MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Rosną czynsze - od maja w PTBS

Beata Marcińczyk
Od maja opłaty za mieszkanie w PTBS będą wyższe
Od maja opłaty za mieszkanie w PTBS będą wyższe Piotr Jasiczek
Mieszkańcy tak zwanego "starego" Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego otrzymują właśnie wypowiedzenia umów najmu - części dotyczącej stawki czynszu.

To dla nich pierwsza podwyżka tych opłat od trzech lat. Objęci zostaną nią, choć w niższym wymiarze, także seniorzy mieszkający w domach przy ulicy Grabowej i Drewlańskiej.

- Podwyżka o 32 grosze za metr kwadratowy obejmie lokatorów mieszkań na osiedlach przy ulicach Szyperskiej i Piaskowej, Folwarcznej, Roboczej, Murawa i Konfederackiej - informuje Arkadiusz Stasica, prezes Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Poznaniu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Poznań: Europa Inwestycje obniżyła czynsz staruszce
Czynsz wzrósł o 350 proc. Lokatorki są przerażone

"Stare", niższe czynsze najemcy będą płacić jeszcze w kwietniu. Nową stawkę, 11, 70 zł powinni uiszczać od maja.

- O 20 groszy więcej zapłacą także nasi seniorzy, którzy mieszkają przy ulicach Grabowej i przy Drewlańskiej - dodaje prezes. - Stawka, którą płacą obecnie seniorzy to 10, 50 zł .

W pozostałych budynkach PTBS (niegdyś należących do TBS Dom i TBS Wielkopolska) czynsze podwyższane były w ubiegłym roku. Mieszkańcy domów przy ulicy Palacza, Kosynierskiej, Milczańskiej płacą 10, 80 zł, przy Katowickiej - 10,60 zł.

- Podwyżki czynszów w budownictwie społecznym zależą od wielu czynników. W naszym przypadku są to nie tylko te, którymi kierują się na przykład spółdzielnie. Musimy brać pod uwagę koszty spłaty kredytów. Najemcy mieszkań w dawnych mniejszych TBS-ach są w korzystniejszej sytuacji niż mieszkańcy dawnego PTBS-u. Koszty ogólne, jak na przykład utrzymanie zarządu, rozkładane są równo - tłumaczy Ardadiusz Stasica.

Prezes nie wyklucza, że także w pozostałych mieszkaniach PTBS-u wzrośnie w tym rokuczynsz. Na pewno jednak nie więcej niż o 20 - 30 groszy za metr kwadratowy. Na razie jednak deyzji w tej sprawie nie podjęto.

Wyższe czynsze płacą już mieszkańcy Piątkowa.

- Poznańska Spółdzielnia Mieszkaniowa zgodnie z wymogami obowiązującej ustawy, zachowując trzymiesięczny termin, wypowiedziała na koniec września 2011 roku dotychczasowe stawki czynszu na wszystkich osiedlach. Obowiązujące od 1 stycznia koszty eksploatacyjno - remontowe wzrosły średnio o około dwa procent. Jest to jednak różnie na każdym osiedlu - mówi Beata Frajtak, rzecznik PSM.

Wkrótce rozpoczną się zebrania wspólnot mieszkaniowych, na których także mogą zostać podjęte uchwały o podwyżkach, np. z tytułu remontów.

Chcesz skontaktować się z autorem? [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski