Poznań: Polityczny skandal w ZKZL i Urzędzie Miasta....

  Poznań: Polityczny skandal w ZKZL i Urzędzie Miasta. Agnieszka Pachciarz rezygnuje!

  Łukasz Cieśla, Michał Kopiński

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Polityczny skandal w ZKZL i Radzie Miasta

  Polityczny skandal w ZKZL i Radzie Miasta ©Paweł Miecznik

  Zastępca prezydenta Poznania podała się do dymisji. Jacek Jaśkowiak został poinformowany o tej decyzji w smsie.
  Polityczny skandal w ZKZL i Radzie Miasta

  Polityczny skandal w ZKZL i Radzie Miasta ©Paweł Miecznik

  Aktualizacja - godz. 14.25: Na konferencji prasowej Jacek Jaśkowiak przyznał, że otrzymał od Agnieszki Pachciarz informację o rezygnacji. Prezydent został poinformowany o tym w smsie.

  Pytany o to, czy sms został wysłany, bo nie odbierał od Agnieszki Pachciarz telefonu, wyjaśnił, że maile były na tyle jednoznaczne, że rozmowa nie miała sensu. Dodał też, że w tej sytuacji złożenie rezygnacji było dobrym rozwiązaniem.


  Agnieszka Pachciarz jest we wtorek w delegacji w Warszawie, dlatego wszystkie formalności zostaną załatwione w środę rano.

  Obowiązki Agnieszki Pachciarz do czasu wyboru nowego zastępcy (a stanie się to najpewniej we wrześniu) przejmie sam Jacek Jaśkowiak.

  Prezydent Poznania na konferencji przyznał też, że Paweł Augustyn dla dobra ZKZL-u powinien złożyć dymisję, a jeśli sam tego nie zrobi, to zostanie odwołany.

  ---

  Aktualizacja - godz. 13.05: Na godz. 14 w Urzędzie Miasta Poznania zwołano briefing prasowy prezydenta Jacka Jaśkowiaka w sprawie rezygnacji Agnieszki Pachciarz ze stanowiska zastępcy prezydenta miasta.

  ---

  Szykuje się gigantyczny skandal w poznańskim Urzędzie Miasta i Zarządzie Komunalnych Zasobów Lokalowych. Może doprowadzić do dymisji wiceprezydent Agnieszki Pachciarz oraz prezesa ZKZL Pawła Augustyna. Chodzić miało o storpedowanie koalicji PO z SLD i zatrudnianie wskazanych osób w poznańskiej mieszkaniówce. Prezydent Jacek Jaśkowiak, do którego trafiła część materiałów, uznał je za wiarygodne.

  Czytaj też: Jacek Jaśkowiak: Działania pani Pachciarz to ewidentna nielojalność [ROZMOWA]

  Sprawa ma dwa główne wątki. Jeden dotyczy rozmów o koalicji PO z SLD, które miały zostać storpedowane. Drugi jest związany z ZKZL, konkursem na jego nowego prezesa i późniejszym rzekomym preferowaniem konkretnych osób i podmiotów.
  Główni bohaterowie to:
  • Agnieszka Pachciarz, wiceprezydent Poznania, wcześniej m.in. prezes NFZ,
  • Paweł Augustyn, od niedawna prezes ZKZL,
  • Jacek Tomczak, konserwatywny poseł PO, kiedyś w PiS i były kandydat tej partii na prezydenta Poznania,
  • Mirosław Kruszyński, do 2014 roku wiceprezydent Poznania, zaufany współpracownik byłego prezydenta Grobelnego.


  Jacek Tomczak, co może zdziwić wielu obserwatorów, choć w tegorocznych wyborach dostał dopiero 12. miejsce na liście poznańskiej PO do Sejmu, w tej historii uchodzi za głównego rozgrywającego.

  Za plecami Jaśkowiaka?

  Ustaliliśmy, że do prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka z PO niedawno trafiły materiały. Wskazują m.in., że za jego plecami Agnieszka Pachciarz i Paweł Augustyn dyskutowali, jak nie doprowadzić do oczekiwanej przez niego koalicji z SLD.
  W zamian miałoby dojść do zawarcia porozumienia z klubem radnych PRO, zrzeszającego zwolenników byłego, wieloletniego prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego.

  Jaśkowiak odczytał treść tych materiałów jako dowód na rażącą nielojalność ze strony Agnieszki Pachciarz. - Widziałem korespondencję dotyczącą tego wątku, dla mnie jest to wiarygodne - mówi prezydent Jaśkowiak.

  To nie koniec. Od pewnego czasu wśród kilku poznańskich polityków krążą kolejne materiały. Z nich z kolei wynika, że wspomniany Paweł Augustyn był przygotowywany do konkursu na prezesa ZKZL przez posła PO Jacka Tomczaka i... byłego wiceprezydenta Poznania Mirosława Kruszyńskiego.

  W teorii miał być fachowcem spoza wszelkich politycznych układów. W praktyce, jeśli wierzyć materiałom, miał polityczne wsparcie określonych osób.

  1 3 4 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (95)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kulisy24(kropka)com

  wredziola (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  zajrzyjcie, poczytajcie...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Afera polityczna i gospodarcza w UM Poznania

  kjez (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Bardzo ucieszyła mnie wypowiedź redaktora Rafała Cieśli, który uważa, że przede wszystkim powinny zostać wyjaśnione wątki korupcyjne zawarte w ujawnionej korespondencji, a nie kto to ujawnił i w...rozwiń całość

  Bardzo ucieszyła mnie wypowiedź redaktora Rafała Cieśli, który uważa, że przede wszystkim powinny zostać wyjaśnione wątki korupcyjne zawarte w ujawnionej korespondencji, a nie kto to ujawnił i w jaki sposób wszedł w posiadanie tych dokumentów. Dokładnie, jak w aferze podsłuchowej.
  Ujawniona treść maili przekreśla wiarę maluczkich w to, że kiedykolwiek ludziom dostającym władzę zależało i zależeć będzie na porządnym, uczciwym zarządzaniu. Załatwianie własnych interesów i osadzanie na intratnych posadach tzw. "swoich", czyli należących do ściśle zdefiniowanej grupy, wydaje się być głównym celem dążenia do władzy. Mam nadzieję, że nie jest to grupa ciągle jeszcze powiązana z "byłym już UB?". P. Grobelny nie ukrywał, że nie może zawieźć swoich inwestorów, którzy zresztą byli głównymi beneficjentami za jego rządów. Pan Jaśkowiak poprzez wpadki z kolejnymi wiceprezydentami, nie tylko kobietami. nie może przebić się ze swoimi pomysłami na Poznań. Ciągle nie wiemy, jakie są jego priorytetowe zadania i jak chce je zrealizować.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jezeli chcecie widziec sprawy Polski szerzej niz lokalne przepychanki

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  POwskiego czwartorzednego badziewia, radze posluchac rozmowy: Brzeski- Targalski z dnia 10 sierpnia 2015. Moze sie wam otworza oczy do rozmiaru 2 funty ( wyjatkowo duze ). kasienka

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  rzecznik prezydenta czy Tomczaka?

  nie pojmuje (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Ale jaja i cyrk! Ten briefing prasowy poprowadzi rzecznik prasowy Hanna Surma - blisko związana towarzysko i rodzinnie z posłem Tomczakiem ? :-)


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  rzecznik prezydenta czy Tomczaka?

  a to...a to... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  To chyba dobrze o Tomczaku świadczy, że lokuje swoją rodzinę a to na lotnisku a to przy prezydencie Poznania :-)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nosił Wilk razy kilka...

  Pracownik służby zdrowia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

  Agnieszka Pachciarz to osoba, która gdziekolwiek się pojawiała tam siała zamęt. W Centrum Stomatologii ciągłe konflikty z personelem, w NFZ wiele idiotycznych, nieracjonalnych decyzji (jako choćby...rozwiń całość

  Agnieszka Pachciarz to osoba, która gdziekolwiek się pojawiała tam siała zamęt. W Centrum Stomatologii ciągłe konflikty z personelem, w NFZ wiele idiotycznych, nieracjonalnych decyzji (jako choćby odwołanie Dyrektora Wielkopolskiego NFZ, Karola Chojnackiego, jednego z najlepszych specjalistów od zarządzania w opiece zdrowotnej w naszym regionie), teraz w Urzędzie miasta kopała dołki pod prezydentem Jaśkowiakiem. Po tej aferze nie sądzę, by ktokolwiek chciał ją zatrudnić. na szczęście.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  głupoty piszesz

  poznaniak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

  Karol Chojnacki, najlepszym specjalistą od zarządzania, żart? Zapominasz o Słupcy, z totalnie zadłużonej placówki, wyciągnęła ją na plus, a w Pleszewie zostawiła najlepszy szpital w kraju... więc...rozwiń całość

  Karol Chojnacki, najlepszym specjalistą od zarządzania, żart? Zapominasz o Słupcy, z totalnie zadłużonej placówki, wyciągnęła ją na plus, a w Pleszewie zostawiła najlepszy szpital w kraju... więc twoja wypowiedź jest błędna.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ehh

  Paprota (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Przecież nie jest napisane, że najlepszy, tylko, że w Wielkopolsce jeden z najlepszych.
  A co do Pachciarz- wcześniej miała sukcesy, od kilku lat raczej wojuje, a nie zarządza.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przyjęliśmy bardzo wysokie standardy

  Xd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9

  Gratulacje dla nowej niezależnej Rady nadzorczej ZKZL. Wspaniały wybór prezesa Augustyna. Konkurs był całkowicie obiektywny. Decydowały jedynie kryteria merytoryczne.
  Przyjęliśmy bardzo wysokie...rozwiń całość

  Gratulacje dla nowej niezależnej Rady nadzorczej ZKZL. Wspaniały wybór prezesa Augustyna. Konkurs był całkowicie obiektywny. Decydowały jedynie kryteria merytoryczne.
  Przyjęliśmy bardzo wysokie standardy - mówi przewodniczący Rady Nadzorczej ZKZL Eryk Kosiński. - Procedura była wieloetapowa, bardzo wnikliwa i dociekliwa. Wybraliśmy najlepszego kandydata - dodaje
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bardzo cieszy, ze

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

  nie ma w tym bagnie nikogo z PiS. kasienka

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kulisy.24.pachciarz

  opinia drugiej strony (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  Jak można nie odbierac telefonow od swojej zastępczyni? Brak kultury, czy z gory ustalona taktyka? Każdy ma prawo do obrony. Kto ciekawy opinii drugiej strony niech jej poszuka na portalu kulisy....rozwiń całość

  Jak można nie odbierac telefonow od swojej zastępczyni? Brak kultury, czy z gory ustalona taktyka? Każdy ma prawo do obrony. Kto ciekawy opinii drugiej strony niech jej poszuka na portalu kulisy. 24. To rozmowa z Pachciarz w czasie wizyty w Warszawie. Ciekawa!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Politycy hahaha

  Anty- Polityk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  Powiem wam tak wszystkich tych smiesznych politykow wsadzil bym w pociagi i wyslal do marnujacej sie infrastruktory ktora stoi od tylu lat i sie marnuje jeden z was juz w Poznaniu zdechl mam...rozwiń całość

  Powiem wam tak wszystkich tych smiesznych politykow wsadzil bym w pociagi i wyslal do marnujacej sie infrastruktory ktora stoi od tylu lat i sie marnuje jeden z was juz w Poznaniu zdechl mam nadzieje ze reszta szumowin jak wy zdechnie gdzies pod plotem i pies was nawet nie oszcza!!!!!!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  chodzi o kase

  chodzi o kase (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 7

  "...Paweł Augustyn w kontaktach z Agnieszką Pachciarz miał też twierdzić, że w Poznańskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego, którym zarządzał Arkadiusz Stasica, nowy wiceprezydent Poznania z...rozwiń całość

  "...Paweł Augustyn w kontaktach z Agnieszką Pachciarz miał też twierdzić, że w Poznańskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego, którym zarządzał Arkadiusz Stasica, nowy wiceprezydent Poznania z poparcia SLD, budowano domy dwa razy drożej niż w ZKZL. Pachciarz miała odpowiedzieć, że będzie audyt w PTBS..." I wszystko jasne! Jeśli faktycznie TBSY kosztowały x2 niż normalnie, to jest to sprawa do prokuratury. Teraz wiemy czemu Ją "załatwili".zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo