Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Rektor UAM skomentował spór polityczny wokół LGBT. Krytykuje wypowiedź abpa Jędraszewskiego o "tęczowej zarazie"

Igor Chudziński
Rektor Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu Prof. UAM dr hab. Andrzej Lesicki wydał oświadczenie w którym odniósł się do trwającego sporu politycznego i debaty publicznej wokół LGBT. Profesor Andrzej Lesicki w swojej publikacji skrytykował działalność mediów publicznych i hierarchów kościoła.
Rektor Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu Prof. UAM dr hab. Andrzej Lesicki wydał oświadczenie w którym odniósł się do trwającego sporu politycznego i debaty publicznej wokół LGBT. Profesor Andrzej Lesicki w swojej publikacji skrytykował działalność mediów publicznych i hierarchów kościoła. Waldemar Wylegalski
Rektor Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu Prof. UAM dr hab. Andrzej Lesicki wydał oświadczenie w którym odniósł się do trwającego sporu politycznego i debaty publicznej wokół LGBT. Profesor Andrzej Lesicki w swojej publikacji skrytykował działalność mediów publicznych i hierarchów kościoła.

Po wypowiedziach arcybiskupa Marka Jędraszewskiego na temat osób ze środowiska LGBT i nazwania ich "tęczową zarazą", jasne stanowisko w tej sprawie postanowiły zabrać władze Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Arcybiskup Jędraszewski - jednocześnie profesor poznańskiej uczelni - nazwał homoseksualistów "tęczową zarazą" podczas homilii w kościele Mariackim.

Przypominamy, że od kilku dni pracownicy, studenci i absolwenci UAM zbierali podpisy pod petycją, w której wzywali władze uczelni do oficjalnej reakcji i potępienia tych słów, mających być "nawoływaniem do nienawiści i przyzwoleniem na przemoc" wobec osób LGBT.

Czytaj więcej na ten temat tutaj: Poznań: Petycja na UAM w sprawie wypowiedzi arcybiskupa Jędraszewskiego. "To nawoływanie do nienawiści i przyzwolenie na przemoc"

Oto całość oświadczenia Rektora UAM, prof. UAM dra hab. Andrzeja Lesickiego:

"Szanowni Państwo,

Przez ostatnie lata jesteśmy świadkami pogłębiającego się w Polsce sporu politycznego. Niestety, w ostatnich miesiącach jego uczestnicy coraz rzadziej sięgają po merytoryczne argumenty, zastępując je inwektywami, których jedynym celem jest znieważenie przeciwników. Mają w tym swój udział politycy reprezentujący różne partie polityczne, niebagatelną rolę odgrywają także media, również telewizja publiczna.

Ten „język nienawiści” przyczynia się do pogłębiania podziałów w naszym społeczeństwie, staje się źródłem narastającej agresji i przejawów wrogości. Niepokojem napawa fakt, że i hierarchowie Kościoła Katolickiego biorący udział w sporach ideologicznych wokół zjawiska określanego skrótem LGBT używają mowy nienawiści, która może być odbierana jako nawoływanie do zwalczania osób o innych poglądach czy odmiennej orientacji.

Podziały polityczne i ideologiczne naszego społeczeństwa odbijają się także w naszej społeczności akademickiej. Podkreślam jednak stanowczo, że Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w swych działaniach kieruje się zasadami tolerancji i wzajemnego szacunku, przykładając wagę do rozwiązywania sporów na drodze debaty akademickiej, merytorycznej, wolnej od pogardy i nie obrażającej żadnej ze stron. Wielokrotnie też apelowałem, by pracownicy Uniwersytetu wypowiadali się w swoim imieniu a nie w imieniu społeczności UAM, by nie przedstawiali swoich przekonań jako stanowiska Uniwersytetu.

Jako rektor przykładam szczególną wagę do zapewnienia wszystkim członkom naszej społeczności poczucia bezpieczeństwa, a zatem do przeciwdziałania wszelkim przejawom dyskryminacji i nierównego traktowania ze względu na narodowość, płeć, religię, przekonania polityczne, niepełnosprawność czy orientację seksualną, a więc wobec osób określanych jako nieheteronormatywne – lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transseksualnych. Zapewniam, że nadal zdecydowanie zwalczać będę przejawy agresji słownej i fizycznej, niezależnie od sztandarów, pod jakimi miałyby mieć one miejsce.

Prof. UAM dr hab. Andrzej Lesicki"

Tegoroczny Marsz Równości jest szesnastym w historii, który przechodzi ulicami Poznania. Rozpoczął się o godz. 14 w sobotę, 6 lipca na Moście Rocha. Poprzedził go Pride Piknik na Kontener Art w Starym Korycie Warty. Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->

Marsz Równości 2019 w Poznaniu. Przemarsz środowisk LGBT+ pr...

Zobacz też:

W Poznaniu odbyły się pierwsze w Polsce wybory Miss Lesbijek. 9 sierpnia podczas Gali Finałowej Miss Lesbian Poland 2019 w klubie Punto Punto zmierzyło się 10 kandydatek. Zwyciężyła Julia Kiyomi Świergiel.Zobacz zdjęcia ----->

Poznań: Wybrano Miss Lesbian Poland. To pierwsze wybory miss...

W sobotni wieczór w klubie Punto Punto odbyła się gala finałowa wyborów Mr Gay Poland 2019. Gejem roku został wybrany Marek.Zobacz więcej zdjęć ---->

Poznań - wybory Mr Gay Poland 2019 - wybrano geja roku! Zoba...

Sprawdź też:

Jacek Poniedziałek o agresji z powodu orientacji seksualnej: Dostałem po głowie i to dosyć mocno - zobacz wideo:

źródło: WideoPortal

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski