Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Przyrodnicy ratują żaby w dolinie Bogdanki

KARC
Ile najwyżej może skoczyć żaba? 20 cm - odpowiadają członkowie Koła Poznańskiego Klubu Przyrodników. Dziś od rana budowali specjalny 40-centymetrowy płotek w dolinie Bogdanki przy ulicy Lutyckiej. Chcą ochronić żaby, które właśnie rozpoczynają swoje wiosenne migracje wzdłuż rzeki i giną pod kołami samochodów na ulicy Lutyckiej.

Płotek budowany w sobotę przez członków Klubu Przyrodników oraz wolontariuszy ma 170 m długości po obu stronach drogi. Wystarczy aby uchronić żaby przed śmiercią na jezdni.


Czytaj także:
Pomagają zwierzętom, których zawiedli ludzie
Poznań: Zarząd Zieleni Miejskiej popełnił przestępstwo ekologiczne?

- Akcję ratującą żaby zaczęliśmy w 2008 roku. Robiąc badania w dolinie Bogdanki zauważyliśmy mnóstwo żabich trupów na jezdni. Pomyśleliśmy, że wystarczy po prostu zbudować niewysokie płotki, których nie będą potrafiły przeskoczyć by uchronić żaby - mówi Grzegorz Gołębiowski.

Przyrodnicy świadomie blokując trasę migracji żab, blokują im tym samym dojście do stawów po drugiej stronie drogi. - Musieliśmy znaleźć na to sposób, ponieważ to miejsce, gdzie żaby się rozmnażają - opowiada Alex Flesch, Francuz z Lionu, teraz mieszkający w Poznaniu, inicjator akcji.

Przyrodnicy postanowili wobec tego wkopać wzdłuż płotków kilka wiaderek, do których wpadają żaby chcąc obejść ogrodzenie. Teraz codziennie rano i wieczorem Alex będzie musiał wyjmować żaby i przenosić do stawów po drugiej stronie Lutyckiej.

- Jestem tu co dziennie od 5, 6 rano. Wyjmuje żaby z wiaderek, opisuję je w celach badawczych, a potem idę do pracy do szpitala MSWiA - opowiada Alex.

Od 2009 roku liczba żab w dolinie Bogdanki zaczęła systematycznie wzrastać. W 2008 roku przyrodnicy uratowali 30 płazów, w 2009 było ich już 300, w 2010 600, a w 2011 było to 900 płazów.

Dlaczego ratowanie żab jet takie ważne? - Dzięki nim jest mniej szkodników na polach. Poza tym żaby eliminują owady, które nie dość, że są nieprzyjemne, to jeszcze przenoszą zarazki - wylicza Grzegorz Gołębiowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski