Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań Pride Week 2019: W Marszu Równości w Poznaniu przejdą... awatary. Na czym polega nowa akcja?

MW
Tak wyglądał ubiegłoroczny poznański Marsz Równości w czasie Pride Week 2018.
Tak wyglądał ubiegłoroczny poznański Marsz Równości w czasie Pride Week 2018. Paweł F. Matysiak
W sobotę, 6 lipca, przez Poznań przejdzie Marsz Równości 2019. Wszystko w ramach Poznań Pride Week. W tym roku w marszu przejdą także awatary. Będą symbolizowały osoby, które nie będą mogły fizycznie uczestniczyć w Marszu Równości.

Awatary, które 6 lipca mają przejść ulicami Poznania, wraz z innymi uczestnikami Marszu Równości 2019, będą reprezentowały tych uczestników, którzy chcieliby, ale nie mogą w nim pójść. Powodem są wykluczenia społeczne, ekonomiczne, klasowe czy zdrowotne. Pomysł będzie działał w ramach inicjatywy Moniki Popiel Sąsiedzki Awatar. Akcja jest zorganizowana w ramach działań akademii Sąsiedztwo - granice bliskości. Wziąć w nim udział mogą ludzie z całego świata.

Czytaj też: Marsz Równości w Poznaniu 2019 z honorowym patronatem prezydenta Jacka Jaśkowiaka. Zobacz, jak przebiega trasa marszu

- Nieheteronormatywność to nadal kwestia poddawana społecznemu ostracyzmowi i penalizacji. W Afganistanie, Arabii Saudyjskiej, Czeczenii, Iranie, Jemenie, Mauretanii, Somalii, Sudanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Nigerii za kontakty homoseksualne grozi kara śmieci - tłumaczą przedstawiciele akcji.

I dodają, jak wygląda sytuacja w Polsce: - W środowiskach konserwatywnych, skupionych najczęściej w mniejszych miejscowościach, sytuacja rysuje się tak, jak przedstawiają to m.in. badania Fundacji Przestrzeni Kobiet z lat 2011-2015: osoby, będąc narażone na ostracyzm społeczny i wykluczenie ze społeczności, nie dokonują w przestrzeni publicznej rozpoznania siebie jako osoby nieheteronormatywnej.

Sprawdź również:

I tak wszyscy, którzy obawiają się ujawnienia, albo nie mogą uczestniczyć w poznańskim Marszu Równości z innych powodów, mogą wziąć w nim udział z pomocą awatara, czyli reprezentanta. Można się zarejestrować na stronie internetowej. Działa ona w pięciu wersjach językowych: arabskiej, perskiej, rosyjskiej, angielskiej i polskiej.

Organizatorzy zapewniają anonimowość, a awatar nie poznaje bezpośrednio historii osoby, w imieniu której idzie w marszu. Historia trafia najpierw do mediatora. Ograniczona jest więc możliwość przypadkowego coming outu.

Zobacz:

Lola czytała dzieciom książkę "Nietypowy Adaś". To historia chłopca, któremu wyrosły skrzydła

Poznań: Drag queen Lola czytała dzieciom książkę o Adasiu, k...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski