18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Polifestiwal - naukowe show. Niezwykłe pokazy [ZDJĘCIA]

KARC
Wykłady i atrakcje w ramach poznańskiego Polifestiwalu dowodzą, że nauki ścisłe nie muszą być nudne
Wykłady i atrakcje w ramach poznańskiego Polifestiwalu dowodzą, że nauki ścisłe nie muszą być nudne Fot. Waldemar Wylegalski
Polifestiwal w Poznaniu trwa w najlepsze. Niezwykłe pokazy popularyzujące naukę rozpoczęły się w czwartek o godzinie 9.30 chemicznym science show. W Centrum Wykładowo- Konferencyjnego Politechniki Poznańskiej przy ulicy Piotrowo 2 w Poznaniu zaplanowano wykłady i atrakcje dowodzące, że nauki ścisłe nie muszą być nudne.

Festiwal Nauki i Sztuki przyciągnął na Politechnikę Poznańską tłumy uczniów poznańskich szkół. Od rana w Centrum Wykładowo Konferencyjnym w Auli Magna można było zobaczyć Chemiczne Science Show, które poprowadził mgr inż. Robert Biernacki. Pokazywał uczniom najbardziej efektowne reakcje chemiczne, kulisy efektów specjalnych w fimach - budzenie wygasłych wulkanów oraz jak uruchomić parową rakietę. Wszystko przy udziale uczniów, którzy zgodnie stwierdzili, że chemia nie musi być nudna.

Tuż za budynkiem Centrum obejrzeć można było super nowoczesne Mobilne Centrum Dowodzenia. To pojazd, który ma służyć podczas sytuacji kryzysowych, takich jak powodzie, pożary czy zamieszki. Na czele 50-osobowego zespółu, który stworzył supernowoczesny wóz stoi dr inż. Mikołaj Sobaczak z Wydziału Informatyki.

- Pojazd ma wspierać policję, czy straż pożarną w trakcie sytuacji kryzysowych jak np. pożar lasu. Ma katapultę z samolotem bezzałogowym, która sprzwdza się np. w przypadku pożaru lasu. Samolot może latać kilka godzin w powietrzu i monitorować sytuację, a dane przesyła do wozu dowodzenia. Centrum zbiera informacje także z innych rozrzuconych czujników - tłumaczy dr inż. Mikołaj Sobczak.

- Prototyp powstał w ramach projektu Proteus, który potrwa jeszcze do końca roku. Już teraz jednak toczą się rozmowy na poziomie ministerialnym aby zapewnić swobodną komercjalizację tego projektu. Zainteresowanie jest duże, przyjeżdżają goście z całego świata, Szwajcarzy, Hindusi. Wszystko przed nami - dodaje.

Związek Polskich Spadochroniarzy zachęcał uczestników Festiwalu Nauki do zainteresowania sie lotnictwem oraz... do skoków ze spadochronem. - Prezentujemy różnego typu spadochrony, mamy lotnię. Zachęcamy ludzi, aby mogli zrealizować swoje marzenia poprzez kursy spadochronowe. Warto zainteresować się lotnictwem - mówi Michał Żmuda, prezes poznańskiego odziału Związku Polskich Spadochroniarzy oraz członek Studenckiego Koła Nauk Lotniczych CENTRO.

Poza tym na kapusie politechniki można było zobaczyć czym jest kognitywne radio, (czyli szybki bezprzewodowy internet wszędzie, zawsze), posłuchać o stadionowym savoir-vivre na kilkadzisiąt dni przed EURO 2012. Chętni mogli zwiedzić bibliotekę politechniki oraz sprawdzić jak działa skaningowy mikroskop tunelowy oraz mikroskop sił atomowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski