Zobacz
  odmiany i ceny

  Jak wybrać choinkę? Jodła, daglezja czy świerk?

  Rozwiń
  Poznań: Piotr Soszyński, współzałożyciel Super Duo nie żyje

  Poznań: Piotr Soszyński, współzałożyciel Super Duo nie żyje

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Piotr Soszyński był współzalożycielem zespołu Super Duo

  Piotr Soszyński był współzalożycielem zespołu Super Duo ©Archiwum rodzinne

  W środę po długiej chorobie zmarł w Poznaniu Piotr Soszyński, wybitny polski gitarzysta, współzałożyciel grupy Super Duo.
  Piotr Soszyński był współzalożycielem zespołu Super Duo

  Piotr Soszyński był współzalożycielem zespołu Super Duo ©Archiwum rodzinne

  W środę po długiej chorobie w wieku 59 lat zmarł w Poznaniu Piotr Soszyński, wybitny polski gitarzysta, współzałożyciel grupy Super Duo.

  Był absolwentem XI Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu i automatyki na Politechnice Poznańskiej, a także klasy gitary w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia przy ulicy Głogowskiej.

  Jeszcze w 1984 roku ze zmarłym w 1997 roku gitarzystą Cezarym Rayem (Krajewskim) założył Supe Duo, grupę która szybko stała się jednym z wiodących zespołów gitarowych nie tylko na polskim rynku muzycznym.
  Świadczyły o tym laury i występy na festiwalach FAMA 85, Jazz Jamboree 85, Roskilde Festival 86 w Danii, Jazz Praha 87, De-Bron Dalfsen Holland 90, Muse 90 Berlin czy na Akademii Gitary. W swym dorobku Super Duo miało koncerty m.in. w Rosji, Finlandii, Francji, Czechach, Korei i Wielkiej Brytanii. Szczególnie ważne były koncerty z Al di Meolą i grupą Take 6 oraz występy w Royal Festival Hall i Barbican Centre w Londynie.

  Po śmierci Krajewskiego zespół zawiesił działalność. Wznowił ją po dołączeniu do grupy Przemysława Hałuszczaka jednego z najlepszych polskich gitarzystów flamenco. Wielki come back grupy nastąpił w roku 2006 na festiwalu Duende. W ostatnich latach z zespołem występował także wokalista i kompozytor Grzegorz Kopala.

  Przemysław Hałuszczak tak wspomina Piotra Soszyńakiego: - Piotr był człowiekiem wielkiego formatu. Obserwowałem jak znosi chorobę i nie poddaje się. Jeszcze na dzień przed śmiercią mieliśmy próbę przed kolejnym koncertem. Rozmawialiśmy jeszcze na godzinę przed śmiercią Piotra.

  Krytyk i animator muzyki Dionizy Piątkowski tak wspomina Piotra Soszyńskiego: - W połowie lat 80. Poznań był silnym ośrodkiem jazzowym. Była grupa String Connection Krzesimira Dębskiego, był awangardowy Jan A. P. Kaczmarek i nagle pojawił się duet gitarowy Piotra Soszyńskiego i Cezarego Raya o nazwie Super Duo. Rzeczywiście szybko udowodnili, że są super. Było w ich muzyce flamenco była bossa nova. Niestety w 1997 roku tragicznie odszedł Czarek, a teraz odszedł Piotr. Grają teraz znów razem po drugiej stronie.

  Pogrzeb Piotra Soszyńskiego odbędzie się w poniedziałek o 9.30 na cmentarzu Junikowskim.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo