Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Prace Teresy Simińskiej-Usarewicz zobaczymy w Folwarku Edwardowo

Marek Zaradniak
Wśród obrazów Teresy Simińskiej-Usarewicz   jakie zobaczymy na wystawie jest jej "Autoportret w kapeluszu"
Wśród obrazów Teresy Simińskiej-Usarewicz jakie zobaczymy na wystawie jest jej "Autoportret w kapeluszu" Teresa Simińska-Usarewicz
W piątek w Folwarku Edwardowo zobaczyć będzie można obrazy Teresy Simińskiej-Usarewicz.

W Folwarku Edwardowo odbędzie się w piątek wystawa obrazów Teresy Simińskiej-Usarewicz. Licząca 94 lata artystka jest nestorką malarzy poznańskich. Wystawa potrwa tylko jeden dzień.

Teresa Simińska-Usarewicz w 1950 roku ukończyła malarstwo w ówczesnej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu w pracowni prof. Stanisława Szczepańskiego.

Jej twórczość związana była m.in. z poznańskimi galeriami Bazart, Studio Design 5 oraz OW-ART. Prace artystki pokazywane były na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i w świecie. Można je było oglądać m.in. w galeriach Niemiec i Holandii.

Malarstwo i muzyka są dla Teresy Simińskiej-Usarewicz najważniejszymi ze sztuk. Jej zdaniem łączy je bliskie pokrewieństwo. Malarstwo jest muzyką - graniem kolorami. W stwierdzeniu tym nie jest zresztą Teresa Simińska-Usarwicz odosobniona, bowiem już Delacroix i Gauguin mówili o muzyce obrazu i magicznym akordzie barw. Muzyka natomiast może być malowana dźwiękami, czego przykładem jest impresjonizm plam dźwiękowych Debussy’ego. Wszystko zależy od wrażliwości i wyobraźni twórców.

Obrazy Teresy Simińskiej-Usarewicz to świat z pogranicza iluzji i realności, przedmiotowości i abstrakcji. Artystka koncentruje uwagę głównie na zagadnieniu koloru i światła w obrazie. Maluje nastroje i marzenia oraz ulotność chwili. Ważną cechą jej obrazów jest aluzyjność form. Malarka uważa, że obraz swego życia ma ciągle jeszcze przed sobą. Świadczy to, że mimo wieku jest pełna niezwykłej, wręcz młodzieńczej energii twórczej.

Folwark Edwardowo przy ulicy Bukowskiej 177 to jeden z najlepiej zachowanych XIX-wiecznych kompleksów dworsko-folwarcznych w Poznaniu. To przestrzeń, w której prowadzi działalność jedna z poznańskich firm deweloperskch. To także od niedawna przestrzeń kreacji twórczej, miejsce spontanicznych dyskusji i wymiany doświadczeń. Miejsce, w którym wiek i umiejętności nie stanowią bariery.

Animatorzy tego miejsca to projektanci, praktycy i teoretycy zarówno młodzi jak i doświadczeni. Wszyscy pełni pasji chcą się dzielić wiedzą. Świadczą o tym nie tylko odbywające się tam wystawy, ale i warsztaty artystyczne i wykłady. Wszystko po to, aby przestrzeń ta stała się inspiracją dla innych.Jutrzejszy wernisaż rozpocznie się o godzinie 19.

Co nowego w kinach, teatrach i klubach? Zobacz przegląd kulturalny:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski