Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Promują wybory do 42 rad osiedli

Bogna Kisiel
- 20 marca odbędą się wybory do rad osiedli. Będą one szczególne z uwagi na to, że zostaną przeprowadzone w jednym dla wszystkich samorządów pomocniczych terminie - mówi Stanisław Tamm, sekretarz miasta. I przypomina o przeprowadzonej przez Radę Miasta reformie rad osiedli.

- Teraz mamy 42 rady. Mają one większe kompetencje i większy wpływ na jakość życia mieszkańców i funkcjonowanie miasta - dodaje Tamm.

Mariusz Wiśniewski, radny Platformy, podkreśla, że samorządy osiedlowe zyskały wiele nowych uprawnień.
- Mają prawo inicjatywy uchwałodawczej w odniesieniu do danego terenu, na którym funkcjonują. Jednostki miejskie muszą konsultować z nimi m.in. inwestycje, plany zagospodarowania, rozkład jazdy, nowe linie komunikacyjne - wymienia Wiśniewski. - Ich delegacje zasiądą w komisjach odbioru robót czy wybierających dyrektorów szkół. A od przyszłego roku będą decydować o kolejności remontów szkół, przedszkoli, chodników, zieleńców, dróg gminnych.
Dzięki temu, zdaniem Wiśniewskiego, spora część miejskich pieniędzy będzie wydawana zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców.

Tamm zaznacza, że prezydentowi bardzo zależy na dwóch sprawach. Po pierwsze, żeby liczba kandydatów na radnych była większa niż liczba członków rad osiedli. Przypomnijmy, że w 34 osiedlach, które liczą poniżej 20 tys. mieszkańców, wybieranych będzie 15 członków rad osiedli, a w przypadku ośmiu osiedli (liczących powyżej 20 tys. mieszkańców) należy wybrać 21 radnych osiedlowych. Magistrat chciałby także, by w marcowych wyborach wzięło udział jak najwięcej poznaniaków. Dotychczas frekwencja była bardzo niska.

Twórcy reformy samorządów pomocniczych liczą, że przeprowadzenie wyborów w jednym terminie oraz przyznanie większych kompetencji osiedlom spowoduje, że więcej mieszkańców pójdzie do urn.
- Zależy nam, żeby frekwencja była większa, dlatego po raz pierwszy zostanie przeprowadzona kampania promująca wybory - mówi Włodzimierz Groblewski, dyrektor Biura Kształtowania Relacji Społecznych Urzędu Miasta. - Przeznaczymy na nią 100 tys. zł.
250 tys. zł zostanie wydanych na akcję informacyjną. Jej efektem ma być zgłoszenie się jak największej liczby kandydatów na radnych osiedlowych.

- W drugim etapie kampanii chcemy zachęcić poznaniaków do udziału wyborach - wyjaśnia Groblewski. - Już teraz rozesłaliśmy informacje o wyborach do wszystkich parafii oraz organizacji pozarządowych. 6 tys. maturzystów dostanie foldery, zachęcające do głosowania. Będą także spoty reklamowe w radio, telewizji internecie i ogłoszenia w prasie.
O wyborach mieszkańcy są informowani przy okazji konsultacji poświęconych planom miejscowych. Ulotki trafią także do skrzynek pocztowych poznaniaków, którzy mieszkają na terenach nieobjętych do tej pory działalnością rad osiedli.

Kalendarz

Wybory odbędą się 20 marca, w godz. 8-20. Będzie 136 komisji obwodowych. Do 15 lutego przyjmowane są zgłoszenia kandydatów do komisji wyborczych. Należy zgłaszać się do Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych Miasta, ul. Libelta 16/20; os. Bohaterów II Wojny Światowej 36A; Słowackiego 22; Matejki 50; Wierzbięcice 45. W tych samych punktach przyjmowane będą zgłoszenia kandydatów na członków rady osiedla, w terminie 7-18 lutego. Więcej informacji o wyborach na stronie: www.poznan.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski