Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Rozpoczyna się deratyzacja. Od 2 maja muszą być wyłożone trutki na szczury

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Od 2 maja rozpoczyna się akcja deratyzacyjna w Poznaniu.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
Od 2 maja rozpoczyna się akcja deratyzacyjna w Poznaniu.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Dariusz Gdesz
W Poznaniu rozpoczyna się obowiązkowa deratyzacja. Od 2 do 15 maja właściciele nieruchomości mają obowiązek wyłożyć trutki w miejscach, gdzie gromadzą się lub przechodzą szczury – przede wszystkim w piwnicach i na klatkach schodowych, w kątach, korytarzach, czy pod ścianami.

Oprócz wyłożenia trutek trzeba sprawdzić i naprawić dziury w drzwiach, czy w podłogach, którymi mogą przedostawać się gryzonie. Akcja deratyzacyjna dotyczy także lokali gastronomicznych, obiektów handlowych branży spożywczej, targowisk i giełd, magazynów żywności, gospodarstw rolnych, szpitali, hoteli, akademików, pomieszczeń gospodarczych w zabudowie wielolokalowej, czy ogrodu zoologicznego.

Sprawdź też:

Naturalnie trzeba też pamiętać o zabezpieczeniu wyłożonych trutek – wywiesić ostrzeżenia, by ludzie ich nieświadomie nie podnosili (o treści - „Uwaga – wyłożono trutkę przeciw gryzoniom! Niebezpieczeństwo zatrucia ludzi i zwierząt”), uprzedzić dzieci i pilnować zwierząt domowych, zwłaszcza wypuszczanych luzem na dwór. Trzeba też kontrolować miejsca z trutkami i ich sąsiedztwo oraz usuwać martwe gryzonie.

Czytaj też: Nad Lechicką powstanie wiadukt dla tramwaju. Rozpoczęły się pierwsze prace przy skrzyżowaniu z Naramowicką

Nie ma wskazania konkretnych preparatów zabójczych dla myszy i szczurów, muszą jednak mieć atest Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie. Bliższych informacji można zasięgnąć telefonicznie w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej (tel. 878-55-58, 878-55-59 ) oraz w Straży Miejskiej (986).

Gdy minie przepisowe czternaście dni od wyłożenia trutek, to administratorzy nieruchomości mają obowiązek sprzątnąć ich resztki.

Akcja deratyzacyjna jest podejmowana w Poznaniu co roku, obecna jest już jedenastą edycją. Jest konieczna, bo powoduje znaczne ograniczenie populacji szczurów w mieście – bez administracyjnego obowiązku, zagrożonego kontrolą strażników miejskich, lub pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, nie wszyscy administratorzy nieruchomości odeszliby do niej poważnie.

- Łącznie, w całym mieście, obydwie służby rocznie kontrolują ponad 4000 nieruchomości – informuje Straż Miejska. Według jej danych początkowo ujawnianych nieprawidłowości było ponad 700 w roku 1998, ale czasem, po intensywnych kontrolach i po nagłaśnianiu tego faktu średni poziom od 2002 roku ustabilizował się na 85-95 uchybieniach, zakończonych wypisaniem mandatów karnych.

A szczury są nosicielami ponad dwustu groźnych chorób zakaźnych i pasożytniczych – m.in. dżumy, wścieklizny, cholery, gruźlicy, żółtaczki, tyfusu, czy zapalenia opon mózgowych. Każdego dnia na świecie rodzi się 3,5 miliona szczurów. W piwnicach, szopach, pomieszczeniach gospodarczych niszczą wszystko, od żywności, przez książki, meble, czy ubrania i obuwie, a nawet szkło, czy beton. Do tego szczury przyczyniają się do awarii wodociągowych, telekomunikacyjnych, uszkadzają sieci elektryczne i grzewcze.
Wśród trutek na szczury można kupić kostki woskowe, które nadają się do stosowania w wilgotnych piwnicach, bo nie pleśnieją, bardzo popularne trutki w postaci granulatu, czy zatrute zboże. Przy stosowaniu jakiejkolwiek trutki bardzo ważne jest pilnowanie zwierząt domowych i hodowlanych, by one nie wpadły w deratyzacyjną pułapkę – szczególnie trzeba pilnować kotów i usuwać od razu znalezione martwe gryzonie!

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski