Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Przyjęty przez radnych plan usankcjonował istniejący biurowiec u zbiegu Krysiewicza i Półwiejskiej

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
We wtorek poznańscy radni uchwalili plan dla terenu w rejonie ulic Półwiejskiej, Krysiewicza i Ogrodowej
We wtorek poznańscy radni uchwalili plan dla terenu w rejonie ulic Półwiejskiej, Krysiewicza i Ogrodowej Adrian Wykrota
Radni na wtorkowej sesji zdecydowali o przygotowaniu dwóch planów miejscowych i przyjęciu trzech. Wśród tych ostatnich był projekt, który po raz trzeci trafił na sesję. Mowa o planie miejscowym dla terenu w rejonie Półwiejskiej, Krysiewicza i Ogrodowej.

Plan ten sankcjonuje istniejącą na tym obszarze zabudowę, w tym wybudowany przez firmę Deptak Invest budynek u zbiegu Krysiewicza i Półwiejskiej. To z tą inwestycją walczy od lat część mieszkańców i właścicieli nieruchomości.

Jedna z mieszkanek, Maria Daszyńska, w marcu 2018 r. na sesji twierdziła, że w dzień w jej mieszkaniu jest ciemno, bo biurowiec przesłania światło słoneczne, a nocą jego oświetlenie nie pozwala na sen.

Z kolei Witold Kulesza, właściciel jednej z nieruchomości apelował o oddalenie projektu planu, odwołując się do wyroku NSA. Mieszkańcy w uwagach do planu domagali się m.in. obniżenia biurowca o jedna kondygnację z uwagi na zacienienie sąsiednich budynków oraz wycofania linii zabudowy o 10 metrów. W praktyce oznaczałoby to rozbiórkę biurowca.

Krzysztof Rosenkiewicz, radny PiS przypomniał na wtorkowej sesji, że NSA przyznał rację skarżącej w sprawie nasłonecznienia.
Elżbieta Janus, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej wskazała, że NSA zobowiązał wojewodę do sprawdzenia nasłonecznienia mieszkań w sąsiedztwie biurowca. Badanie przeprowadził ekspert wiosną oraz jesienią. Wynika z niego, że obowiązujące normy są dotrzymane. – Kilka dni temu wojewoda podtrzymał decyzję o pozwoleniu na budowę tego budynku – mówi Janus.

Czytaj także: Poznań Główny - Dworzec będzie nosił imię Paderewskiego?

Radni przyjęli też plan dla niewielkiego terenu u zbiegu Grunwaldzkiej i Cmentarnej, gdzie obowiązywał plan dla zachodniego klina zieleni. Nieruchomość była wyłączona z zabudowy. Została ona jednak dopuszczona po zmianie studium w 2014 r. co było spowodowane położeniem tej nieruchomości oraz przeprowadzona tutaj inwestycja drogowa na Euro 2012.

Dlatego postanowiono sporządzić plan dla tych działek, na których obecnie prowadzona jest sprzedaż nagrobków, teren wykorzystywany jest też na parking. Uchwalony plan umożliwia kontynuowanie tej działalności i powstanie tutaj dwóch budynków usługowych.
Plan „Morasko-Radojewo-Umultowo” rejon ulicy Lewandowskiego ma chronić ten obszar, który w studium jest wyłączony z zabudowy. Tymczasem np. jeden z właścicieli wystąpił o warunki zabudowy dla domu jednorodzinnego oraz gęsiarni. Plan uniemożliwia tego rodzaju inwestycje na tym obszarze.

Rada Miasta postanowiła też, że MPU opracuje plan „W rejonie ulic Krzywoustego i Rudzkiej” oraz „W rejonie ulic Serbska, Murawa, Słowiańska i Naramowicka”.

W pierwszym przypadku chodzi o działki przy węźle autostradowym Krzesiny. W obowiązującym planie były one przeznaczone pod zieleń. Właścicielka nieruchomości wystąpiła do miasta o odszkodowanie. Postanowiono zmienić ich przeznaczenie na usługi, by uniknąć ewentualnych roszczeń. To rozwiązanie przewiduje już zmienione w 2014 r. studium. Było to możliwe, ponieważ zmienił się też dla tego obszaru plan województwa, pierwotnie ten teren był zarezerwowany dla kolei dużych prędkości.

– O wywołanie drugiego z planów wystąpiła grupa mieszkańców. Jego celem ma być między innymi ograniczenie parametrów zabudowy, ustalenie zasad komunikacji, szczególnie ze szkołą na osiedlu Pod Lipami – tłumaczy Adam Derc z MPU.

ZOBACZ TEŻ:

Gdzie w Polsce jest najwięcej rozwodów? Przyjrzeliśmy się najnowszym dostępnym danym GUS (za rok 2017), żeby odpowiedzieć na to pytanie. Miasta uszeregowano według rosnącej liczby rozwodów na 1000 mieszkańców.Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałki w prawo lub przycisku NASTĘPNE.

12 miast, w których rozwodzimy się najczęściej. Gdzie w Pols...

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski