Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Pracownicy ZNTK walczą o wypłaty

Mateusz Pilarczyk
Kłopoty ZNTK ciągną się od lat. Do niedawna zakłady specjalizowały się w remontach wagonów.
Kłopoty ZNTK ciągną się od lat. Do niedawna zakłady specjalizowały się w remontach wagonów. Waldemar Wylegalski
Stowarzyszenie byłych i obecnych pracowników ZNTK Poznań S.A. - tak brzmi pełna nazwa organizacji, która zostanie zarejestrowana w tym tygodniu w poznańskim sądzie. Jej zadaniem ma być obrona interesów osób pracujących w poznańskich Zakładach Naprawy Taboru Kolejowego.

Czytaj także:
Poznań: Wniosek o upadłość ZNTK wrócił do sądu
Załoga ZNTK Poznań walczy o upadłość spółki

W spółce od wielu miesięcy załoga nie dostaje wypłat. Szacuje się, że zaległości pracownicze firmy liczyć można w milionach złotych.

- Patrzę na moich kolegów i to są wraki ludzi. Są bez pieniędzy - opisuje sytuację w ZNTK emerytowany pracownik firmy Wojciech Słomka, który był przewodniczącym związków branżowych. - Tylko część załogi dostaje małe sumy na dojazdy do pracy. Są to w szczególności te osoby, które złożyły do sądu wnioski o upadłość ZNTK. Muszą przyjeżdżać do pracy, bo jak się nie pojawią, to zostaną zwolnione dyscyplinarnie, a niektórym mało brakuje do emerytury - dodaje Słomka.

Stowarzyszenie powstało, by nagłośnić sytuacje w firmie, a przede wszystkim, by chronić interesy byłych i obecnych pracowników ZNTK w przypadku sprzedaży majątku firmy tak, aby załoga otrzymała zaległe wypłaty. Stowarzyszenie ZNTK zamierza nie tylko zainteresować po raz kolejny działaniami kierownictwa firmy prokuraturę, Państwową Inspekcję Pracy oraz ZUS, ale też zwrócić się z prośbą o pomoc do wielkopolskich polityków oraz ministra sprawiedliwości. Swoje zaangażowanie w sprawę deklarują też przedsiębiorcy, którzy od kilku lat walczą m.in. w sądach z ZNTK o zapłatę za usługi lub dostarczone towary.

- Mamy świadomość, że to co dzieje się wokół ZNTK, rzuca niekorzystne światło na przedsiębiorców, dlatego postanowiliśmy wesprzeć działalność stowarzyszenia, bo leży to w interesie wszystkich uczciwych przedsiębiorców i pracodawców. Dotyczy to także firm z innych regionów kraju, nie tylko z Wielkopolski - przedstawia założenia współpracy jeden z przedsiębiorców pomagających stowarzyszeniu.

- Trzeba pamiętać, że sytuacja w ZNTK nie dotyczy 250 osób, które nie dostały wypłat. Jest to 250 rodzinnych tragedii - zwraca uwagę Wojciech Słomka.

Dlatego ważne jest współdziałanie. Byli i obecni pracownicy nie mają szans w pojedynkę wyegzekwować zaległych wynagrodzeń i świadczeń. A stowarzyszenie mające osobowość prawną może podejmować skuteczniejsze działania prawne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski