Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Po naukę do Wrocławia

Bogna Kisiel
Jeśli tak drogie będą przejazdy komunikacją miejską, to mam w nosie usprawnienia komunikacyjne, uprzywilejowanie pojazdów MPK itd. Wolę własne auto. Dlaczego drożeją bilety? W odpowiedzi słyszę, że paliwo i energia są coraz droższe, że koszty wyższe...

Zapomina się o jednym. Pasażerów też jest z roku na rok coraz mniej. Liczba sprzedanych biletów spada i - jak zakłada ZTM - będzie spadać. Za to rosną wpływy ze sprzedaży biletów. Co to oznacza? Coraz mniejsza liczba pasażerów, będzie płacić coraz więcej.

ZTM twierdzi, że na sprzedaż biletów wpływa nie tylko cena. Zgoda. I tak m.in. uzasadnia: w 2010 r. nastąpił spadek popytu na bilety, mimo spadku ich cen. Nie każdy ma dobrą pamięć, więc przypomnę. Obniżono ceny, ale tylko niektórych, np. 30-minutowego. I co się stało? Jego sprzedaż wzrosła z 4,8 mln do 5,4 mln, a wpływy do budżetu były porównywalne.

Nasuwa się kilka wniosków - m.in., że w 2008 r. przesadzono z podwyżką. Po drugie, jeżeli z głową skalkulujemy ceny biletów, nie będą one wygórowane, to więcej osób skorzysta z usług MPK. A do kasy miasta wpłynie więcej pieniędzy. Przykłady innych miast dowodzą, jak choćby Wrocławia, że nie musi być drastycznie drogo, by się opłacało.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski