Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Ptaki Stanisława Mrowińskiego na Wydziale Biologii UAM

Marek Zaradniak
Na wystawiw zobaczyć możemy różne gatunki ptaków
Na wystawiw zobaczyć możemy różne gatunki ptaków Archiwum
Do 31 sierpnia w Bibliotece Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (ul. Umultowska89) oglądać można wystawę „Ptaki w rysunkach Stanisława Mrowińskiego” .

To już druga wystawa rysunków tego niezapomnianego poznańskiego malarza, grafika, karykaturzysty, scenografa i ilustratora książek w tym miejscu. Rok temu mogliśmy tam oglądać wystawę „Rośliny w rysunkach Stanisława Mrowińskiego”.

Miejsce jest nieprzypadkowe ponieważ Stanisław Mrowiński znany był m.in. jako przyjaciel roślin i zwierząt i lubił je rysować. Przyroda stanowila punkt wyjścia dla wizji artysty, a każdy rysunek był swego rodzaju metaforą. W swym pamiętniku pisał „Włócząc się po Dębinie zobaczyłem zimorodka - czołgałem się dosłownie skryty w warstwie śniegu by podejść go jak najbliżej i jeszcze raz stwierdziłem, że zwierzę jest sobą tylko na tle swego środowiska”. Właśnie z tego zachwytu powstawały m.in. rysunki ptaków. Te na tej wystawie prezentowane są po raz pierwszy publicznie. Oglądać możemy ponad 120 rysunków różnych gatunków ptaków. Wszystkie niezwykle dopracowane w szczegółach.

Na wystawie zobaczyć możemy też tomy znanego przyrodnikom podręcznika Alfreda Edmunda Brehma „Brehm Thierleben”. Jego pierwsze wydanie ukazało się w latach 1864-1869. Tomy prezentowane na wystawie pochodzą z roku 1911 i były własnością Mrowińskiego. Wzobacają je liczne doklejone rysunki ptaków i notatki artysty. Dzieło to było dla niego narzędziem, sposobem na poznawanie przyrody. To co w tych tomach umieścił miało mu w tym pomagać.

W planach są także wydanie książki o ptakach w twórczości Stanisława Mrowińskiego i kolejna wystawa „Ssaki w rysunkach Stanisława Mrowińskiego”. Dodajmy, że wystawa wpisuje się w obchody przypadającej w tym roku 90. rocznicy urodzin wybitnego artysty.

Stanisław Mrowiński urodził się 17 marca 1928 roku w Poznaniu. Ukończył malarstwo w klasie prof. Wacława Taranczewskiego w w ówczesnej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Ilustrował książki wydane przez „Naszą księgarnię, a w 1958 roku został scenografem Ośrodka Telewizji Polskiej w Poznaniu. Wielu poznaniaków kojarzy go z exlibrisami i karykaturami , które przez wiele lat ukazywały się na łamach „Expressu Poznańskiego”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski