W sobotę, 13 października przy ul. Głogowskiej 27 zostanie otwarty freeshop Po-Dzielnia. Ma to być miejsce działające podobnie jak tzw. givebox, czyli będzie tu można zostawić niepotrzebne, ale sprawne przedmioty lub zabrać je ze sklepu za darmo.

Poznańskie giveboxy cieszą się tak dużym zainteresowaniem, że w wielu z nich brakuje miejsca. Poznaniacy chętnie zostawiają w nich ubrania, sprzęt AGD, czy książki, których już nie potrzebują, a mogą się przydać komuś innemu. Tak narodził się pomysł powołania Centrum Ekonomii Współdzielenia Po-Dzielnia.

Ma to być rodzaj sklepu, w którym jednak nie będzie kasy fiskalnej, bo wszystkie znajdujące się w środku towary można zabrać za darmo.

Lokal przy ul. Głogowskiej 27 Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych zgodził się udostępnić za darmo w ramach programu "Otwarta Strefa Kultury", a pieniądze na remont udało się zdobyć poprzez zbiórkę w internecie.

Otwarcie Po-Dzielni zaplanowano na sobotę, 13 października, o godz. 12. Uświetnią je warsztaty z z upcyklingowego robienia bransoletek i naszyjników z t-shirtów oraz impreza i koncert Riona Wyder nad Bate Clanchett. Po-Dzielnia ma być czynna codziennie w godz. od 8 do 16.

Regulamin Po-Dzielni:

  • 1. Zabierz to, co jest Ci potrzebne. Nie musisz niczego zostawiać w zamian. Uporządkuj półki po swojej wizycie.
  • 2. Możesz zostawić w Po-Dzielni przedmioty, których nie potrzebujesz, poza meblami, dużym sprzętem AGD etc. Pamiętaj, że zostawione rzeczy muszą być w dobrym stanie (ubrania wyprane!), by ktoś mógł z nich po Tobie skorzystać.
  • 3. Przynoś pojedyncze rzeczy. Nie przyjmujemy całych kartonów, toreb, worków i siatek. Rzeczy poukładaj w wyznaczonych miejscach na konkretnych regałach/skrzyniach/drążkach.
  • 4. Nie zostawiaj produktów spożywczych. Do tego celu powstała Jadłodzielnia na Rynku Wildeckim (stragan nr 78). Można z niej również wziąć artykuły spożywcze.
  • 5. Osoba pełniąca dyżur w Po-Dzielni może nie przyjąć przedmiotów ze względu na widoczny zły stan techniczny, mocne zużycie lub brak miejsca.
  • 6. Prowadzący Po-Dzielnię nie ponoszą odpowiedzialności za stan przedmiotów (w szczególności kompletność zestawów, sprawność sprzętu elektronicznego itp).
  • 7. Po-Dzielnia jest dostępna dla wszystkich wyłącznie w godzinach otwarcia lokalu. Nie zostawiaj nic na zewnątrz!
  • 8. Po-Dzielnia to społeczna inicjatywa non-profit. Dbajmy o nią wspólnie.

Zobacz też:

Budka telefoniczna, w której można posłuchać Piłsudskiego. Niezwykły pomysł uczczenia 100-lecia niepodległości w Poznaniu - zobacz wideo: