Poznań: Pomnik społecznika ks. Cz. Piotrowskiego jednak...

  Poznań: Pomnik społecznika ks. Cz. Piotrowskiego jednak stanie przy ul. Głogowskiej?

  Karolina Koziolek

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W styczniu Urząd Miasta odmówił poznańskiej kurii ustawienia pomnika ks. Czesława Piotrowskiego przed dawnym VIII LO przy ul. Głogowskiej. Powodem był wygląd pomnika - za brzydki. Kuria odwołała się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a to skrytykowało urzędników za kierowanie się estetyką. Pomnik jednak stanie?
  Odlew pomnika powstał w pracowni Emila Kosickiego. Społeczny komitet stara się o ustawienie go od kilkunastu lat

  Odlew pomnika powstał w pracowni Emila Kosickiego. Społeczny komitet stara się o ustawienie go od kilkunastu lat ©Waldemar Wylegalski

  - Odnoszę wrażenie, że w obecnej sytuacji w Poznaniu Urząd Miasta wydałby zgodę jedynie na pomnik cyklisty w berecie - mówi mec. Mikołaj Drozdowicz, reprezentujący kurię, nawiązując do sympatii prezydenta miasta.

  Dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury tłumaczy z kolei, że nie chodzi o spór ideowy. Przypomina, że miasto powołało zespół ds. wznoszenia pomników po tym, jak rozgorzała dyskusja o jakości pomników w mieście. Władze chciały, by eksperci opiniowali nowe pomniki. Tak było i w przypadku pomnika ks. Czesława Piotrowskiego. Zespół orzekł, że pomnik może stanąć w tym miejscu, ale w innej formie.

  SKO zwróciło jednak uwagę, że przy wydawaniu warunków zabudowy względy estetyczne nie liczą się. - Odwoływanie się do kryteriów artystycznych jest niedopuszczalne - podsumowuje sprawę mec. Mikołaj Drozdowicz.

  - Rzeczywiście, prawo budowlane tego nie przewiduje, dlatego próbowaliśmy tzw. sposobów miękkich, jak właśnie opinia zespołu pomnikowego - tłumaczy Andrzej Nowak. - Jeśli inwestor rozumie, że estetyka jest ważna, wówczas stosuje się do naszych zaleceń, jeśli jest frechowny, to stawia to, co zaplanował - dodaje.

  Łukasz Mikuła, szef komisji polityki przestrzennej i zarazem członek zespołu pomnikowego, żałuje, że SKO nie tłumaczy, dlaczego opinia zespołu pomnikowego jest nieważna.

  - Oczekiwałbym od organu odwoławczego nieco szerszego uzasadnienia dla takiego stanowiska, choćby dwóch zdań - ubolewa Ł. Mikuła.
  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wstyd mi

  fafarafa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Jak słyszę arumenty "Miasta wydałby zgodę jedynie na pomnik cyklisty w berecie" - to wiem już, jaki poziom reprezentuje osoba je wypowiadająca. Wstyd mi, coraz bardziej wstyd mi żyć w tym kraju....rozwiń całość

  Jak słyszę arumenty "Miasta wydałby zgodę jedynie na pomnik cyklisty w berecie" - to wiem już, jaki poziom reprezentuje osoba je wypowiadająca. Wstyd mi, coraz bardziej wstyd mi żyć w tym kraju. Czym to się skończy? Tu musi się polać krew. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kolejny knot

  załamka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Poznań nie ma szczęścia do pomników, co jeden to brzydszy. Co złego zrobił ks. Piotrowski, że coś takiego mu stawiają? Koszmar, amatorszczyzna. Czy ludzie z komitetu są ślepi?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pomnik

  podatnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Pomnik wiecznego dłużnika i słupa KK.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo