Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Przewodnik po śladach PRL w mieście [ZDJĘCIA]

Elżbieta Podolska
Kawiarnia  i lodziarnia "Hortex" zawsze była oblegana
Kawiarnia i lodziarnia "Hortex" zawsze była oblegana Fot. Archiwum
Powstaje coraz więcej szlaków po miejscach kultowych PRL-u. Ma taki Warszawa, a także Kraków, Katowice i wiele innych miast. Czemu nie ma mieć Poznań?

Niestety, u nas niewiele już zostało takich kultowych miejsc z czasów PRL-u: mosty, osiedla z wielkiej płyty, które coraz mniej przypominają te szarobure, które wtedy powstały...

- Za to w ciągu kilkudziesięciu lat wybudowano w Poznaniu około 30 kościołów. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę - mówi Jerzy Sobczak, autor wielu przewodników po Poznaniu, który pomógł nam ułożyć trasę zwiedzania. - W tym jeden z największych w Polsce pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny na Ratajach.

Mało socjalistyczny Okrąglak

Zwiedzanie możemy zacząć od Okrąglaka, który zbudowany został w latach 1949-1954 według projektu Marka Leykama. Teraz po latach zapomnienia przeżywa renesans i niebawem stanie się nowoczesnym, biurowcem. Jest też pierwszym w stolicy Wielkopolski budynkiem z prefabrykatów. Mieścił się w nim popularny po wojnie Dom Towarowy, gdzie chodziło się kupować słodycze (na dole) i buty (na górnych piętrach). Budynek wzbudzał wiele kontrowersji, bo nie spełniał socjalistycznych norm estetycznych.

Kolejki po książki

Zaraz obok można zobaczyć też budynek Domu Książki. Powstał w latach 70. XX wieku. To była jedna z najnowocześniejszych księgarń w Polsce. Budynek ma 6 pięter, ponad 2 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Ustawiały się przed nim kilometrowe kolejki chcących dostać najnowsze tytuły czy autografy poczytnych pisarzy. Legendy krążyły o specjalnych półkach, na których na wybranych poznaniaków czekały nowości wydawnicze.

Domy Towarowe Alfa

Idąc dalej ulicą Gwarną dochodzimy do Alfy. Pięć 12-kondygnacyjnych wysokościowców wybudowanych w latach 1965-1972 przy ulicy Święty Marcin (wówczas Czerwonej Armii), na miejscu zniszczonych w czasie II wojny światowej kamienic. Kompleks zaprojektował Jerzy Liśniewicz. Mieściły się w n ich nie tylko biura, ale też wielki dom towarowy. Tutaj zamontowano pierwsze ruchome schody.

Kaponiera się zmieni

Skręcając w prawo w św. Marcina dochodzimy do Kaponiery po drodze mijając dawny dom partii, a dzisiaj Collegium Historicum. To już ostatnie dni, kiedy możemy oglądać ją taką, jaką zaprojektowano przed laty. W sierpniu rozpocznie się jej przebudowa.

Hortex i desery

Idąc dalej ulicą Głogowską mijamy np. zapuszczony dzisiaj budynek, w którym mieścił się Hortex, czyli królestwo deserów i punkt, gdzie spotykali się poznaniacy na randkach. Dzisiaj to sklep z meblami indyjskimi.

Jak rzymski pałac sportów

Wędrówkę śladami PRL-u kończymy przy Arenie w Parku Kasprowicza, która przypomina Mały Pałac Sportowy zbudowany w Rzymie w 1958 roku. Budowę tej hali sportowo-widowiskowej ukończono w 1974 roku .

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski