Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Przebudowa Dąbrowskiego budzi kontrowersje. Wiele uwag mieszkańców

Marcin Idczak
Tak może wyglądać kolejny odnowiony fragment ulicy Dąbrowskiego. Do 17 kwietnia można zgłaszać swoje uwagi dotyczące przygotowanej przez miasto koncepcji.
Tak może wyglądać kolejny odnowiony fragment ulicy Dąbrowskiego. Do 17 kwietnia można zgłaszać swoje uwagi dotyczące przygotowanej przez miasto koncepcji. UMP
Ogromne kontrowersje wśród mieszkańców Jeżyc budzi koncepcja modernizacji kolejnego odcinka ul. Dąbrowskiego.

Do niedzieli (17 kwietnia) potrwają konsultacje w sprawie przebudowy kolejnej części ul. Dąbrowskiego. - Ich termin został przedłużony na prośbę lokalnej rady osiedla - wyjaśnia Agnieszka Smogulecka z Zarządu Transportu Miejskiego.

Tym razem ta jedna z głównych ulic Poznania zmienić się ma na odcinku od skrzyżowania z Żeromskiego (Przybyszewskiego) po Rynek Jeżycki (ul. Prusa).

Przedstawiona przez władze miasta koncepcja zakłada wydzielenie torowiska, które powinno być wyniesione o 2 do 3 centymetrów ponad jezdnię.

Jak zapowiada Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania będą mogły po nim poruszać się także autobusy (nocne lub zastępcze w razie awarii tramwajów). - Ma pełnić także rolę tzw. drogi życia dla służb ratunkowy - zapowiedział zastępca prezydenta. Z uwagi na konieczność zachowania miejsc postojowych zrezygnowano z tworzenia osobnej drogi dla rowerów. Na jezdni mają być tylko wymalowane znaki sugerujące trasę poruszania się jednośladów.

Prędkość będzie ograniczona do 30 km/h. Przy skrzyżowaniach stworzone zostaną garby, które mają spowodować, że kierowcy zwolnią. - Nie rozumiem po co takie rozwiązanie jak ograniczenie prędkości. Przecież i tak nie da się szybciej tą częścią ulicy jechać - mówi Mariusz Juskowiak, jeden z mieszkańców. - I najważniejsze, czy tramwaje też będą musiały jechać maksymalnie 30 km/h? - pyta retorycznie.

Natomiast z takiego rozwiązania zadowoleni są Anna i Michał Jakubowscy, którzy mieszkają w okolicach skrzyżowania z ul. Staszica. - Gdy jeszcze kursowały tutaj tramwaje, to one wstrzymywały szybszą jazdę samochodów. Jeśli torowisko będzie wydzielone, to auta będą mogły pędzić po Dąbrowskiego - stwierdza małżeństwo.
Jako, że kierowcy nie zawsze stosują się do przepisów, to garby przy przejściach mają spowolnić ruch samochodowy. - Jednak takie rozwiązanie się nie sprawdzi - stwierdza Mariusz Juskowiak. - Te, które mają powstać zmniejszą przepustowość ulicy pewnie o 50 procent, bo samochody będą poruszać się przez skrzyżowania w żółwim tempie. To sparaliżuje okoliczne ulice np.: Przybyszewskiego - dodaje mieszkaniec.

Według niego garby mogą powodować także ograniczenie widoczności (gdy pojazd będzie na wywyższeniu) oraz znacznie zmniejszać komfort przejazdów dla rowerzystów i motocyklistów.

Do tego zatrzymujące się przed nimi i ruszające pojazdy będą emitować więcej spalin do atmosfery. - Dla nas najważniejsze jest to, by w końcu było ciszej i by torowisko tak wykonano, by tłumiło drgania powodowane przez przejeżdżające tramwaje - mówi Anna Jakubowska. - Są one tak duże, że nie da się normalnie żyć w naszych kamienicach - dodaje.

- Do tej pory otrzymaliśmy kilkadziesiąt wniosków do koncepcji - mówi Agnieszka Smogulecka. Dodaje, że pracownicy ZTM spodziewają się, że do niedzieli wpłynie ich jeszcze wiele.

Wszelkie uwagi i wnioski można przesyłać (do 17 kwietnia) pocztą elektroniczną na adres: [email protected] lub pocztą tradycyjną na adres Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu: Dział Przygotowania, Realizacji i Kontrolingu Inwestycji, ul. Matejki 59, 60-770 Poznań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Poznań: Przebudowa Dąbrowskiego budzi kontrowersje. Wiele uwag mieszkańców - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski