Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Rozpoczęły się Światowe Dni Innowacji

Monika Kaczyńska
Wystawa Dom 2020 to jedna z imprez towarzyszących Dniom Innowacji w Poznaniu
Wystawa Dom 2020 to jedna z imprez towarzyszących Dniom Innowacji w Poznaniu Janusz Romaniszyn
Dzisiaj rozpoczęły się w Poznaniu, odbywające się już po raz czwarty, Światowe Dni Innowacji. Potrwają do piątku. W tym czasie przedstawiciele samorządów, nauki i biznesu z Polski, Brazylii, Kanady, Niemiec i Indii będą dyskutowali o przyszłości energetyki odnawialnej, energetyce jądrowej, a także trendach w technologii. Dzisiejszy, pierwszy dzień obrad był poświęcony roli metropolii w rozwoju gospodarczym i problemom, przed którymi stają.

- Światowe Dni Innowacji mają służyć wymianie doświadczeń, jego podstawowi beneficjenci to oczywiście samorząd, biznes i nauka - mówi marszałek województwa Marek Woźniak. - Jednak chciałbym, żeby to spotkanie stało się także impulsem dla młodych ludzi, którzy stoją u progu wyboru drogi życiowej, żeby zmierzyli się z wiedzą inżynierską, biotechnologią i tym podobnymi dziedzinami, bo to one są źródłem innowacji i dadzą im w przyszłości pracę. Humaniści zaś mogą prędzej czy później zderzyć się z twardą rzeczywistością rynkową.

Wykorzystanie zasobów społecznych było jednym z głównych punktów dyskusji nad rozwojem metropolii. Zarówno Alfredo Kotait Neto, sekretarz brazylijskiego Sao Paulo, jak i Vijay Kalantri z Bombaju podkreślali, że jednym z wyzwań, jakie stoją przed metropoliami, jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i jego negatywnym konsekwencjom. Postulat ten ma swoje źródła nie tylko w etyce, ale i w ekonomii. Wykluczenie oznacza bowiem, że potencjał rozwojowy metropolii nie jest wykorzystany w pełni.

Inne problemy, przed jakimi stają metropolie, to kwestie ekologiczne i logistyczne. Jak podkreślał Carlos Alberto Simas Magalhaes, ambasador Brazylii, kluczową sprawą w rozwoju ośrodków metropolitalnych jest zapewnienie mieszkańcom dobrej jakości życia. I ten czynnik, być może bardziej niż czynniki ekonomiczne, determinuje drogę rozwojową poszczególnych metropolii.

- W dobie globalizacji wszystkie metropolie mają podobne problemy - mówił Tomasz Kayser, zastępca prezydenta Poznania. - Jednak odpowiedź na nie w każdym miejscu na świecie powinna być inna. Takie spotkania jak to są źródłem inspiracji, a także okazją do uczenia się z cudzych doświadczeń. Także tych złych, by uniknąć popełniania tych samych błędów.

Tomasz Kayser podkreślał, że ostatecznym celem rozwoju miasta są jego mieszkańcy. Samorząd zaś powinien stwarzać im dobre warunki do życia. W określeniu potrzeb dużą rolę odgrywa działające w Poznaniu Centrum Badania Jakości Życia, które monitoruje nie tylko wymierne wskaźniki, takie jak dochody, stopa bezrobocia, ale także trudniejsze do zmierzenia jak zadowolenie z poszczególnych aspektów życia w mieście.

Korzystanie z doświadczeń metropolii w krajach tak geograficznie odległych jak Indie czy Brazylia może okazać się dla Wielkopolski ożywcze.

- Wydaje się, że czasem porównując swój poziom rozwoju zamykamy się w europejskiej perspektywie - mówi marszałek Marek Woźniak. - Spojrzenie w inne rejony świata sprawia, że widzimy rozwój o nieporównywalnie większej skali i dynamice. I to powinno nas motywować. Sądzę, że kto zostanie w tyle teraz, już nigdy nie dogoni peletonu. I chciałbym, żeby Wielkopolska uniknęła takiego losu - dodaje Woźniak.

Program ŚDI

21 września "Energia odnawialna" - dzień pod patronatem Brazylii
Uniwersytet Przyrodniczy, Dąbrowskiego 159

22 września "Energia atomowa" - dzień pod patronatem Kanady
Uniwersytet Przyrodniczy, Dąbrowskiego 159

23 września "Trendy w nauce, technologii i designie" - dzień pod patronatem Indii
Politechnika Poznańska, Piotrowo 2

24 września "Logistyka i mobilność" - dzień pod patronatem Berlina i Brandenburgii
Uniwersytet Ekonomiczny al. Niepodległości 10

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski