Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Przysięga na placu Wolności. Złożyło ją kilkuset żołnierzy 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej [ZDJĘCIA]

MRT
W setną rocznicę złożenia przysięgi wojskowej Armii Wielkopolskiej na placu Wolności w Poznaniu 240 żołnierzy 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej powtórzyło jej słowa w tym samym miejscu. W obecności władz, żołnierzy, a także rodzin ślubowali służbę Rzeczypospolitej Polskiej, obronę jej niepodległości i granic. Uroczystość poprzedziła msza święta w farze.Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->
W setną rocznicę złożenia przysięgi wojskowej Armii Wielkopolskiej na placu Wolności w Poznaniu 240 żołnierzy 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej powtórzyło jej słowa w tym samym miejscu. W obecności władz, żołnierzy, a także rodzin ślubowali służbę Rzeczypospolitej Polskiej, obronę jej niepodległości i granic. Uroczystość poprzedziła msza święta w farze.Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->Waldemar Wylegalski
W setną rocznicę złożenia przysięgi wojskowej Armii Wielkopolskiej na placu Wolności w Poznaniu 240 żołnierzy 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej powtórzyło jej słowa w tym samym miejscu. W obecności władz, żołnierzy, a także rodzin ślubowali służbę Rzeczypospolitej Polskiej, obronę jej niepodległości i granic.

"Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic, stać na straży konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej ojczyzny w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg" - słowa przysięgi powtórzyło na placu Wolności 240 żołnierzy 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczystość poprzedziła msza święta w farze.

Miejsce przysięgi, jak zaznaczył dowódca wielkopolskiej brygady, płk Rafał Miernik, było nieprzypadkowe. To tu sto lat temu 26 stycznia przed gen. Józefem Dowbor-Muśnickim żołnierze Armii Wielkopolskiej złożyli przysięgę wojskową.

- To dziś składacie najważniejszą deklarację życia. To wielki dzień, obchodzimy dziś święto naszej Wielkopolskiej Brygady. Generał Stanisław Taczak jest naszym patronem. To wasz zaszczyt, ale i wielki obowiązek - zwrócił się do żołnierzy.

W uroczystości udział wzięli politycy, wojewoda wielkopolski, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, zaproszeni goście i rodziny żołnierzy.

- Syna zawsze ciągnęło do munduru. Zastanawiał się czy policja, czy wojsko. Zdecydował się jednak być żołnierzem. Lubi to, zwłaszcza że jego dziadek był policjantem, pradziadek w Katyniu zginął - opowiada Maciej Rodzoch, ojciec 23-letniego Mikołaja.

Żołnierze kończący szesnastodniowe szkolenie podstawowe i ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze na Biedrusku zasilą docelowo dwa bataliony - w Lesznie i Śremie. Motywacje przybyłych ochotników często zahaczały o pobudki patriotyczne, chęć sprawdzenia samego siebie i rozwój osobisty. Najwięcej wśród żołnierzy jest uczniów i... nauczycieli.

- Dumna jestem z syna. On jest w ogóle w klasie mundurowej. Niestety, w listopadzie dowiedział się, że ma chorobę genetyczną, która dyskwalifikuje go z ruchu fizycznego, a WBOT to było jednak sprawdzenie się, czy da radę i dziś wiąże z tym przyszłość - mówi Joanna Szymczak, mama 19-letniego Dawida. - Od małego interesowała go policja, wojsko. Ale nim wybiegniemy w przyszłość, to musi zdać maturę, a następnie albo studia podoficerskie, albo ratownictwo medyczne.

Po głównych uroczystościach, związanych z przysięgą nowo przeszkolonych terytorialsów, odbyła się historyczna inscenizacja, w której udział wzięły grupy rekonstrukcji historycznej z całej Wielkopolski odtwarzające powstanie wielkopolskie, skupione wokół projektu Ochotnicza Kompania Wielkopolska. W uroczystości wzięły udział także historyczne poczty jednostek Wojska Polskiego odtwarzane na terenie Wielkopolski.

Kultowe kino Bałtyk, które zostało zamknięte w 2002 roku.Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->

75 niezwykłych zdjęć Poznania z szalonych lat 90. Tak wtedy ...

Tego dnia na placu będzie można zobaczyć czołg Leopard 2 z Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych w Poznaniu, transportery opancerzone Rosomak z drużyną wsparcia i sekcją strzelców wyborowych z pełnym wyposażeniem z 17. Brygady Zmechanizowanej, samodzielny zestaw rakietowy OSA-AK oraz przenośny zestaw rakietowy GROM wraz z obsługą z 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego oraz quady, motocykle i zamaskowanych żołnierzy z pełnym oporządzeniem z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

ZOBACZ TEŻ:

W sobotę grupa około stu ochotników zebrała się na przystanku autobusowym na Garbarach, gdzie urywa się ślad po Michale Rosiaku. 19-latek zaginął w Poznaniu w nocy z 17 na 18 stycznia. Grupa prowadzi poszukiwania na Cytadeli i wzdłuż Warty. Studenta poszukują też policjanci. Akcja jest trudna w związku z opadami śniegu.Czytaj też: Co stało się z Michałem Rosiakiem? Policja zrobiła eksperyment. Sprawdź, co ustalono!Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->

Poznań: Trwają poszukiwania Michała Rosiaka. Grupa ochotnikó...

Źródło: TVN24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski