Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Politechnika dostanie dofinansowanie na badania lotnicze. Zapowiada też badania technologii kosmicznych

Grzegorz Okoński
Marszałek Marek Woźniak i rektor Politechniki Poznańskiej, prof. dr hab. Tomasz Łodygowski podpisali umowę o dofinansowaniu projektu "Aerosfera. Lotnisko rzeczy".
Marszałek Marek Woźniak i rektor Politechniki Poznańskiej, prof. dr hab. Tomasz Łodygowski podpisali umowę o dofinansowaniu projektu "Aerosfera. Lotnisko rzeczy". Robert Woźniak
Lotnisko w Kąkolewie koło Grodziska Wielkopolskiego, będzie mogło rozwinąć skrzydła – siedziba Aeroklubu Poznańskiego i Centrum Kształcenia Lotniczego Politechniki Poznańskiej, staje się bazą naukową, która nie tylko kształci pilotów, ale także prowadzi działania z dziedziny badań i rozwoju, a nawet ma sięgać technologii kosmicznych.

We wtorek, 26 listopada, Marek Woźniak, marszałek województwa Wielkopolskiego i prof. dr. hab. Tomasz Łodygowski, rektor Politechniki Poznańskiej, podpisali umowę o dofinansowaniu przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego kwotą 13 mln złotych projektu „AEROSFERA. Lotnisko rzeczy”. Dofinansowanie pochodzi z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020. W sumie projekt wart jest około 22 mln złotych, a jego partnerami są także Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk (Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe), Aeroklub Poznański i Andrzej Szymański – firma „Lars”.

- To wyjątkowy projekt, niestandardowy, wnoszący do przestrzeni Wielkopolski nowy powiew – mówi marszałek Marek Woźniak. - Należy do osi priorytetowej Innowacyjna i konkurencyjna gospodarka i obejmuje działanie – Wsparcie infrastruktury badawczo – rozwojowej w sektorze nauki. W sumie do tej pory w jego ramach zatwierdziliśmy dofinansowanie o łącznej kwocie ponad 52,5 mln złotych. Z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na „Aerosferę. Lotnisko rzeczy” będzie przekazane dofinansowanie w wysokości ponad 13 mln 106 tysięcy złotych.

Czytaj też: Studenci Politechniki Poznańskiej zbudowali swój własny bolid! [ZDJĘCIA, WIDEO]

- Czas by nasze województwo było bardziej kojarzone z nauką, zwłaszcza w tak przyszłościowej dziedzinie, jaką jest lotnictwo, niż z uprawą ziemniaków – żartuje rektor prof. dr hab. Tomasz Łodygowski. - Mamy czym się chwalić, mamy bowiem duży potencjał naukowy, a do tego stoi za nami historia: wszakże Aeroklub Polski powstał w Poznaniu, tu też tworzono silne lotnictwo po odzyskaniu niepodległości.

Czytaj też: Studenci Politechniki Poznańskiej zaprojektowali samochód solarny i walczą o udział w amerykańskim konkursie. Potrzebne są pieniądze

Dofinansowanie pozwoli podjąć inwestycje związane z badaniami Politechniki Poznańskiej i PCSS dotyczącymi statków powietrznych bezzałogowych (m.in. dronów) i załogowych, z laboratorium badawczo-rozwojowym, a także z działaniami w sferze bezpieczeństwa i ochrony funkcjonowania lotniska. Kąkolewska baza, o której rektor Tomasz Łodygowski mówi, że nie ma w Polsce lepszych lotnisk dostępnych do szkolenia, z długim na 2,3 tys. metrów pasem startowym, ma być wyposażona w infrastrukturę badawczą dla potrzeb transportu lotniczego, eksploatacji użytkowej, logistyki, monitorowania, nadzoru czy neutralizacji zdarzeń lotniczych i katastrof.

- Chcemy sięgnąć jeszcze dalej: myślimy już o satelitach i robotach kosmicznych – zapowiada rektor Tomasz Łodygowski.

Waży około 200 kg i rozpędza się do 130 km/h - oto nowy bolid zespołu PUT Motorsport, tworzonego przez studentów Politechniki Poznańskiej. Nazywa się Rusałka i wystartuje w co najmniej trzech europejskich wyścigach Formuły Student. Jest szansa, że maszyna zaprezentuje się także poza granicami kontynentu.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Politechnika Poznańska: Studenci zaprezentowali nowy bolid z...

Sprawdź też:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski