Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Restauratorzy montują ogródki na Starym Rynku i czekają na wznowienie działalności. Mogą liczyć na uproszczone procedury i ulgi

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
Restauracje na Starym Rynku szykują się do otwarcia. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
Restauracje na Starym Rynku szykują się do otwarcia. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Łukasz Gdak
Na Starym Rynku w Poznaniu restauratorzy montują ogródki i czekają na informację o wznowieniu działalności. Mogą liczyć na pomoc miasta: stosowane są uproszczone procedury otwarcia oraz ulgi finansowe.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że bary, kawiarnie i restauracje będą mogły wznowić działalność 18 maja, a klientów będzie można obsługiwać wyłącznie w ogródkach gastronomicznych. Choć wiadomości te dotąd nie zostały potwierdzone przez rządzących i nadal nieznane są obostrzenia sanitarne, którymi mieliby się kierować przedsiębiorcy, Poznań bierze pod uwagę taką ewentualność.

Miejscy urzędnicy przygotowują pakiet preferencyjnych zasad skierowanych do właścicieli barów, kawiarni i restauracji. Procedury, które należy spełnić, by otworzyć ogródek, zostaną uproszczone - tak, aby były jak najmniej kłopotliwe dla restauratorów.

Sprawdź też:

- Estrada Poznańska i Zarząd Dróg Miejskich, które administrują przestrzeń przeznaczoną pod taką działalność, przygotowują już możliwe do wprowadzenia rozwiązania. Jestem także po rozmowie z radnymi Koalicji Obywatelskiej, którzy chcą wesprzeć działania przedsiębiorców, prowadzących działalność gastronomiczną. Oczywiście szukając uproszczonych zasad funkcjonowania barów, kawiarni i restauracji musimy pamiętać o bezpieczeństwie i dobrych sąsiedzkich relacjach - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Miasto wspiera "gastrobiznes"

W planach są też ulgi finansowe - minimalna, symboliczna opłata w pierwszych 30 dniach działalności i znaczące rabaty w kolejnych miesiącach. Wszystko to ma wspomóc przedsiębiorców i zachęcić ich do otwierania ogródków gastronomicznych.

Chociaż miasto zamierza poinformować o tym oficjalnie w ciągu najbliższych dni, to restauratorzy już mogą przygotowywać się do otwarcia ogródków. Właściciele lokali na Starym Rynku dostali od miasta propozycje, by zająć powierzchnię przeznaczoną zazwyczaj na ogródek, dokonując jednorazowej opłaty w kwocie 100 złotych.

Sprawdź też:

- Zaczynamy stawiać ogródek. Obecnie możemy postawić tylko podest i parasole, ponieważ nie ma jeszcze wytycznych co do ilości stolików i odstępu między nimi. Nikt jeszcze nie zna daty otwarcia gastronomii, ale chcemy być przygotowani - mówi Michał Szlachetka, właściciel restauracji Ratuszova na Starym Rynku w Poznaniu.

Restauratorzy z Poznania starają się zrobić wszystko, by otworzyć swoje restauracje jak najszybciej, szczególnie ci działający na Starym Rynku. Pandemia zabrała im prawię połowę sezonu ogródkowego. Zazwyczaj zaczynały one pojawiać się jeszcze w marcu. Oficjalnie, z zachowaniem wymogów sanitarnych mogą to zrobić już 18 maja.

Ogródki gastronomiczne taniej i na większej powierzchni

ZDM przygotował pakiet preferencyjnych zasad dotyczących lokalizacji ogródków gastronomicznych i stoisk promocyjnych w pasie drogowym, skierowany do właścicieli barów, kawiarni i restauracji.
Pakiet zwiera następujące propozycje:

  • zmniejszenie opłat za wynajem powierzchni w pasie drogowym. Opłata zaproponowana przez Prezydenta Miasta Poznania to jeden grosz za metr kwadratowy do 30 czerwca i 50% obecnej stawki za następne miesiące tego sezonu. Decyzję w tej sprawie podejmie Rada Miasta na najbliższej sesji 19 maja;
  • lokalizacja ogródków na miejscach parkingowych przed lokalami gastronomicznymi (dotyczy obszarów objętych strefą zamieszkania lub tempo 30). Restaurator zostanie zwolniony z obowiązku przygotowywania, zatwierdzenia i wdrożenia tymczasowej organizacji ruchu związanej z ustawianiem ogródka na miejscach parkingowych. Obowiązki te przejmie Zarząd Dróg Miejskich w porozumieniu z Miejskim Inżynierem Ruchu po złożeniu wniosku przez restauratora;
  • ogródki „satelitarne” dla lokali pozbawionych możliwości lokalizacji ogródka gastronomicznego bezpośrednio przez lokalem. Ta propozycja umożliwi lokalizację ogródka w pewnym oddaleniu od lokalu, we wskazanych przez restauratorów i zaakceptowanych przez ZDM miejscach np. na skwerach;
  • abolicja dla restauratorów, którzy otrzymali więcej niż dwa mandaty. Restauratorzy, którzy w sezonie 2019 otrzymali więcej niż dwa mandaty (zgodnie z Zarządzeniem Prezydenta Miasta Poznania Nr 158/2020/P z dnia 26 lutego 2020r. ze zm.) będą mogli wystawić ogródki gastronomiczne lub stoiska promocyjne w 2020 roku. Zgoda taka może jednak zostać cofnięta ze skutkiem natychmiastowym, jeśli restaurator ponownie zostanie ukarany mandatem za nieprzestrzeganie przepisów porządkowych.

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski