Poznań: Profesor skazana za plagiat z... pracy magistrantki...

  Poznań: Profesor skazana za plagiat z... pracy magistrantki

  Barbara Sadłowska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Profesor B., pracująca na poznańskich uczelniach, została prawomocnie skazana za umieszczenie w książce kilku rozdziałów pracy swojej magistrantki. Musi jej zapłacić zadośćuczynienie w wysokości trzech tysięcy złotych oraz grzywnę.
  Proces prof. Grażyny B., oskarżonej o naruszenie przepisów ustawy o prawie autorskim rozpoczął się w lipcu ubiegłego roku. Wyrok skazujący zapadł we wrześniu, ale nie usatysfakcjonował stron sporu. Adwokaci pani profesor, skazanej na karę grzywny w wysokości 4 tysięcy, złożyli apelacje, domagając się uniewinnienia albo uchylenia ewentualnie - warunkowego umorzenia sprawy z rocznym czasem próby.

  PRZECZYTAJ TAKŻE:
  Sąd: Pani profesor zapłaci za plagiat pracy pielęgniarki
  Wyrok: Uczelnia przeprosi i zapłaci za plagiat
  Poznań: Aldona Kamela-Sowińska kopiowała z Wikipedii
  Sąd: Jest ugoda w sprawie o plagiat Aldony Kameli-Sowińskiej
  Z sądu: Kurpisz zapłaci 148 tysięcy za plagiat w encyklopedii

  Poszkodowana pielęgniarka, z przeszło dwudziestoletnim stażem pracy, która jako studentka zaoczna pisała pracę magisterską u profesor B., domagała się 50 tysięcy zadośćuczynienia. Dostała - 3.
  Podczas czwartkowej rozprawy odwoławczej przed poznańskim Sądem Okręgowym pełnomocnik Marii S. przekonywał, że ta kwota jest rażąco niska. Powołał się nawet na wyrok toruńskiego sądu, który w podobnej sprawie orzekł zadośćuczynienie w kwocie 30 tysięcy.

  Maria S. przypadkowo dowiedziała się o kradzieży swojej pracy. Zobaczyła w księgarni medycznej książkę pani promotor: "Psychologiczne aspekty zarządzania zasobami ludzkimi w zakładach opieki zdrowotnej". Przekartkowała i przeżyła wstrząs, gdy zobaczyła, że znajduje się w niej kilka rozdziałów swojej pracy magisterskiej - około 40 stron.

  Sąd pierwszej instancji stwierdził, że tego postępowania nie można było warunkowo umorzyć z uwagi na niską szkodliwość społeczną czynu. Stwierdził, że byłby to negatywny przykład dla środowiska akademickiego i polskiej nauki. Nie uwierzył też oskarżonej, że plagiat był rezultatem pomyłki, polegającej na nie umieszczeniu przypisu. Prof. B., która wykładała na poznańskim Uniwersytecie Medycznym, a w momencie ujawnienia plagiatu na Uniwersytecie Ekonomicznym, przeszła na emeryturę.

  W czwartek nie przyszła na rozprawę odwoławczą. Sąd drugiej instancji utrzymał wyrok skazujący w mocy.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A gdzie nazwisko plagiatorki?

  Zdziwiony (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 25

  Wyrok jest prawomocny, profesor uniwersytetu to funkcjonariusz publiczny oraz osoba pelniaca funkcje publiczne, plagiat to przestepstwo i czyn nieetyczny. Czemu Glos Wlkp. chroni plagiatorke i nie...rozwiń całość

  Wyrok jest prawomocny, profesor uniwersytetu to funkcjonariusz publiczny oraz osoba pelniaca funkcje publiczne, plagiat to przestepstwo i czyn nieetyczny. Czemu Glos Wlkp. chroni plagiatorke i nie podaje nazwiska. Prawo pozwala, a etycznie jest to wrecz wskazane!
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dlaczego takie niskie odszkodowanie?

  a (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 29 / 25

  dlaczego takie niskie odszkodowanie?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo