18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Repliki dzwonów Żwirki i Wigury na rocznicę smierci wybitnych lotników [ZDJĘCIA]

PILAR
Jeden dzwon został przekazany 28 sierpnia Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, drugi trafi 8 września do Domu Polskiego w Cierlicku.
Jeden dzwon został przekazany 28 sierpnia Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, drugi trafi 8 września do Domu Polskiego w Cierlicku. Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP
Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP z siedzibą w Poznaniu w 80. rocznicę tragicznej śmierci wybitnych polskich lotników kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. Stanisława Wigury przygotowało repliki dzwonu, który miał być umieszczony w miejscu ich śmierci w Cierlicku na Śląsku Cieszyńskim, należącym do Czech.

Dzwon nigdy nie dotarł na miejsce katastrofy, która miała miejsce 11 września 1932 roku. Przyczyniły się do tego niestabilne stosunki czesko-polskie na pograniczu Śląska Cieszyńskiego, a na dodatek w roku 1939 stał się łatwym łupem hitlerowców, którzy przetopili go na pociski armatnie.

- To są miniatury dzwonów o wadze około 80 kilogramów. Zostały wykonane w tej samej - co oryginał - odlewni Felczyńskich - mówi prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP gen. dyw. pil. Franciszek Macioła.

- Fundusze pochodzą ze środków stowarzyszenia, a także od sponsorów. Jeden dzwon został przekazany 28 sierpnia Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie podczas centralnych uroczystości Święta Lotnictwa na Polach Mokotowskich. Drugi trafi 8 września do Domu Polskiego w Cierlicku, opiekuna miejsca tragedii, podczas uroczystości poświęconej pamięci zmarłych lotników - dodaje generał Macioła.

Organizatorami tego wydarzenia są: Dowództwo Sił Powietrznych, Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP oraz Koło Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego Cierlicko-Kościelec (Terlicko-Kostelec w Czechach).

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

HISTORIA:
Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura zginęli 11 września 1932 roku w katastrofie samolotu RWD-6, na skutek oderwania się skrzydła podczas lotu w burzy. Kilkanaście dni wcześniej zwyciężyli w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge 1932. Polacy pokonali m.in. faworyzowane załogi niemieckie.

28 sierpnia 1932 roku Żwirko i Wigura zwyciężyli w największej imprezie lotniczej na świecie. Na lotnisku w Berlinie na cześć zwycięzców zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego, załopotała biało-czerwona flaga. Ta data wyznacza dzisiaj Święto Lotnictwa Polskiego. Po zwycięstwie w III Challenge’u Żwirko i Wigura latali na liczne spotkania i imprezy. Do Aeroklubu RP nadeszło zaproszenie na meeting lotniczy w Pradze, który miał się odbyć 11 września. Polska załoga miała być jego największą ozdobą. Przyjęli zaproszenie i polecieli.

Niestety, ten lot był lotem do … wieczności. Podmuch wichury szalejącej nad Cierlickiem zamknął historię życia polskich bohaterów przestworzy. Żwirko i Wigura razem zwyciężali w konkursach lotniczych, razem zginęli i razem zostali pochowani na warszawskich Powązkach w Alei Zasłużonych.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski