Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Rodzina walczy z miastem o kamienicę przy ul. Kasprzaka 4a. Chociaż sądy przyznają jej rację, wciąż nie może jej odzyskać

Norbert Kowalski
Norbert Kowalski
Chociaż sądy stale wydają wyroki nakazujące miastu zwrócić rodzinie Anieli Przybylskiej kamienicę przy ul. Kasprzaka 4a, nadal do tego nie doszło. Tymczasem miasto odwołało się od kolejnego niekorzystnego dla siebie wyroku.
Chociaż sądy stale wydają wyroki nakazujące miastu zwrócić rodzinie Anieli Przybylskiej kamienicę przy ul. Kasprzaka 4a, nadal do tego nie doszło. Tymczasem miasto odwołało się od kolejnego niekorzystnego dla siebie wyroku. Robert Woźniak
Chociaż sądy stale wydają wyroki nakazujące miastu zwrócić rodzinie Anieli Przybylskiej kamienicę przy ul. Kasprzaka 4a, nadal do tego nie doszło. Tymczasem miasto odwołało się od kolejnego niekorzystnego dla siebie wyroku.

Kamienica przy ul. Kasprzaka 4a powstała jeszcze na przełomie lat 30. i 40. ubiegłego stulecia. Przez kilkanaście lat jego właścicielką była Aniela Przybylska. Potem jednak kobieta została z niego wywłaszczona w 1961 roku. Po upadku komunizmu jej rodzina i spadkobiercy zaczęli domagać się zwrotu kamienicy, podnosząc, że Skarb Państwa najpierw niesłusznie ją przejął, a następnie w 1993 roku bezpodstawnie przekazał ją miastu Poznań.

– Jeszcze na początku lat 90. wysyłaliśmy pierwsze pisma. Wtedy jednak dostawaliśmy negatywne odpowiedni – opowiada pani Elżbieta, wnuczka Anieli Przybylskiej.

W 2014 roku rodzina w końcu postawiła na swoim. Wtedy to minister infrastruktury i rozwoju uznał, że decyzja wywłaszczeniowa z 1961 roku jest nieważna. Władze miasta najpierw odwołały się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Ten w 2016 roku utrzymał decyzję ministra. Miastu nie pomogła też skarga kasacyjna, którą złożono do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Została ona oddalona w 2017 roku.

Zobacz też: Swarzędz: Mijają cztery lata od kradzieży 8 mln zł. "Mózg" skoku stulecia nadal czeka na proces. Pozostali zostali skazani na więzienie

– To oznacza, że prawomocnie jest już stwierdzone, że wywłaszczenie kamienicy na rzecz Skarbu Państwa zostało unieważnione – opowiada adwokat Jakub Antkowiak, pełnomocnik rodziny.

Dlatego jeszcze w 2017 roku mecenas Antkowiak złożył wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji wojewody poznańskiego z 1993 roku, na mocy której Skarb Państwa przekazał kamienicę miastu Poznań. I już we wrześniu 2017 roku minister spraw wewnętrznych i administracji orzekł o nieważności decyzji dotyczącej przekazania kamienicy miastu Poznań.

Chociaż w 2017 roku doszło do rozmów między przedstawicielami miasta a mecenasem Antkowiakiem i wydawało się, że obie strony dojdą do porozumienia, niespodziewanie władze miasta złożyły odwołanie od decyzji ministra spraw wewnętrznych oraz wniosek o wstrzymanie wydania kamienicy do czasu uprawomocnienia się sprawy.

Czytaj też: Poznań: Amica pozwała dziennikarkę za rzekome naruszenie dóbr osobistych. Domaga się od niej 250 tys. zł

Pod koniec stycznia 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie ponownie wydał korzystną decyzję dla rodziny Anieli Przybylskiej. Tym razem podtrzymał postanowienie ministra unieważniające decyzję o przekazaniu kamienicy przez Skarb Państwo władzom Poznania. Mimo tego rodzina wciąż nie doczekała się jej zwrotu lub wykupu. Co więcej, miasto Poznań po raz kolejny złożyło odwołanie od wyroku sądu. Tym razem do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

– W ocenie moich klientów to wyłącznie gra na czas, co tym bardziej przykre, że spadkobiercami są osoby w podeszłym wieku i schorowane, a władze miasta wiedzą, że i tak będą musiały tę kamienicę zwrócić lub odkupić – nie ukrywa mecenas Jakub Antkowiak, dodając, że rodzina jest wpisana w księdze wieczystej jako właściciele kamienicy.

Przedstawiciele miasta powołują się za to na postanowienie WSA o wstrzymaniu wykonania decyzji stwierdzającej nieważność komunalizacji kamienicy do czasu ostatecznego orzeczenia NSA.

Sprawdź też: Poznań: Rzecznik dyscyplinarny sędziów wszczyna postępowanie wobec prezesa poznańskiego Sądu Okręgowego. Za pożyczkę na zakup mieszkania

– Do tego czasu brak jest zasadności do wydania przedmiotowej nieruchomości przez miasto Poznań – mówi Marek Drozdowski, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Nieruchomościami.

Jednocześnie nie ukrywa, że władze miasta biorą pod uwagę wykup kamienicy. – Jednak obecnie nie może to mieć miejsca z uwagi na niezakończone ostatecznie postępowania – twierdzi M. Drozdowski.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski