Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Rozpędzone hulajnogi powodują zagrożenie dla pieszych. Przechodnie skarżą się na zbyt szybką jazdę hulajnogami po chodnikach

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Hulajnogi na minuty po raz pierwszy w Poznaniu pojawiły się pod koniec ubiegłego roku. Wprowadziła je firma Lime. Choć dla wielu to wygodna forma poruszania się po mieście, to dla innych często zagrożenie na chodnikach, szczególnie dla ludzi starszych.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
Hulajnogi na minuty po raz pierwszy w Poznaniu pojawiły się pod koniec ubiegłego roku. Wprowadziła je firma Lime. Choć dla wielu to wygodna forma poruszania się po mieście, to dla innych często zagrożenie na chodnikach, szczególnie dla ludzi starszych.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Tomasz Hołod
Hulajnogi na minuty po raz pierwszy w Poznaniu pojawiły się pod koniec ubiegłego roku. Wprowadziła je firma Lime. Choć dla wielu to wygodna forma poruszania się po mieście, to dla innych często zagrożenie na chodnikach, szczególnie dla ludzi starszych.

Do naszej redakcji zgłosiła się Teresa Jakubowska, która twierdzi, że elektryczne hulajnogi poruszają się po chodnikach zbyt szybko, a jadące hulajnogami osoby w ogóle nie zwracają uwagi na pieszych.

- Te hulajnogi to poważne zagrożenie dla pieszych, a szczególnie dla starszych osób. Wychodząc ze sklepu prawie zderzyłam się z hulajnogą - mówi pani Teresa. - Chodnik, jak sama nazwa wskazuje, jest do chodzenia, a my piesi chyba niedługo będziemy fruwać, bo jak nie rowery to hulajnogi - dodaje.

Sprawdź też:

Hulajnogi zyskują co raz większą popularność. Niestety nierozważni użytkownicy, pędzący z maksymalna prędkością, stanowią zagrożenie dla przechodniów.

Teresa Jakubowska zaznacza, że miasto lekceważy problem. - Próbowałam interweniować w tej sprawie w urzędzie miasta, ale zostałam skierowana do firmy Lime - informuje.

Czy hulajnoga może jechać chodnikiem?

W Polsce poruszanie się w przestrzeni publicznej reguluje ustawa Prawo o ruchu drogowym z 20 czerwca 1997 roku. Wówczas ustawodawca nie przewidywał powstania hulajnóg i podobnych im urządzeń zasilanych energią elektryczną, więc w przepisach w ogóle ich nie uwzględnił.

Od tego czasu nie wprowadzono też żadnej zmiany, dlatego osoba poruszająca się na hulajnodze jest zwykłym pieszym, a więc ma prawo poruszać się chodnikiem. Problem w tym, że sprzęt firmy Lime rozpędza się do 25 km na godz., a to może stanowić zagrożenie dla pieszych.

A jakie jest Wasze zdanie? Czy hulajnogi powinny być traktowane jak rowery i poruszać się ścieżkami rowerowymi? Skomentuj i zagłosuj w sondzie.

Trwa głosowanie...

Czy hulajnogi powinny być traktowane jak rowery?

ZOBACZ TEŻ:

Lista grzechów, które nagminnie popełniają rowerzyści, jest bardzo długa. Na łamiących przepisy cyklistów skarżą się piesi, kierowcy, a także inni rowerzyści. Oto największe grzechy rowerzystów.Sprawdź. Przejdź do kolejnego slajdu --->

Grzechy rowerzystów: Które z nich wkurzają Was najbardziej? [ZOBACZ]

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski