Poznań: Przysięga na placu Wolności. Złożyło ją kilkuset żołnierzy 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej [ZDJĘCIA]

MRT
W setną rocznicę złożenia przysięgi wojskowej Armii Wielkopolskiej na placu Wolności w Poznaniu 240 żołnierzy 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej powtórzyło jej słowa w tym samym miejscu. W obecności władz, żołnierzy, a także rodzin ślubowali służbę Rzeczypospolitej Polskiej, obronę jej niepodległości i granic. Uroczystość poprzedziła msza święta w farze.Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->Waldemar Wylegalski
W setną rocznicę złożenia przysięgi wojskowej Armii Wielkopolskiej na placu Wolności w Poznaniu 240 żołnierzy 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej powtórzyło jej słowa w tym samym miejscu. W obecności władz, żołnierzy, a także rodzin ślubowali służbę Rzeczypospolitej Polskiej, obronę jej niepodległości i granic.

"Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic, stać na straży konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej ojczyzny w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg" - słowa przysięgi powtórzyło na placu Wolności 240 żołnierzy 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczystość poprzedziła msza święta w farze.

Miejsce przysięgi, jak zaznaczył dowódca wielkopolskiej brygady, płk Rafał Miernik, było nieprzypadkowe. To tu sto lat temu 26 stycznia przed gen. Józefem Dowbor-Muśnickim żołnierze Armii Wielkopolskiej złożyli przysięgę wojskową.

- To dziś składacie najważniejszą deklarację życia. To wielki dzień, obchodzimy dziś święto naszej Wielkopolskiej Brygady. Generał Stanisław Taczak jest naszym patronem. To wasz zaszczyt, ale i wielki obowiązek - zwrócił się do żołnierzy.

W uroczystości udział wzięli politycy, wojewoda wielkopolski, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, zaproszeni goście i rodziny żołnierzy.

- Syna zawsze ciągnęło do munduru. Zastanawiał się czy policja, czy wojsko. Zdecydował się jednak być żołnierzem. Lubi to, zwłaszcza że jego dziadek był policjantem, pradziadek w Katyniu zginął - opowiada Maciej Rodzoch, ojciec 23-letniego Mikołaja.

Żołnierze kończący szesnastodniowe szkolenie podstawowe i ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze na Biedrusku zasilą docelowo dwa bataliony - w Lesznie i Śremie. Motywacje przybyłych ochotników często zahaczały o pobudki patriotyczne, chęć sprawdzenia samego siebie i rozwój osobisty. Najwięcej wśród żołnierzy jest uczniów i... nauczycieli.

- Dumna jestem z syna. On jest w ogóle w klasie mundurowej. Niestety, w listopadzie dowiedział się, że ma chorobę genetyczną, która dyskwalifikuje go z ruchu fizycznego, a WBOT to było jednak sprawdzenie się, czy da radę i dziś wiąże z tym przyszłość - mówi Joanna Szymczak, mama 19-letniego Dawida. - Od małego interesowała go policja, wojsko. Ale nim wybiegniemy w przyszłość, to musi zdać maturę, a następnie albo studia podoficerskie, albo ratownictwo medyczne.

Po głównych uroczystościach, związanych z przysięgą nowo przeszkolonych terytorialsów, odbyła się historyczna inscenizacja, w której udział wzięły grupy rekonstrukcji historycznej z całej Wielkopolski odtwarzające powstanie wielkopolskie, skupione wokół projektu Ochotnicza Kompania Wielkopolska. W uroczystości wzięły udział także historyczne poczty jednostek Wojska Polskiego odtwarzane na terenie Wielkopolski.

Zobacz 75 zdjęć Poznania z lat 90. Galeria miasta, którego m...

Tego dnia na placu będzie można zobaczyć czołg Leopard 2 z Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych w Poznaniu, transportery opancerzone Rosomak z drużyną wsparcia i sekcją strzelców wyborowych z pełnym wyposażeniem z 17. Brygady Zmechanizowanej, samodzielny zestaw rakietowy OSA-AK oraz przenośny zestaw rakietowy GROM wraz z obsługą z 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego oraz quady, motocykle i zamaskowanych żołnierzy z pełnym oporządzeniem z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

ZOBACZ TEŻ:

Poznań: Trwają poszukiwania Michała Rosiaka. Grupa ochotnikó...

Źródło: TVN24

Wideo

Materiał oryginalny:

Komentarze 15

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

M
Maciek

No sami specjaliści i profesorowie Akademii Sztuki Wojennej komentują. WOT to dobicie do normalności w sensie współczesnych zagrożeń i potrzeb pola walki. To nie żadne mięso armatnie, bo to inna specyfika. Trzyletnie szkolenie. To 16 dni to wstęp i kwalifikacja. Przygoda terytorialsów dopiero się zaczyna. bardzo przyzwoicie wyposażona formacja piechoty lekkiej z bardzo konkretnymi zadaniami i obszarem działania. Szkoda, że tak późno zaczęto formować ten rodzaj sił zbrojnych. Wierzę, że terytorialsi wkomponują się na stałe w naszą rzeczywistość.

M
Marcin Sz.

Pozwolę sobie zabrać głos w dyskusji. Piszą Państwo o szkoleniach rezerwy, o wojsku PiSowskim, mszy w Farze i wizycie Wojska na Placu Wolnosci.
Szkolenia rezerwy...temat wręcz legendarny. Osobiście odbyłem ich kilka. O alkoholu mowy nie było. Nikt z nas nie miał ochoty,by jego pracodawca dowiedział się o ekscesach. Zatem prawdopodobnie Państwo znają szkolenia z czasów PRL, ewentualnie z opowiadań kolegow lub zwyczajnie - nie zależy Wam na własnej reputacji.
Mówią Państwo o wojsku PiS? A znacie je z autopsji? Ja osobiście znam Wojsko NSR. Nazwijmy kę umownie PO wskim. Pompowana kasa rozchodzila się po kieszeni kadry zawodowej. Wiem co mówię,ponieważ ZW przesluchiwalo mnie w tej sprawie...
Do Fary może wejść każdy. Krzyczycie Państwo o oddzieleniu Kościoła i Państwa. Zatem co zrobić z kapelanami,którzy od wieków towarzyszą Wojsku Polskiemu? Co uczynić z historycznymi Sztandarami często eksponowanymi w Kościołach?
Kolejna sprawa dotycząca już samej przysięgi wojskowej...generalnie Wojsko Polskie od wieków było z narodem. Czy Kościuszko składał przysięgę w koszarach? Czy może był to rynek? Nie ma sensu wielce rozpisywać się w tej kwestii. Tutaj zwyczajnie kłania się podstawowa znajomość historii wlasnego Panstwa. Na szczęście w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej są ludzie wykształceni, z pasją i oddaniem;) Osobiście wolę na rynkach miast i miasteczek prężnie maszerujących wojakow, którzy Wam - Drodzy Państwo przeszkadzają, niż Marsze Trans . Rozumiem, że te są okay i pięknie wpisują się w historię miast i obyczaje ludności.

Z pozdrowieniami, dobrego wieczoru i Pokój Wam.

A
Aaaa

Akurat byłem na szkoleniach rezerwy i poza piciem żadnego wyszkolenia tam nie widziałem

H
Hhj

To się naucz historii tego placu i tego dlaczego wybrano ten plac,, paryjoto,,

M
Maciej Nowak

Jestem w WOT od października 2018r. Mam firmę żonę dzieci nie musiałbym jeszcze tracić cennego wolnego czasu bo mam go mało. Czasami jest zła organizacja ale z całego serca polecam. To nie chodzi aby strzelać , zabijać itd itd. WOT uczy współpracy , radzenia sobie z trudnymi i niewygodnymi warunkami, umiejętności zachowania w czasie nagłej i stresowej sytuacji. Byłem w wojsku wcześniej i tam było bardzo źle. Mało taktyki i konkretów tylko grabienie liści i czyszczenie kompani. W WOT to ciekawa zaprawa w życiu codziennym.
Zawsze gotowi zawsze blisko

w
weteran

Kiedyś John F. Kennedy powiedział, cytuję "Nie pytaj, co twój kraj może zrobić dla ciebie, zapytaj co ty możesz zrobić dla swojego kraju".
Jestem pełen podziwu dla tych ludzi którzy pomimo tego że mają już poukładane życie rodzinne i zawodowe, maja w sobie tyle samozaparcia, patriotyzmu, hartu ducha by jednak wstąpić do WOT, by w sytuacji kryzysowej pomagać.

q
qurz

Gdybyś nie był takim ignorantem i prostakiem , to wiedziałbyś że to jest ku czci żołnierzy wielkopolskich którzy dnia 26 stycznia 1919 r uroczyście właśnie w tym miejscu złożyli swe ślubowanie Ojczyźnie . Ale ty jesteś zwykłym prostakiem który nawet butów nie jest godny im czyścić . brak słów, idź swoją małostkowość okazywać w swoim idiotycznym światku

P
Poznaniak

Oto na naszych oczach przybyło ponad 200 żołnierzy. Wprawdzie jacyś tacy bez broni, ale zawsze, bo duch, morale się liczy.
Mało tego, nasza dzielna zawodowa armia wzbogaciła się o 4 helikoptery. Osiągnęliśmy przez to zdecydowaną przewagę taktyczna i strategiczną nad wrogiem. Tylko malkontenci twierdzą że potrzebujemy 500 nowoczesnych helikopterów. Ja uważam że 4 robią wrażenie na przeciwniku. Powiedzmy sobie prawdę: przeciwnik wystraszył się tych czterech. Wystraszył się zmasowanej kampanii propagandowej dotyczączej tego wiekopomnego zakupu. Wystraszył się tez tych terytorialsów którzy mają bronić granic (ja w prostym umyśle myślałem że tylko granic powiatów).

No i klawo: jak w republice bananowej zakupią 4 (słownie cztery) helikoptery to jest wielka pompa i wielkie święto. Ostatnie zdanie mnie bardzo zaniepokoiło. Czy jesteśmy republiką bananową? Przecież u nas banany nie rosną bo jest za zimno.

A
Aaaaaaa

Zzzzz

P
Przyjazny Donek

Przysiega wojskowa powinna odbywac sie w jednostce wojskowej...,a to ze wybrali Plac Wolosci,to jest zwykla pisowska propaganda...

K
Karol

Na Biedrusku. Poszli, stanęli na Biedrusku i odbyli ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze. Potem zeszli z Biedruska i stawili się na mszy na farze. Na szczęście nikt nie spadł ani z fary ani z Biedruska.

P
Poznaniak

Teraz to jesteśmy bezpieczni w Poznaniu. Gdyby co, a wiec w przypadku ataku nuklearnego ze strony Rosji, Iraku, Chin, Korei Północnej, Pakistanu Obrona Terytorialna z Leszna i ze Śremu obroni Poznań. Pożyczą broń w komisariatach, także tego Leoparda i obronią Poznań. Dwa bataliony z Leszna i ze Śremu ocalą Poznań przed atakiem nuklearnym, lotniczym, rakietowym, pancernym.
Mało tego, jak wróg stanie u naszych granic oni jako terytorialsi porzucą Leszno, Śrem i Poznań i w myśl przysięgi będą bronić granic. I obronią, dzięki temu pożyczonemu Leopardowi.
Żołnierze ci są świetnie wyszkoleni, szkolili się wszak aż 24 dni. Może nawet pozwolono im wejść do tego Leoparda.
Pewien generał mówił, że aby wyszkolić terytorialnego do poziomu zawodowego trzeba poświęcić 12 lat.
Ale najbardziej ucieszyło mnie że oni stoją na straży Konstytucji. Wprawdzie nie wiem gdzie ta Konstytucja leży na której oni straży stoją.
Natomiast przyznam się, że wczoraj się zawiodłem. Myślałem że odśnieżą chodnik przy Bibliotece Raczyńskich w ramach ochrony ludności przed połamaniem kości.

No dobrze, cieszę się że zawodowi obronią Nas do weekendu, a terytorialni w weekend, obronią też granicę i Konstytucję.

x
xymox

Dowiedzieliśmy się tego z kolegami po tygodniowym szkoleniu żołnierzy służby zasadniczej rezerwy.
Szkoleniu, na które od wielu lat są wzywani rezerwiści oficerowie i podoficerowie służby zasadniczej
( dla młodych: Ci, którzy odsłużyli od 1 roku do 2 ch lat ) w wojsku.
Oficerowie nie ukrywali kompletnego zaskoczenia ciągle doskonałym wyszkoleniem taktycznym i strzeleckim facetów w przedziale wiekowym 38-55 lat. Byli zaskoczeni perfekcyjnym obyciem z bronią krótką i długą ( w tym z bronią maszynową cięższego kalibru) , kondycją, dyscypliną oraz zaangażowaniem.
Przyznali, że zdecydowanie wolą wydawać środki budżetu armii na szkolenie kadr, które były w wojsku i mają świetne obycie militarne do dziś, niż na chłopców i dziewczynyki fakturzystki z hurtownii elektrycznych robiących groźne wojownicze minki po weekendowym bieganiu po podmiejskich lasach.
Mamy w artykule zresztą niesamowitego bohatera. Lat 19, z chorobą genetyczną ale baaaardzo lubiącego wojsko. Naprawdę??????
To żałosne.
Aby nie było. Jestem za tym aby służba wojskowa była obowiązkowa. Nie wiem, czy jak kiedyś 2 lata lub 18 miesięcy. Jednak nie ma porównania tej dzieciarni lub niespełnionych marines z młodymi ludźmi, którzy na okres wspomnianych minimum 18 miesięcy kompletnie przestawiają swoje życie na obszar związany z dyscypliną, wyszkoleniem militarnym i ..... docieraniem charakterów.
Niech młodzi ludzie siedzą w koszarach od pn do pt a potem jadą na weekendy do domów ale niech poczują proch..... :)
Nota bene, żołnierze zawodowi, oficerowie i podoficerowie są wściekli, że nie zmienia Im się broni osobistej na nowoczesną jak i mundurów a wydaje się miliony na amatorów.
Coś w tym jest.

1-2-3

@ejber

ty nie masz oddać życia za psychopatów, ponieważ w razie "W" to oni będą pierwsi którzy będą uciekać,
ty masz oddać życie w obronie swoich najbliższych, chyba, że oni (twoi najbliżsi) są psychopatami, wtedy to inna bajka

co nie zmienia faktu, że WOT to potencjalne "mięso armatnie" które nie obroni Polski przed atakiem wroga, ponieważ czasy szabelki i pospolitego ruszenia już dawno minęły,
dzisiaj na polu walki liczy się sprzęt i technika a żołnierz jest tylko dodatkiem do tego sprzętu, pod warunkiem, że będzie to żołnierz dobrze wyszkolony i że będzie miał czym walczyć oraz, że będzie miał dobrych i mądrych dowódców

e
ejber

"Tak mi dopomóż Bóg"
"Uroczystość poprzedziła msza święta w farze."

I niech mi ktoś powie, że jest rozdział państwa od wyznania i kościoła. Czyli co, w tej formacji mogą być tylko wierzący? Czy po prostu ci niewierzący i agnostycy są sterroryzowani przez przełożonych? A przełożeni przez rządzących i kler?
Ku*wa gdzie ja żyję? Może się tu urodziłem, ale to nie moi przedstawiciele, nigdy nie oddałbym życia za psychopatów i oszustów prowadzących moich rodaków jak stado owiec lub jak kto woli baranów.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3