Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: PiS ma już gotową listę na wybory. Koalicja Obywatelska nadal nad nią pracuje

Błażej Dąbkowski
Błażej Dąbkowski
Jadwiga Emielewicz będzie liderem listy Zjednoczonej Prawicy w Poznaniu
Jadwiga Emielewicz będzie liderem listy Zjednoczonej Prawicy w Poznaniu Grzegorz Dembiński
Poznańska lista PiS jest już niemal domknięta. W Koalicji Obywatelskiej trwa z kolei przepychanka i pierwsze miejsce na liście, do którego aspirują szef regionu PO Rafał Grupiński i poseł Nowoczesnej Adam Szłapka. Na lewicy też trwają rozmowy, ale wszystko wskazuje na to, że "jedynkę" w stolicy Wielkopolski zgarnie Wiosna.

Ponad tydzień temu prezes PiS Jarosław Kaczyński ogłosił listę polityków, którzy staną na czele list wyborczych. Wtedy też potwierdziły się nasze informacje o tym, że „jedynką” w Poznaniu zostanie Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii w rządzie Mateusza Morawieckiego i wiceprezes Porozumienia Jarosława Gowina. Jak wynika z naszych informacji drugie miejsce przypadnie wiceministrowi spraw zagranicznych i posłowi PiS z Poznania, Szymonowi Szynkowskiemu vel Sękowi. Jego wysoka pozycja to m.in. efekt zaangażowania w organizację Szczytu Bałkanów Zachodnich, który odbył się w pierwszych dniach lipca w Poznaniu.

– Władze partii oraz premier byli zadowoleni z imprezy, ale nie jest to jedyny powód awansu ministra. Swoje robi też znajomość z rodziną Przyłębskich, która ma duży wpływ na to co dzieje się w Poznaniu – mówi nam jeden z polityków PiS. Sz. Szynkowski vel Sęk podkreśla, że z jego perspektywy miejsce na liście jest drugorzędne. – Bardziej interesuje mnie rzetelna ocena mojej pracy przez wyborców – podkreśla. Trzecie miejsce ma przypaść wieloletniemu posłowi PiS i byłemu szefowi poznańskich struktur partii Tadeuszowi Dziubie. Choć jeszcze kilka miesięcy temu parlamentarzysta był - jako jeden z dwóch kandydatów - przymierzany do zastąpienia Krzysztofa Kwiatkowskiego na stanowisku prezesa Najwyższej Izby Kontroli, ostatecznie zdecydowano się wybrać inną osobę.

Czytaj też: Jedynki PiS w Wielkopolsce: Emilewicz, Czarnecki, Hoffmann i Dziedziczak na czele wielkopolskiego PiS w jesiennych wyborach do Sejmu

Za Tadeuszem Dziubą na liście Zjednoczonej Prawicy znajdzie się były kandydat na prezydenta Poznania i przedsiębiorca Tadeusz Zysk. Próbował on już swoich sił w wyborach parlamentarnych, ale bez powodzenia. Z kolei w samorządowych jego poparcie wyniosło 21 proc., co pozwoliło na zwycięstwo Jacka Jaśkowiaka w pierwszej turze. – Cztery pierwsze miejsca są kluczowe, bo PiS może w Poznaniu zdobyć trzy, góra cztery mandaty – mówi polityk prawicy.

Piąte miejsce najprawdopodobniej zostało zarezerwowane dla kobiety, a zarazem przedstawicielki „Solidarności”. Będzie nią radna miejska Lidia Dudziak. Poseł Bartłomiej Wróblewski, choć miał otrzymać zapewnienie od Jarosława Kaczyńskiego o „przyzwoitym” miejscu, może zostać zepchnięty na dalsze pozycje.

Tymczasem w Koalicji Obywatelskiej może dojść do sporej niespodzianki. Do tej pory niemal pewny pierwszego miejsca na liście mógł być szef wielkopolskiej PO Rafał Grupiński. Jednak w ostatnich tygodniach bardzo mocno w Poznaniu zaktywizował się poseł Nowoczesnej Adam Szłapka (w 2015 roku startował z okręgu kaliskiego). O jego starcie ze stolicy Wielkopolski było już wiadomo od jakiegoś czasu, ale nagle polityk zaczął przejawiać aspiracje, by być liderem listy.

- Dla KO byłoby zdecydowanie lepiej, gdyby znalazł się na pierwszym miejscu - skomentował na łamach "Gazety Wyborczej" prof. Krzysztof Podemski, socjolog z UAM.

Czytaj też: Forum Programowe Koalicji Obywatelskiej w Warszawie. Grzegorz Schetyna z PO: „Nie wystarczy być jedynie antyPiS-em”. Szóstka Schetyny

Jak jednak twierdzi jeden z parlamentarzystów PO, nawet struktury Nowoczesnej podchodzą do takiego pomysłu z dystansem. – Dodatkowo jeśli Rafał Grupiński poczuje się zagrożony, stanie na rzęsach, by Szłapka nie dostał „jedynki” – stwierdza polityk. – Tak naprawdę jeszcze nic w tej chwili nie jest przesądzone jeśli chodzi o listy KO – dodaje. Poseł Nowoczesnej twierdzi jednak , że sam nie zamierza walczyć o jedynkę na liście. - Liczę na to, że wszyscy się jakoś pomieścimy, nie chcę wprowadzać dodatkowego zamieszania - tłumaczy A. Szłapka.

Po tym, jak SLD, Wiosna i Razem połączyły siły i wspólnie startują do Sejmu, trwają rozmowy o kształcie list. Z umowy między ugrupowaniami wynika, że we wszystkich okręgach ich przedstawiciele naprzemiennie będą zajmować trzy pierwsze miejsca na listach. – Decyzja o liderach list zapadnie w Warszawie. Zwróciliśmy się do powiatowych struktur, by każda z nich wytypowała do soboty po jednym kandydacie – mówi Wiesław Szczepański, szef SLD w Wielkopolsce .

Bardzo prawdopodobny jest scenariusz, że „jedynkę” w Poznaniu otrzyma Wiosna, którą reprezentuje Katarzyna Ueberhan. Do lewicowego bloku najprawdopodobniej dołączy też Unia Pracy. Jej przewodniczący Waldemar Witkowski twierdzi, że nie jest zainteresowany startem do Sejmu. – Koledzy i koleżanki namawiają mnie do tego, ale zdania raczej nie zmienię – mówi. Z naszych informacji wynika, że szef UP ma ubiegać się o mandat senatora.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski