Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Pomnik Wdzięczności stanie nad Maltą [WIZUALIZACJE]

Karolina Koziolek
Pomnik Wdzięczności powstanie nad Maltą
Pomnik Wdzięczności powstanie nad Maltą
Już za parę dni Komitet Odbudowy Pomnika Wdzięczności złoży wniosek o pozwolenie na budowę obiektu nad Maltą. Wszystko wskazuje na to, że pomnik w swojej dawnej formie stanie na miejskim gruncie (polana nad Maltą w pobliżu startu toru regatowego).

Lokalizację zaproponował Klemens Mikuła, projektant całego założenia, a opracowanie architektoniczne autorstwa Jerzego Gurawskiego kilka dni temu na specjalnym posiedzeniu zaakceptował komitet odbudowy. Pomnik powstanie w dawnej formie, ale w zupełnie nowym założeniu urbanistycznym nad brzegiem jeziora.

Czytaj też:
W Poznaniu odbudują pomnik Wdzięczności. Będzie kopią z 1932 roku?

Sprawa jednak wzbudza kontrowersje. Za budową pomnika stoją takie nazwiska jak: Jerzy Gurawski, Klemens Mikuła, abp Stanisław Gądecki, Jan Skuratowicz, a także naukowcy zrzeszeni w Akademickim Klubie Obywatelskim im. J. Kaczyńskiego. Do pomysłu przychyla się również Ryszard Grobelny, który wstępnie wyraził wolę przekazania miejskiego gruntu pod budowę pomnika.

Z kolei dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury sygnalizował już w zeszłym roku, że nie będzie robił problemów z uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Jest także strona przeciwna. To młodzi historycy sztuki i krytycy architektury, ale także spora część poznaniaków, którzy apelują do władz, by myśleć o miejscach upamiętniania bardziej nowocześnie. "Od takich miejsc oczekuje się, że skłonią nas do interakcji" - mówią zgodnie krytyk architektury Jarosław Trybuś, Jadwiga Zimpel, kulturoznawca czy Dominika Pazder w Wydziału Architektury PP.

Na pomniku, o postawienie którego zabiegali już poznaniacy przed wojną, suchej nitki nie zostawiali ich współcześni, co można wyczytać w wycinkach z gazet z lat 30.

Sprawdź też:
Paweł Sztando: Zostawmy Pomnik Wdzięczności na Starym Mieście

- Ale tu chodzi o historię. Pomnik upamiętnia odzyskanie niepodległości i dlatego powinien zostać odbudowany - tłumaczy prof. Stanisław Mikołajczak, szef komitetu odbudowy. I dodaje, że w prace zaangażowanych jest coraz więcej osób.

Spółka Nickel Development obiecuje dać w całości cement na budowę. Z kolei Grzegorz Nickel (brat dewelopera) wykonuje bezpłatnie prace geodezyjne nad Maltą. Oprócz tego są dwaj emerytowani lekarze, którzy tylko czekają na pozwolenie na budowę, by przelać po 100 tys. zł na konto komitetu. Obecnie zebranych jest ok. 80 tys. z).

Czytaj też:
W Poznaniu odbudują pomnik Wdzięczności. Będzie kopią z 1932 roku?

Z Jerzym Gurawskim, architektem rozmawia Karolina Koziolek
Zrobił Pan opracowanie Pomnika Wdzięczności nad Maltą. To dobre miejsce dla tak wielkiego obiektu?

Jerzy Gurawski: Sądzę, że w Poznaniu rozpęta się burza z powodu tej lokalizacji, ale osobiście biorę udział w całym przedsięwzięciu z przyjemnością. Pomnik mnie fascynuje ze względu na swoją historię. Oglądałem stare fotografie, a na jednej z nich prezydent Ignacy Mościcki zdejmuje białą rękawiczką i uchyla cylinder przed pomnikiem. To jedna z rzeczy, która mnie zauroczyła. Warto pomnik odbudować, pomyślałem.

A co z jego estetyką, która jest tak krytykowana?
Jerzy Gurawski: Owszem, już w latach 30. wieszano na pomniku psy. Nie jest on może dziełem sztuki, ale nie jest zły. W pierwotnej lokalizacji na placu Mickiewicza rzeczywiście nie wyobrażam go sobie, bo zrobiłaby się tam rupieciarnia. Jednak w zieleni Malty będzie wyglądał dobrze.

Sprawdź też:
Paweł Sztando: Zostawmy Pomnik Wdzięczności na Starym Mieście

Myślę, że wiele osób oglądając wizualizacje będzie miała co do tego wątpliwości.
Jerzy Gurawski: Owszem patrząc od strony wody pomnik jednak będzie widoczny, będzie dominował. Szczególnie, że wokół jest sporo nowoczesnej architektury. Ale to tak jak wstawić do nowoczesnego wnętrza stary kredens, to może wyglądać dobrze. Mnie się podoba.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski