Poznań: Radni nie przyjęli statutu Teatru Ósmego Dnia

BOK
Rada Miasta nie przyjęła nowej wersji statutu Teatru Ósmego Dnia. Wynik głosowania był remisowy. Przeciwko jego przyjęciu głosowali radni PiS oraz Poznańskiego Ruchu Obywatelskiego. Twierdzą, że placówka powinna się skoncentrować na działalności teatralnej, a tak nie jest.

Zmieniło się prawo i trzeba zmienić statuty poznańskich instytucji kultury. Statuty Teatru Muzycznego, Teatru Polskiego czy Centrum Sztuki Dziecka Rada Miasta przyjęła bez zbędnej dyskusji. Temperatura dyskusji na sali wzrosła, gdy nadszedł punkt dotyczący Teatru Ósmego Dnia. Krytyczne uwagi dotyczyły nie tylko samego dokumentu, ale także działalności teatru w ogóle.

Norbert Napieraj, radny PRO nazwał placówkę "bałkańskim biurem podróży", która eskapady uskutecznia za publiczne pieniądze. Radni twierdzą, że jeśli to jest teatr miejski, to przede wszystkim poznaniacy powinni korzystać z jego oferty.

- Uważam, że zapisy o interdyscyplinarnym charakterze działań placówki są niewłaściwe - mówi Szymon Szynkowski vel Sęk, szef klubu radnych PiS. - Zajmuje się ona różną, pozateatralną działalnością, a powinna skoncentrować się na pracy teatralnej.

Z tych m.in. powodów klub PiS, ale także PRO byli za odrzuceniem proponowanego statutu. Radni Platformy byli podzieleni w tej sprawie. Jedni w trakcie głosowania zaznaczyli tylko swoją obecność, inni taktycznie utknęli np. w toalecie. W rezultacie wynik głosowania był remisowy co oznacza, że statut nie został przyjęty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

z
zosia
Dziwny to teatr,do którego od przeszło trzech dekad nie przyjmuje się młodych aktorów,nie odświeża się składu osobowego.To gorzej niż w starym małżeństwie ! Za chwilę ci czworo będą mieli ponad 60 lat !!! Nie pozostawią następców,którzy w naturalny sposób mogliby (i powinni) przedłużyć znaną na całym świecie markę wcale nie odcinając tylko kuponów od legendy.Ciekawa jestem,dlaczego ósemki są tak "betonowe" i zamknięte na zdolnych następców ? Boja sie,że musieli by zrobic jakąs premiere,zmierzyc sie ze zdolniejszymi od siebie ? Stąd może upór przy wygodnej i ciepłej posadce ?
A
Aśka
np Teatru Polskiego. Ile dostają za przedstawienie aktorzy Polskiego a ile Ósemek
p
poznaniak_od_ur
Za przeproszeniem pacanie o pseudo DG - to jest projekt budżetu a nie sam budżet.
B
Bill
Nie ma żadnych podstaw, żeby traktować Teatr 8 Dnia inaczej niz np. Teatr Biuro Podróży. A więc dotacje celowo - tak, ale koniec z etatami (!!!). I sala winna być wynajmowana teatrowi na innych zasadach. A działalność polityczną (pozateatralną) niech grupa prowadzi na własne konto.

Ale w ramach oszczędności należy także zredukować ilość etatów w wydawnictwie miejskim Posnania. Przecież tam jest więcej etatów niż w wydawnictwach typu: Zysk, Rebis czy Media Rodzina, a książkowa produkcja - na poziomie minioficyny. Tym molochem etatowym niech się także zajmą radni.

Połowa radnych z PO w sprawie "Ósemek" schowała głowę w piasek, tak najłatwiej. Jak GieWu zaatakuje radnych, to oni powiedzą, że nie byli przeciw, tylko czasowo wstrzymali sie od głosu. Ale Wyborcza, jak zwykle wybiórcza, powinna przepytywać także tych radnych, którzy chcieli statut teatru zaaprobować. Niech powiedzą merytorycznie - dlaczego? Ale merytorycznie, jesli w ogóle w sprawach teatru (jakiegokolwiek) mają coś mądrego do powiedzenia. W co wątpię.
z
zosia
Rzadko premiery,dużo poza Poznaniem i krajem.Jaki to więc teatr MIEJSKI ? Szkoda,że nas czytelników red. nie oswiecił,jakie pieniądze idą rocznie na ten skądinąd zasłużony i słynny ... 4 osobowy zespół i jak to się ma do budżetów innych poznańskich teatrów ?
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie