Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań przyjął Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn mimo protestu jej przeciwników uważających to za promocję "ideologii LGBTQ+"

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Przed wtorkową sesją skrzynki mailowe poznańskich radnych zostały zapchane mailami z apelem, aby nie przyjmować Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. We wtorek przeciwnicy karty tłumnie przyszli na sesję. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
Przed wtorkową sesją skrzynki mailowe poznańskich radnych zostały zapchane mailami z apelem, aby nie przyjmować Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. We wtorek przeciwnicy karty tłumnie przyszli na sesję. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Łukasz Gdak
Poznańscy radni przyjęli Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. – Hańba! Hańba! – krzyczeli jej przeciwnicy. A jeden z nich dodał: – Odpowiecie za deprawację dzieci. Wiecie czym to może się skończyć? Mieliście przykład co działo się w Gdańsku. Tu może być gorzej.

Przed wtorkową sesją skrzynki mailowe poznańskich radnych zostały zapchane mailami z apelem, aby nie przyjmować karty równości. Pod petycją w tej sprawie podpisało się 8 tys. osób. Na obrady przyszło ok. 100 protestujących, by przekonać radnych do odrzucenia karty. Jedni się modlili i zapalili gromnicę, inni nagradzali brawami wystąpienia radnych PiS przeciwnych karcie lub śmiechem kpili z jej zwolenników.

Tłum chyba zrobił wrażenie, bo na dziedzińcu urzędu stały dwa radiowozy, a wejścia do gabinetu prezydenta zamiast, jak zwykle jednego strzegło kilku strażników miejskich.

Sprawdź też:

Zdaniem protestujących, karta promuje ideologię gender, ogranicza prawa rodziców do wychowywania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami, uderza w rodzinę. – Nikt nie jest przeciwko równości kobiet i mężczyzn, jako obywateli tego kraju – zaznacza Przemysław Alexandrowicz, szef klubu radnych PiS. Jednocześnie dodaje, że zapis o eliminacji stereotypów opartych na płci jest postulatem radykalnej walki z tradycją, obyczajami kształtowanymi przez wieki.

Przeciwnicy karty twierdzą, że ingeruje ona w prawa rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z własnym światopoglądem, zachęca do niestereotypowych zachowań i ról społecznych (męskie sporty i zawody dla dziewcząt, a dla chłopców rolę, w których najczęściej występują kobiety), wtrąca się w programy nauczania, przedstawia rodzinę, małżeństwo, macierzyństwo i ojcostwo w niekorzystnym świetle, promuje LGBTQ+.

Tych obaw i wątpliwości nie podziela prezydent Jacek Jaśkowiak. – Tym osobom dedykuję słowa Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”. Nie lękajcie się oświaty, tego co jest w Europie – mówi Jaśkowiak. – Trochę się dziwię, że po 200 latach mamy lęk przed Europą, wiedzą. Stąd tak ważne będą zajęcia dodatkowe w szkołach. Nikt nikomu nie nakazuje uczestniczenia w nich. Każdy może wychowywać dzieci zgodnie ze swoim światopoglądem, ale niech nie ogranicza praw innych. Musimy uczyć dzieci tolerancji. Wykluczać stereotypy.

Czytaj też: Radni ze Szczytnik przyjęli deklarację sprzeciwu wobec... "ideologii LGDP i gender". Czy wiedzieli za czym głosują?

Przeciwnicy karty równości wskazują, że jest ona niepotrzebna, bo równe prawa kobiet i mężczyzn są zapisane w Konstytucji. Prof. Baha Kalinowska-Sufinowicz z Uniwersytetu Ekonomicznego (pełnomocniczka rektora ds. równego traktowania) wskazuje, że praktyka wygląda nieco inaczej.

– Od lat wśród bezrobotnych w Poznaniu przeważają kobiety. Nie ma równości płac w zawodach, w których dominują kobiety – twierdzi Kalinowska-Sufinowicz.

Agnieszka Kozłowska, była europosłanka PO przypomina, że kobiety na tych samych stanowiskach zarabiają 16 proc. mniej niż mężczyźni, w wysokości emerytur ta różnica wynosi już 30 proc., 70 proc. najniższych emerytur odbierają kobiety.
– W karcie proponowane są działania, które mogą pomóc w wyrównywaniu szans – uważa Kalinowska-Sufinowicz.

Lidia Banowska z Kongresu Kobiet Konserwatywnych twierdzi, że badania wykazały, iż problemu z nierównością nie ma lub jest nikły. – Ta karta to bajki dla naiwnych, to promocja ideologii LGBT – mówi Banowska. Jej zdaniem, zostanie ona wykorzystana dla stworzenia polityk miejskich sprofilowanych na preferowanie tych środowisk. Doprowadzi, że miasto będzie współpracować i dawać pieniądze organizacjom radykalnie feministycznym lub gejowskim, a nie np. promującymi macierzyństwo.

Trwa głosowanie...

Czy jesteś za przyjęciem przez Poznań Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym?

Czytaj też: Poznań przyjmie Europejską Kartę Równości - część rodziców protestuje. "Zawiera niebezpieczne postulaty ideologii gender". Jest petycja

Marek Sternalski, szef klubu radnych KO przypomniał, że w 2012 r. przy udziale m.in. Fundacji Głos dla Życia powstała w Poznaniu najlepsza polityka prorodzinna. – Karta równości zawiera wiele elementów wspierających poznańskie rodziny – twierdzi Sternalski. I dodaje, że chodzi m.in. o zapewnienie kobietom prawa do elastycznego czasu pracy, by mogły łączyć funkcję matki z ambicjami zawodowymi.

Aktualizacja z godz. 14.50:

Przyjęcie karty nakłada obowiązek wypracowania w ciągu dwóch lat programu, a następnie wdrożenie go. Sternalski zaprosił do udziału w pracach nad nim protestujących.

Zobacz też:

Tegoroczny Marsz Równości jest szesnastym w historii, który przechodzi ulicami Poznania. Rozpoczął się o godz. 14 w sobotę, 6 lipca na Moście Rocha. Poprzedził go Pride Piknik na Kontener Art w Starym Korycie Warty. Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->

Marsz Równości 2019 w Poznaniu. Przemarsz środowisk LGBT+ pr...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski