzie wręczał mieszkańcom, to tradycyjny, żytni wypiek. - Szukałem informacji na temat chlebów, które jedzono na początku XX wieku i powstania wielkopolskiego. Podstawowym pieczywem był wtedy czarny chleb żytni, dziś to się odwróciło, bowiem spożywamy te z pszenicy. Warto wracać do tego, co dobre i zdrowe - mówi.

  Chleb będzie można otrzymać w sobotę od godz. 10 do godz. 14 w piekarni "Czarny chleb", znajdującej się przy ul. Dąbrowskiego 25a.

  POLECAMY:


  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mohery

  tadeja KKS (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  pożywka dla moherów bo za darmo .TVN sfilmuje , a ARD lub jakaś inna niemiecka tv puści newsa , że w Polsce bieda bo chleb rozdają na ulicy za darmo! Będzie kocioł jak przy gratisowych flagach na...rozwiń całość

  pożywka dla moherów bo za darmo .TVN sfilmuje , a ARD lub jakaś inna niemiecka tv puści newsa , że w Polsce bieda bo chleb rozdają na ulicy za darmo! Będzie kocioł jak przy gratisowych flagach na StR. Schetyna będzie miał temat.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oho

  mv (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  już US szykuje wezwanie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a urząd skarbowy już....

  małpa w czerwonym (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  zaciera łapki. Za parę dni nieustanne kontrole.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie wiem

  czy wie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  że VAT od rozdanego chleba zapłacić musi!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo