Poznań: Prawie milion złotych rozplanowany na inwestycje na Starym Mieście. W 2021 roku najwięcej otrzyma zieleń, sport i bezpieczeństwo

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Sport, bezpieczeństwo, zieleń, a także inicjatywy mieszkańców - m.in. na te cele Rada Osiedla Stare Miasto w Poznaniu rozdysponowała środki w przyszłorocznym budżecie.
Sport, bezpieczeństwo, zieleń, a także inicjatywy mieszkańców - m.in. na te cele Rada Osiedla Stare Miasto w Poznaniu rozdysponowała środki w przyszłorocznym budżecie. Robert Woźniak
Ćwierć miliona złotych będzie przeznaczone w przyszłorocznym budżecie Rady Osiedla Stare Miasto na zagospodarowanie małej architektury i urządzenie oraz pielęgnowanie zieleni przyulicznej. 190 tysięcy – na infrastrukturę sportową, a 170 tys. - na bezpieczeństwo. Rada ustaliła już podział środków w przyszłorocznym budżecie, rozdzielając niecały milion złotych.

Radni mieli podzielić 947 tysięcy złotych. Swoje decyzje poparli wcześniejszymi konsultacjami wśród mieszkańców.

I tak 190 tysięcy złotych będzie skierowane na remonty wewnątrz szkół i doposażanie ich w elementy infrastruktury. W planach są nowe szafki, montaż stojaków rowerowych, czy remonty toalet. Potrzeby są jednak większe niż środki, z czego radni – jak wynikało z wcześniejszych dyskusji - zdają sobie sprawę.

- Systematycznie remontowane są chodniki, a większość funduszy na ten cel pochodzi z opłat za strefę parkowania, część z budżetu osiedlowego – podkreśla Tomasz Dworek, zastępca przewodniczącego Rady Osiedla Stare Miasto.

- Miasto nie określiło tu jeszcze konkretnej kwoty, natomiast radni w uchwale wskazali na potrzebę prac m.in. na ulicach Pułaskiego i Grobla. Szczegóły remontów zostaną ustalone na początku 2021 roku z Zarządem Dróg Miejskich.

Przy okazji remontów i parkowania – 50 tysięcy złotych przeznaczono na opracowanie koncepcji zmian - dokończenie rewaloryzacji północnej części Alei Marcinkowskiego. Mieszkańcy postulowali tu m.in. rozszerzenie sektorów parkowania.

- W kolejnej puli 170 tys. złotych, dotyczącej bezpieczeństwa, zaplanowaliśmy wydatki także na monitoring, spowalniacze ruchu oraz remonty chodników. Rada postanowiła wesprzeć bieżącą działalność Straży Miejskiej w tym zakup rowerów dla funkcjonariuszy – mówi radny Jacek Maleszka przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji.

Czwarta część budżetu, 250 tys. zł., będzie skierowana na małą architekturę i zieleń przyuliczną na terenie osiedla: jak mówi Alicja Wilak, przewodnicząca Zarządu Osiedla, w planach są nasadzenia krzewów i drzew, pielęgnacja istniejących roślin oraz ekologiczne przystanki.

Naprawy i utrzymanie dotychczasowych urządzeń, a także budowa nowych elementów infrastruktury sportowej mają w budżecie zabezpieczoną kwotę prawie 190 tys. zł. Nowe urządzenia do street workout-u trafia na przyszły plac ćwiczeń na terenach nad Wartą.

Z kolei na wspieranie oddolnych inicjatyw aktywistów i integracje mieszkańców radni przeznaczają 140 tys. złotych. Centra Inicjatyw Lokalnych mają wspierać pomysłodawców wydarzeń w kontaktach z administracją i pomagać w realizacji procedur – do ich budżetów trafi na ten cel 50 tys. złotych.

- O dofinansowanie z tej puli wnioski mogą składać nie tylko stowarzyszenia czy fundacje, ale również sami mieszkańcy, którzy przedstawią swoje pomysły na wydarzenia kulturalno–społeczne, mające na celu integrację lokalnej społeczności – mówi radna Małgorzata Osińska, członkini Zarządu Osiedla.

Na liście inicjatyw, które uzyskają wsparcie budżetu osiedla są też lubiane przez mieszkańców projekty, takie jak konkurs ekologiczny i fotograficzny dla dzieci i młodzieży, zakup książek dla Biblioteki Raczyńskich, piąta edycja konkursu Dobry Sąsiad, a także inicjatywy Klubów Seniora i młodzieży; m.in. kwota 25 tys. zł przewidziana jest na organizację wydarzeń i wypoczynku w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych.

- Radni od wielu lat apelują do władz o zwiększenie osiedlowego budżetu, jak również o przygotowanie takiej strategii, która zwiększy zarówno środki jak i sposób ich wydawania – przypomina Alicja Wilk.

- Innymi słowy większy budżet powinien być kierowany nie do miejskich jednostek a do rad osiedli. Te pieniądze wrócą do ZDM, Zieleni Miejskiej, ale o tym, co ma być realizowane w ramach obywatelskiej partycypacji wskazywać będą nie urzędnicy, a mieszkańcy i radni.

Zobacz też: Od wtorku możliwe kolejne zmiany w organizacji ruchu w rejonie budowy trasy tramwajowej na Naramowicach

Sprawdź też:

Znamy decyzję w sprawie trzeciej dawki szczepionki.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie