Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Powstańcze inwestycje w toku

Błażej Dąbkowski
Serial, film fabularny, muzeum, inscenizacje - to wszystko może uczcić setną rocznicę wybuchu powstania
Serial, film fabularny, muzeum, inscenizacje - to wszystko może uczcić setną rocznicę wybuchu powstania Marek Zakrzewski
Do projektu budżetu na przyszły rok wpisano pieniądze na wykonanie dokumentacji technicznej Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

Zarezerwowanie ponad 2 milionów złotych w projekcie budżetu na przyszły rok na wykonanie dokumentacji to kolejny krok do powstania zapowiadanego przez władze Poznania nowoczesnego Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Jeszcze wiosną pod uwagę brano kilka lokalizacji dla nowej placówki. Chodziło o Starą Gazownię, park Drwęskich, Cytadelę oraz Święty Wojciech („Bogdankę”).

- Obecnie rozważamy tylko dwie z nich - mówi Tomasz Łęcki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. I dodaje: Chodzi o Starą Gazownię, gdzie powstanie nowej siedziby muzeum zostanie połączone z rewitalizacją obiektów oraz Święty Wojciech.

W przypadku tej pierwszej to skarb państwa w tej chwili dysponuje zdecydowaną większością gruntów i nieruchomości tworzących kompleks (około 90 proc.), natomiast do miasta należy niewielka działka od strony ul. Łaziennej i Hala Filtrów (posiada ją Aquanet). Wiadomo, że samorządu nie będzie stać na wykup tak dużego terenu w centrum Poznania, dlatego zaproponował spółkom ekwiwalent w postaci działek.

Tak Poznań świętował 97. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego:

Źródło: TVN24

- Wstępnie wyznaczyliśmy tzw. Katedrę jako miejsce dla muzeum. Sukcesem byłoby ogłoszenie w setną rocznicę powstania, że właśnie w tym miejscu ono powstanie - stwierdza Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania. Spółki już wyraziły zainteresowanie przekazaniem prawa do dysponowaniem lokalu, zanim się wyprowadzą. Stworzenie Muzeum Powstania Wielkopolskiego ma kosztować ok. 120 mln zł. Miasto nie jest w stanie wyłożyć tak dużej kwoty, dlatego jedynym realnym partnerem jest w tej chwili Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Wiceminister Jarosław Sellin jest mocno zainteresowany naszym projektem. Wsparcia udzielają parlamentarzyści i wojewoda wielkopolski - mówi dyrektor WMN.

Ciąg dalszy na kolejnej stronie ---> KLIKNIJ
Jednak symboliczne „wbicie łopaty” pod siedzibę muzeum w 2018 r. nie będzie jedynym dużym przedsięwzięciem związanym z setną rocznicą zrywu. Po tym, jak upadł pomysł na realizację serialu ukazującego ruch oporu w czasie II wojny światowej w Kraju Warty, władze miasta zabiegają u szefostwa Telewizji Polskiej o powstanie trzech produkcji filmowych związanych z powstaniem.

- Najważniejszy jest dla nas film dokumentalny, który w sposób ciekawy i przystępny pokaże Polakom, czym był nasz zryw i jaki miał wpływ na dalsze losy kraju - tłumaczy T. Łęcki. Dyrektor prowadzi też negocjacje z TVP w sprawie nakręcenia filmu fabularnego oraz serialu. - Jeśli do tego dojdzie, planujemy wykorzystać je także w muzeum - dodaje. Tu decyzje muszą zapaść w najbliższych tygodniach, najpóźniej w pierwszym kwartale 2017 r.

Aby upamiętnić 100-lecie wybuchu powstania, Mariusz Wiśniewski na początku roku zaproponował też ukończenie Kopca Wolności, znajdującego się między Maltą a ul. Baraniaka.

- POSiR ma już zarezerwowane pieniądze na badania geologiczne tego terenu. Jeśli potwierdzą one możliwość przeprowadzenia inwestycji, na szycie kopca zrobimy taras widokowy - wyjaśnia zastępca Jacka Jaśkowiaka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski