W niedzielę w Poznaniu odbędzie się protest "Solidarni z dzikami!". - Sytuacja eksterminacji dzików dotyczy każdego i każdej z nas! Nie odwracajmy wzroku od tragedii dzików! - apelują organizatorzy.

Polski Związek Łowiecki zobowiązał lokalne zarządy kół łowieckich do zorganizowania zbiorowych, wielkoobszarowych polowań w dniach 12-13, 19-20 oraz 26-27 stycznia. W całej Polsce paść ma nawet 210 tys. dzików - w tym ciężarne lochy i młode.

Przypomnijmy, że od momentu nakazu odstrzałów sanitarnych, czyli od 2017 roku uśmiercono ponad 25 tysięcy dzików w całej Polsce. O masowym odstrzale zadecydowało rozporządzenie ministra środowiska, które wskazuje, że ostateczna liczba dzików na 1 kilometr kwadratowy ma wynosić 0,1.

W wielkopolskich lasach nie będzie już dzików? Planowany masowy odstrzał budzi wątpliwości nawet samych myśliwych

Masowe polowania, które rekomendują ministerstwa środowiska i rolnictwa, są - jak twierdzi minister rolnictwa - elementem walki z ASF.

- Sytuacja eksterminacji dzików dotyczy każdego i każdej z nas! Nie odwracajmy wzroku od tragedii dzików! Powodem zabicia dzików w całym kraju jest walka partii rządzącej o elektorat wiejski (rolników), gdyż zdaniem ekologów, naukowców i przyrodników - działania te przyniosą całkowicie odwrotny skutek - piszą przedstawiciele Fundacji Viva! Akcja dla zwierząt.

W niedzielę zamierzają oni zorganizować w Poznaniu protest "Solidarni z dzikami!". Rozpocznie się on o godz. 14 pod pomnikiem Starego Marycha na ul. Półwiejskiej.Zobacz też: Leśnicy chcieli zorganizować wycieczkę pracowniczą na… Maderę. Na wyjazd ogłoszono przetarg, a koszty miały być dofinansowane

(Źródło: TVN24)