Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: "Polska państwem wyznaniowym?" na billboardach w mieście

BLD
W Poznaniu pojawiły się w sumie trzy takie billboardy.
W Poznaniu pojawiły się w sumie trzy takie billboardy. Waldemar Wylegalski
Na skrzyżowaniu ulic Karola Libelta z Działyńskich, Łużyckiej z Mołdawską i przy ulicy Dolna Wilda można zobaczyć billboardy z napisem "Polska państwem wyznaniowym?". - Z przerażeniem obserwujemy postępującą klerykalizację Polski - tłumaczy Dorota Wójcik, prezes zarządu Fundacji Wolność od Religii, która zorganizowała ogólnopolską kampanię zwracającej uwagę na łamania zasady rozdziału Kościoła i państwa.

Fundacja Wolność od Religii rozpoczęła kampanię społeczną, która ma zwrócić uwagę na problem łamania zasady rozdziału Kościoła i państwa. W październiku w wielu miastach Polski pojawiły się billboardy z hasłem "Polska państwem wyznaniowym?". Trzy z nich zawisły również w Poznaniu. Można je zobaczyć na skrzyżowaniu ulic Karola Libelta z Działyńskich, Łużyckiej z Mołdawską i przy ulicy Dolna Wilda.

– Z przerażeniem obserwujemy postępującą klerykalizację Polski, której najbardziej wyrazistym przykładem jest fakt, że państwo otwarcie prowadzi misję chrystianizacyjną. Łamana jest przy tym Konstytucja, która nakazuje wszelkim organom władzy centralnej i samorządowej oraz instytucjom publicznym: urzędom, szkołom, szpitalom, wojsku i policji, zachowywać bezstronność światopoglądową - uważa Dorota Wójcik, prezes Fundacji Wolność od Religii. - Sejm coraz częściej uchwala prawo pisane pod dyktando polskich biskupów oraz osób o fundamentalistycznych przekonaniach. Jako organizacja pozarządowa, której zadaniem jest ochrona praw osób bezwyznaniowych, jesteśmy zobowiązani głośno mówić o tym, że część działań prowadzonych przez administrację państwową oraz władze samorządowe jest w tym obszarze niezgodna z prawem - dodaje.

Fundacja zwraca uwagę na to, że elementy państwa wyznaniowego przejawiają się m.in. poprzez ograniczanie dostępu do antykoncepcji, odmawianie uczniom prawa do rzetelnej edukacji seksualnej, czy utrudnianie dostęp do lekcji etyki, faworyzując katechezę.

Zobacz też:

Film "Kler" wzbudza sporo emocji. Nic dziwnego - padają w nim bowiem poważne zarzuty wobec polskiego Kościoła. Wojciech Smarzowski wykorzystał wiele historii, które były już wcześniej opisywane przez media. Oto kilka przykładów.

Ile prawdy jest w filmie "Kler"? Wojciech Smarzowski oparł s...

źródło: TVN24/x-news.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Poznań: "Polska państwem wyznaniowym?" na billboardach w mieście - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski