Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Piesi górą, czyli szykują się zmiany na rondzie Śródka. Naziemne przejścia dla pieszych będą z każdej strony. Co z podziemnymi?

Mikołaj Woźniak
Mikołaj Woźniak
Mieszkańcy i radni dopięli swego i za jakiś czas po każdej stronie ronda Śródka będzie można korzystać z naziemnych przejść dla pieszych.
Mieszkańcy i radni dopięli swego i za jakiś czas po każdej stronie ronda Śródka będzie można korzystać z naziemnych przejść dla pieszych. Waldemar Wylegalski
Mieszkańcy i radni dopięli swego i za jakiś czas po każdej stronie ronda Śródka będzie można korzystać z naziemnych przejść dla pieszych. Przetarg będzie ogłoszony jeszcze w tym roku, a prace zaplanowano tak, by nie kolidowały z remontem mostu Lecha.

- Pomysł takich przejść naziemnych był zgłaszany przez mieszkańców jeszcze w Poznańskim Budżecie Obywatelskim za prezydentury Ryszarda Grobelnego - wspomina Beata Urbańska, poznańska radna Lewicy i osiedla Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria.

Czytaj więcej: Poznań: Kierowca uciekał przed policją w centrum. Jechał po Starym Rynku, uderzył w radiowóz

Ostatecznie naziemne przejścia dla pieszych pojawią się nie jako inicjatywa z PBO, a w ramach zgłoszonej przez nią poprawki do budżetu miasta. Koszt inwestycji ma się zamknąć w 3,5 miliona złotych.

- Pomysł wspiera cała rada osiedla. Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania zobowiązał się, że przetarg będzie ogłoszony jeszcze w tym roku - dodaje Urbańska.

Faktycznie, informacja na stronie internetowej Poznańskich Inwestycji Miejskich, potwierdza, że przetargu możemy się spodziewać do końca roku. Jak zmieni się rondo?
Pojawią się dwa nowe przejścia naziemne przez ulice Warszawską i Podwale. Stare przejścia podziemne nie zostaną zamknięte (kiedyś pojawił się pomysł, by je... zasypać). Będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, rowerzystów i matek z dziećmi. Korzystać mają z nich też ci, którzy nie będą chcieli stać na światłach.

Sprawdź: Skoda Bike Challange 2018: Problemy z dojazdem strażaka. Mieszkańcy zgłaszają, że są odcięci od świata

Ponownie skoordynowana będzie musiała zostać sygnalizacja świetlna. Pomysł jest taki, żeby tramwaje nie blokowały ronda i mogły je pokonać na jednej zmianie świateł.

- Przede wszystkim poprawi się bezpieczeństwo i komfort, tych osób, którym korzystanie z przejścia podziemnego sprawiało trudność. Osoby, które nie były w stanie zejść na dół, często nadkładały kilometr drogi i cofały się do przejścia przy ul. Świętego Michała - komentuje Zbysław Jankowski, radny osiedlowy. I przypomina: - To rondo było już przebudowywane kilkukrotnie - nigdy w pełni dobrze. Mieszkańcy cieszą się, że wkrótce to nastąpi.

Z informacji udostępnianych przez PIM wynika, że zakończenie robót jest planowane na III kwartał przyszłego roku. Jednak z ustaleń radnej Urbańskiej wynika, że prace mają się rozpocząć, po zakończeniu remontu mostu Lecha. Ten ma zostać oddany do użytku na początku 2020 roku. Wiele wskazuje więc na to, że terminy mogą się przesunąć.

Zobacz:

Duży pożar wybuchł w Poznaniu przy ul. Karpia. Pali się budynek należący do firmy produkującej opakowania. Dym widoczny jest z kilku kilometrów. Ogień gasi 17 zastępów straży pożarnej.Kolejne zdjęcie --->

Poznań: Pożar na Naramowicach. Płonął budynek przy ul. Karpi...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski