Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Protest przed urzędem. "Za nasze pieniądze władze kupują narzędzia tortur" [ZDJĘCIA]

Błażej Dąbkowski
W piątek przed Urzędem Miasta Poznania odbyła się pikieta, podczas której aktywiści z Fundacji Viva oraz mieszkańcy domagali się zaprzestania pokazów pirotechnicznych podczas miejskiego sylwestra.
W piątek przed Urzędem Miasta Poznania odbyła się pikieta, podczas której aktywiści z Fundacji Viva oraz mieszkańcy domagali się zaprzestania pokazów pirotechnicznych podczas miejskiego sylwestra. Grzegorz Dembiński
W piątek przed Urzędem Miasta Poznania odbyła się pikieta, podczas której aktywiści z Fundacji Viva oraz mieszkańcy domagali się zaprzestania pokazów pirotechnicznych podczas miejskiego sylwestra.

Choć dwa lata temu Estrada Poznańska, organizator miejskiego sylwestra, pokaz fajerwerków zastąpiła laserowym, już w ubiegłym powrócono do pirotechniki. Także w tym roku - 31 grudnia na pl. Wolności o północy będzie można zobaczyć fajerwerki. Przeciwko tej decyzji w piątek protestowali aktywiści z Fundacji Viva oraz grupa mieszkańców.

Zobacz: Poznań: Sylwester 2018 z fajerwerkami. Mieszkańcy będą protestować przed urzędem miasta

- Nie zgadzamy się na to, by zabawa której domaga się niewielka grupa poznaniaków zdominowała całą noc sylwestrową. Zdecydowana większość skorzysta z innych form świętowania, jeśli się takie pojawią. Nie jest prawdą, że poznaniacy chcą fajerwerków, bo te powodują ogromne cierpienie zwierząt - mówił Michał Błażejewski z Vivy. - Za nasze pieniądze władze organizują zabawę dla prymitywnej i pijanej gawiedzi i kupują narzędzia tortur - dodawał.

Aktywiści z Vivy podkreślają, że coraz więcej dużych polskich miast rezygnuje lub już zaprzestała organizowania pokazów fajerwerków. To m.in. Wrocław, Warszawa, Gdynia, Bydgoszcz, Słupsk. Pirotechniki zaprzestano także używać podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Czytaj: Sylwester Miejski w Poznaniu 2018: Plac Wolności zamieni się w wielki parkiet do tańca

- Gdy dowiedzieliśmy się o pokazie, zadzwoniliśmy do Estrady Poznańskiej. Usłyszeliśmy, że w Poznaniu mieszkają zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy wystrzałów. Podobno stosunek jednych do drugich wynosi 1:1. Proponuję jednak doliczyć zdanie wszystkich zwierząt domowych, bezdomnych i dzikich. Strzelając krzywdzimy je wszystkie. To też mieszkańcy naszego miasta - tłumaczył Michał Błażejewski.

Wśród uczestników pikiety pojawili się także mieszkańcy wraz ze swoimi czworonogami. Jednym z nich był Łukasz Weber, który zwracał uwagę, że trudno zakazać strzelania, ale miasto powinno edukować poznaniaków. - Władze miejskie powinny dawać dobry przykład. Ten problem co roku się powtarza, a zwierzęta są niepotrzebnie narażone na stres - podkreślał.

SPRAWDŹ TEŻ:

Ranking powstał na podstawie wskaźników dochodów podatkowych dla poszczególnych gmin, powiatów i województw na 2019 r.POLECAMY TEŻ: 15 najbogatszych gmin w Wielkopolsce [RANKING]Zobacz 20 najbiedniejszych gmin w Wielkopolsce. Przejdź dalej i sprawdź ranking --->

20 najbiedniejszych gmin w Wielkopolsce [RANKING]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski