Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Policjanci drogówki skarżą się na brak wolnych weekendów. Dostają rozpiskę, kiedy nie powinni brać wolnego. Jak tłumaczy to policja?

Mikołaj Woźniak
Mikołaj Woźniak
Tak wygląda lista urlopowych zaleceń dla policjantów na maj 2018 r. Obok dat znajdują się też nazwy ogólnopolskich policyjnych akcji.
Tak wygląda lista urlopowych zaleceń dla policjantów na maj 2018 r. Obok dat znajdują się też nazwy ogólnopolskich policyjnych akcji. Czytelnik
Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego skarżą się na wytyczanie przez kierownictwo terminów, w których nie można wziąć wolnego. Dodają, że brakuje im także wolnych weekendów. Z kolei policja tłumaczy, że to co robi, ma pomóc w planowaniu urlopów i zapewnić wymaganą ilość patroli każdego dnia służby.

Policjanci przesłali nam zdjęcia komunikatów, jakie zostały wywieszone na korytarzach Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej w Poznaniu. Na jednym z nich wypisane są dozwolone terminy letnich urlopów (po 10 dni roboczych) i terminy, najczęściej świąt i długich weekendów. Nad nimi napisano "Proszę nie planować urlopów w terminach". Wszystko z podbitą pieczątką naczelnika wydziału.

Sprawdź też: Poznań: Trwa rozbiórka budynku przy ul. 28 Czerwca 1956 r. Czy jest zgodna z prawem? [ZDJĘCIA]

Kolejny komunikat dotyczy już tylko maja 2018 r. Także są na nim zalecenia, kiedy nie planować dni wolnych. Na takie komunikaty skarżą się policjanci. Rozmawiają z nami anonimowo. Zaznaczają, że takie zalecenia są wydawane co miesiąc i wzięcie wolnego we wskazanych na nich terminach jest właściwie niemożliwe.

Listę urlopowych zaleceń dla policjantów znajdziecie w galerii:

- Policjanci ruchu drogowego, jak i inni muszą mieć co trzeci weekend wolny zgodnie z przepisami rozporządzenia. Przez weekend rozumiemy niedzielę z poniedziałkiem. Wolne za pracę w weekendy mamy wpisywane w tygodniu, pod warunkiem, że nie ma wtedy akcji. Na przykład w święta tj. drugie święto było polecenie, że wszyscy mają być w pracy. I to skutkowało, że policjanci zamiast siedzieć z rodzinami przy stole chodzili pieszo - piszą do nas policjanci drogówki.

Zobacz również: Drgawki, psychotropy i kontrola. Drastyczne szczegóły pracy w policji

O powody takich praktyk zapytaliśmy w Wielkopolskiej Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Mł. insp. Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji przypomina, że służba ta pracuje w trybie ciągłym - 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i dotyczy to także dni ustawowo wolnych od pracy.

- Naszym obowiązkiem jest zapewnić ciągłość służby, a także odpowiednią liczbę patroli w newralgicznych dniach - komentuje Borowiak. I dodaje: - Każdemu policjantowi w roku kalendarzowym przysługuje 26 dni roboczych urlopu wypoczynkowego. Każdy z policjantów na początku roku musi przedłożyć plan swoich urlopów. Żeby te plany nie kolidowały ze wzmożonymi działaniami policji np. w związku z początkiem wakacji, Dniem Wszystkich Świętych albo początkiem roku szkolnego przygotowano w tym zakresie dla nich szczegółową informację. Zatwierdzony dzięki temu plan urlopowy jest realizowany bez przeszkód, a każda zmiana terminu urlopu odbywa się wyłącznie na prośbę policjanta.
Wskazane terminy letnich urlopów, mają być po to, żeby pomóc zaplanować policjantom urlopy. Bez takiej informacji, plany mogłyby nie zostać zaakceptowane.

Czytaj także: TomTom w Poznaniu: Gigant na rynku nawigacji otwiera nowe biuro i szuka pracowników

A co z comiesięcznymi instrukcjami dotyczącymi brania dni wolnych? Te mają wskazywać na wzmożone działania ogólnokrajowe i policyjne akcje. Stąd nazwy akcji przy wyznaczonych w maju terminach. - Jest to informacja dla policjantów ruchu drogowego, aby w te dni nie planowali wolnego za służbę na przykład w jakiś weekend albo święto. Na przykład 20 maja br. na stadionie przy ul. Bułgarskiej odbędzie się mecz Lech – Legia, na którym spodziewany jest udział 42 000 kibiców. Trudno sobie wyobrazić żeby wokół stadionu w tym dniu nie było policjantów ruchu drogowego - podsumowuje Borowiak.

Z kolei policjanci informują nas, że wysłali takie zdjęcia również do związków zawodowych. - Doszło to do naszych przełożonych i w chwili obecnej zaczęły się represje wobec nas. Już mamy zapowiedziane, że skończyły się prośby o wolne i grafik będzie robiony jak się przełożonym podoba - relacjonują policjanci. Obawiają się, że kierownictwo będzie się chciało odegrać, kiedy poprzednie zasady nie zyskały aprobaty podwładnych. Wcześniej ustalone urlopy miały już zostać anulowane.

Policjanci, to nie jedyna grupa zawodowa, która coraz głośniej domaga się wolnych weekendów. Ostatnio na ich brak zaczęli narzekać także inspektorzy pracy. Przez wprowadzenie niedziel z zakazem handlu, muszą oni pracować tego dnia i kontrolować czy na pewno sklepy są zamknięte.

W ostatnich latach w Wielkopolsce nie brakowało spraw kryminalnych, o których dużo się mówiło.Mieszkańcy Wielkopolski byli poruszeni zaginięciem Ewy Tylman, zdruzgotani po wybuchu kamienicy na Dębcu czy zszokowani po tragicznych wypadkach spowodowanych przez młodych kierowców, w których ginęli ludzie. Nie obyło się też bez brutalnych zabójstw, długoletnich procesów oraz wyroków skazujących prawników czy komorników. Sprawdź, czy pamiętasz najgłośniejsze sprawy kryminalne z ostatnich lat.Przejdź dalej --->

Najgłośniejsze sprawy kryminalne w Wielkopolsce. Nie tylko ś...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski