Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Powstanie centrum internetu optycznego

Karolina Koziolek
Tak będzie wyglądało CBPIO przy al. Jana Pawła II.
Tak będzie wyglądało CBPIO przy al. Jana Pawła II.
Do 2015 r. niedaleko ronda Śródka zacznie bić serce polskiego internetu optycznego. To inwestycja Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

Lokalizacja przy al. Jana Pawła II jest nieprzypadkowa, chodzi o bliskość Politechniki Poznańskiej, z którym związane będzie Centrum Badawcze Polskiego Internetu Optycznego (CBPIO).

Centrum będzie pełnić dwie funkcje. Po pierwsze znajdzie się tam wielka serwerownia, która pomoże w tworzeniu tzw. e- infrastruktury dla polskiej nauki.

- Pozwoli także na bardziej zaawansowane analizy naukowe, ponieważ zwiększy się moc komputerów - tłumaczy dr inż. Maciej Stroiński z PCSS. - Z drugiej strony centrum będzie gromadziło zasoby polskiej nauki i przesyłało je w kierunku "do świata". Wszystkie dane będą zatem przepływać przez Poznań.

Po drugie CBPIO będzie ośrodkiem badawczo - rozwojowym jeśli chodzi o technologie informacyjno - komunikacyjne.

- Co oznacza, że na większą skalę niż dotychczas polscy naukowcy będą mogli rozwijać telemedycynę (np. operacje na odległość), będą mogli prowadzić telekonferencje w jakości HD. Centrum umożliwi rozwój szeroko rozumianej e-edukacji - mówi dr inż. Stroiński.

Koncepcja architektoniczna centrum powstała w pracowni prof. Mariana Fikusa. Podstawą projektu jest wielka serwerownia, która zostanie obudowana biurami i laboratoriami.

TV i internet w jednym? Na razie tylko dla naukowców

Z dr. inż. Maciejem Stroińskim z PCSS rozmawia Karolina Koziolek.

Co zwykły człowiek powinien wiedzieć o internecie optycznym?
Maciej Stroiński: - To sieć szerokopasmowa, umożliwiająca transmisje dużych ilości danych z bardzo dużą przepustowością. Przesył jest bardzo szybki, działa w oka mgnieniu. Całość działa dzięki włóknom światłowodowym. Te włókna obejmują teren całej Polski i łącza 21 miast akademickich. Łączna długość sieci to ponad 6,5 tys. km. W ramach CBPIO chcemy tę infrastrukturę wzmocnić.

Czy to będzie miało wpływ na życie przeciętnego Kowalskiego?
Maciej Stroiński: - Na razie nie. Ale jak wiele razy w nauce, za niedługo zrewolucjonizuje świat.

W jaki sposób?
Maciej Stroiński: - W CBPIO dzięki większej mocy komputerów chcemy rozwijać m.in. wideokonferencje pomiędzy placówkami badawczymi. Ale też, co ciekawsze, interaktywną telewizję, czyli tzw. wideo na żądanie on-line. Chodzi o czekającą nas rewolucję połączenia telewizji i internetu w jedno nowe medium. Na razie będzie to sieć działająca w ramach placówek naukowych, ale po tym jak ją sprawdzimy i udoskonalimy stanie się usługą dostępną dla wszystkich. Będzie tak powszechna jak internet.

Co jeszcze?
Maciej Stroiński: - Tańsze stanie się uprawianie nauki. Wiele obliczeń będzie miało miejsce w sieci. Ośrodki nie będą potrzebowały specjalnego drogiego oprogramowania. Będziemy mogli także rozwijać bibliotekę cyfrową, której jesteśmy operatorem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski