Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Plac Kolegiacki zostanie przebudowany za 27,5 mln zł. Jak się zmieni? Zobacz wizualizacje

Anna Moyseowicz
Tak będzie wyglądał plac Kolegiacki latem 2020 roku.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
Tak będzie wyglądał plac Kolegiacki latem 2020 roku.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Urząd Miasta Poznania
Po przebudowie plac Kolegiacki w Poznaniu ma być miejscem wypoczynku, spotkań mieszkańców, wydarzeń kulturalnych. Prace rozpoczną się już w kwietniu i potrwają do lata 2020 roku.

– Cieszę się, że budowa została poprzedzona konsultacjami społecznymi, choć oczywiście liczę się z negatywnymi głosami. Na tym polegają uroki demokracji – przyznaje Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Po rewitalizacji plac Kolegiacki zmieni zupełnie swoje oblicze. – Będzie uzupełnieniem Starego Rynku o przestrzeń o spokojniejszej atmosferze. Plac stanie się miejscem do odpoczynku i edukacji – dodaje Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta.

Tak będzie wyglądał plac Kolegiacki latem 2020 roku.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Poznań: Plac Kolegiacki zostanie przebudowany za 27,5 mln zł...

Przede wszystkim przestanie być miejscem do parkowania samochodów. Auta będzie można pozostawić na parkingu przy ulicy Za Bramką. Plac Kolegiacki stanie się strefą ruchu pieszego, a droga przeznaczona dla pojazdów zostanie zachowana jedynie po południowej stronie. W tym miejscu powstanie też zatoka dla pojazdów podwożących pasażerów.

Czytaj też: Święty Marcin po remoncie. Czy mieszkańcom podobają się zmiany? Jakie są plusy i minusy?

Ulica Za Bramką, na odcinku od Wodnej do Wszystkich Świętych, stanie się jednokierunkowa. W okolicy placu planowane są miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych i stojaki na rowery.

Zieleń i fontanna

Pojawi się sporo zieleni, ławki oraz fontanna, która będzie podświetlana podobnie jak fasady okolicznych budynków. Podłużna fontanna w formie muru ma oddzielać jezdnię od strefy wypoczynku. Zaś zamiast głogów i akacji na placu mają pojawić się platany klonolistne i krzewy. Nawierzchnia zostanie wyłożona kostką granitową.

- Natura i woda zawsze czynią przestrzeń bardziej przyjazną mieszkańcom – wskazuje Jaśkowiak.

Zegar Historii

Głównym elementem placu ma być Zegar Historii przedstawiający dzieje Kolegiaty św. Marii Magdaleny. Będzie to forma pylonu, element rzeźbiarski z wygrawerowanymi ważnymi dla kościoła datami. Kolejnym ciekawym punktem staną się znaleziska archeologiczne. Elementy ciągów komunikacyjnych, które odkryto na placu, zostaną przeszklone i będzie można je podziwiać.

Przewiduje się też możliwość powstania tutaj ogródków gastronomicznych. W swoim założeniu plac ma stać się miejscem odpoczynku, gdzie można będzie usiąść i wypić kawę.

W poniedziałek w Urzędzie Miasta została podpisana umową z wykonawcą inwestycji, której koszt wyniesie 27,5 miliona złotych. Przetarg wygrała spółka Budimex Budownictwo, która między innymi realizowała przebudowę ulicy Św. Marcin. Autorem koncepcji architektonicznej placu Kolegiackiego jest Urbantech – Krzysztof Urbaniak.

ZOBACZ TEŻ:

Niedawno zakończyła się przebudowa ul. Święty Marcin w Poznaniu. Zobacz, jak wyremontowany odcinek między Gwarną a Ratajczaka prezentuje się wieczorem. Jest naprawdę magicznie!Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Poznań: Święty Marcin wieczorem wygląda magicznie! Tak preze...

Od poniedziałku, 11 marca, samochody wróciły na remontowaną przez półtora roku ulicę Święty Marcin.

Poznań: Na ul. Święty Marcin wróciły samochody, ale zmieniła...

Czy poznaniakom podobają się zmiany na ulicy św. Marcin?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski