Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Pralki, choinki, cegły i sztućce. Co poznaniacy wyrzucają do kanalizacji?

Agnieszka Mozolewska
W kanalizacji lądują setki ton odpadów rocznie. Niemal każdego dnia pracownicy Aquanetu likwidując zatory w rurach, wyławiają z kanałów prawdziwe "skarby". Zobacz jakie ----->
W kanalizacji lądują setki ton odpadów rocznie. Niemal każdego dnia pracownicy Aquanetu likwidując zatory w rurach, wyławiają z kanałów prawdziwe "skarby". Zobacz jakie ----->Archiwum ZWiK Zielona Góra
W kanalizacji lądują setki ton odpadów rocznie. Niemal każdego dnia pracownicy Aquanetu likwidując zatory w rurach wyławiają z kanałów takie przedmioty jak pieluchy, podpaski czy patyczki do uszu, ale zdarzają się też bardziej niecodzienne znaleziska jak sztućce, narzędzia czy... lampki choinkowe.

Wrzucanie do kanalizacji śmieci stwarza problemy nam wszystkim. W oczyszczalniach śmieci powodują zwiększoną awaryjność pomp sieciowych i wyższe koszty napraw i eksploatacji sieci kanalizacyjnej.

Śmieci szkodzą również środowisku. Niektóre substancje wrzucane do kanalizacji stanowią zagrożenie dla organizmów wodnych żyjących w wodach powierzchniowych, do których odprowadzane są oczyszczone ścieki. W Poznaniu jest to rzeka Warta.

Czytaj też: Koziegłowy: Ścieki z oczyszczalni ponownie wyciekły do Warty. Co na to Aquanet? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Jednak wrzucając śmieci do kanałów, szkodzimy przede wszystkim sobie. Warto pamiętać, że przyłącze kanalizacyjne ma średnicę 15-20 cm. Śmieci powodują zapychanie się rur i powstawanie zatorów. Ścieki nie są odprowadzane, co skutkuje uciążliwym, przykrym zapachem z kanalizacji, a w najgorszym przypadku wybijaniem ścieków w piwnicy budynku. Usuwanie takich awarii jest czasochłonne i często powoduje utrudnienia w ruchu drogowym.

Włosy, lekarstwa, choinki

Do poznańskiej sieci kanalizacyjnej trafiają przeróżne odpady. Najczęściej są to artykuły higieniczne, resztki jedzenia, włosy, lekarstwa, zużyte oleje, czy niedopałki papierosów, ale zdarzają się też nieco dziwniejsze eksponaty.

- Z sieci kanalizacyjnej wyławialiśmy najróżniejsze przedmioty, w wielu przypadkach do tej pory nie wiemy, jak ludziom udało się je wrzucić do sieci. Z tych najciekawszych „eksponatów” można wymienić pralkę franię, choinki, czy wózek dziecięcy - opowiada Zofia Koszutska-Taciak, specjalista ds. wsparcia sprzedaży i komunikacji w firmie Aquanet.

Czytaj też: Poznań: Aquanet instaluje zdroje w szkołach - zdrowa „kranówka” cieszy się coraz większą popularnością

Oprócz tego z poznańskiej sieci wyławiano cegły i płytki ceramiczne, telefony komórkowe, lampki choinkowe, narzędzia, sztućce, gałęzie, znaki drogowe, czy ramy od rowerów. Do rur bardzo często wyrzucamy i wylewamy też zalegające w naszym domu jedzenie.

- Resztki jedzenia przyciągają szczury, zatem wrzucając do sedesu pozostałości po obiedzie nieświadomie je karmimy i przyczyniamy się do zwiększenia populacji tych gryzoni - zauważa Zofia Koszutska-Taciak.

Czego nie wyrzucać?

Do rur nie powinniśmy wrzucać artykułów higienicznych i materiałów opatrunkowych takich jak: chusteczki nawilżane, pieluchy, podpaski, patyczki kosmetyczne, waciki, płatki kosmetyczne, opakowania po igłach, bandaże i plastry. Nie rozpuszczają się one w wodzie i powodują zatory.

Do sieci kanalizacyjnej nie powinny też trafiać: tłuszcz, oleje roślinne, oleje silnikowe, rozpuszczalniki, chemikalia, przeterminowane lekarstwa i syropy. Firma Aquanet informuje, że średnio jeden litr ścieków zawiera aż 45 mg tłuszczy. Zużyte oleje roślinne wlewane do kanalizacji tężeją i tworzą zatory.

Częstą przyczyną awarii są też włosy, które trafiają do odpływów kanalizacyjnych, owijają się na urządzeniach instalacji i zapychają je. Dodatkowo gromadzące się w odpływach włosy stają się siedliskiem bakterii i powodują nieprzyjemny zapach wydobywający się z odpływów kanalizacyjnych.

Czytaj też: Poznań: Projekt parku Starołęka Mała zawiera liczne błędy. Kolejny obiekt znajdzie się pod wodą?

Inne przedmioty, które nie powinny lądować w odpływach to: puszki, wiadra, materiały budowlane (cegły, bloczki betonowe itp.), gałęzie, meble, gruz, szmaty i pieluchy. Takie śmieci powinny trafiać do odpowiednich pojemników na śmieci lub do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Zobacz, jakie przedmioty są znajdowane w kanalizacji w Poznaniu:

Zobacz też:

Kilkunastu mieszkańców Starego Miasta protestowało w sobotę rano w Poznaniu przeciwko kolejnej planowanej wycince drzew, tym razem w parku Wieniawskiego. Mieszkańcy domagają się zaprzestania wycinki.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Poznań: Protest przeciwko planowanej wycince drzew w parku W...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski