Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Plan medyczny na Euro 2012

Tomasz Nyczka
Kibice piłkarscy, którzy wymagać będą hospitalizacji, ze Strefy Kibica na pl. Wolności trafiać będą do Szpitala Wojskowego w Poznaniu (na zdjęciu). VIP-y do szpitala MSWiA
Kibice piłkarscy, którzy wymagać będą hospitalizacji, ze Strefy Kibica na pl. Wolności trafiać będą do Szpitala Wojskowego w Poznaniu (na zdjęciu). VIP-y do szpitala MSWiA Waldemar Wylegalski
Trzy szpitale, do których trafiać będą kibice, punkty medyczne i punkty krótkoterminowej opieki, piesze patrole. A wszystko to dla osób zgromadzonych na stadionie, i w Strefie Kibica na placu Wolności. Służby medyczne na Euro będą gotowe - zapewniają urzędnicy. Plan medycznego zabezpieczenia stadionu został już opracowany. Teraz kończą się prace nad tym dotyczącym Strefy Kibica.

A jedyny problem to konkurs na firmę, która zabezpieczać będzie mecze przy Bułgarskiej. Bo tu decydujący głos należy do operatora obiektu. A tego w Poznaniu wciąż nie ma (czytaj obok).
Wybrano już jednak tzw. szpitale referencyjne, czyli te placówki, do których trafią kibice.

CZYTAJ TEŻ:

POZNAŃ: KOLEJNA TURA NEGOCJACJI W SPRAWIE OPERATORA STADIONU

- Stadion Miejski obsługiwać będzie Centrum Medyczne HCP, a Strefę Kibica prawdopodobnie 111 Szpital Wojskowy. Zabezpieczeniem dla VIP-ów ma być Szpital MSWiA. Lotnisku przypisano zaś Szpital Wojewódzki Lutycka - mówi dyr. Maria Remiezowicz z wydziału zdrowia i spraw społecznych UMP, odpowiedzialna za przygotowanie planu medycznego na Euro 2012.

I dodaje: - W pogotowiu będą też Szpital Miejski im. Strusia i placówka w Puszczykowie.
W szpitalach pomagać będą wolontariusze. Co ciekawe jednak, zapotrzebowania na tych wspomagających służby medyczne nie ma. Brakuje raczej osób biegle mówiących w obcych językach. I to tych mniej popularnych.

C o jednak zakłada plan medyczny dla stadionu? Sześciu lekarzy na terenie obiektu i dwadzieścia patroli medycznych, w skład których wchodzić będzie ratownik i wykwalifikowany wolontariusz. A także sześć punktów medycznych (w tym jeden dla VIP-ów).

Stadion będzie miał zresztą swojego koordynatora medycznego. Podobnie jak Strefa Kibica. Tam powstanie punkt medyczny i punkt krótkoterminowej opieki ambulatoryjnej. Wszystko po to, by udzielić pomocy jak największej liczbie osób już na miejscu. I nie przeciążać szpitali. A jeden patrol pieszy obsłużyć ma ok. 2 tys. kibiców zgromadzonych na placu Wolności.

Miasto przygotowało też plan reagowania w sytuacjach kryzysowych. Testowany był już podczas ćwiczeń 21 czerwca. I w czasie poznańskiego koncertu Stinga. Ale to nie koniec.

- Chcemy jeszcze raz sprawdzić współdziałanie wszystkich służb podczas zawodów Red Bull X Fighters w Poznaniu - mówi dyr. M. Remiezowicz.

A co z karetkami na stadionie? Kolejki firm, które stanęłyby do konkursu wciąż nie ma. W Gdańsku o wygraną walczą Swissmed i Falck. A w Poznaniu póki co nie walczy nikt.

- Nie wykluczamy, że taki przetarg na obsługę medyczną stadionu będzie i u nas. To jednak decyzja operatora obiektu, a tego wciąż nie znamy - kończy M. Remiezowicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski