Poznań: Rozpoczyna się deratyzacja. Od 2 maja muszą być wyłożone trutki na szczury

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Od 2 maja rozpoczyna się akcja deratyzacyjna w Poznaniu.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
Od 2 maja rozpoczyna się akcja deratyzacyjna w Poznaniu.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Dariusz Gdesz
W Poznaniu rozpoczyna się obowiązkowa deratyzacja. Od 2 do 15 maja właściciele nieruchomości mają obowiązek wyłożyć trutki w miejscach, gdzie gromadzą się lub przechodzą szczury – przede wszystkim w piwnicach i na klatkach schodowych, w kątach, korytarzach, czy pod ścianami.

Oprócz wyłożenia trutek trzeba sprawdzić i naprawić dziury w drzwiach, czy w podłogach, którymi mogą przedostawać się gryzonie. Akcja deratyzacyjna dotyczy także lokali gastronomicznych, obiektów handlowych branży spożywczej, targowisk i giełd, magazynów żywności, gospodarstw rolnych, szpitali, hoteli, akademików, pomieszczeń gospodarczych w zabudowie wielolokalowej, czy ogrodu zoologicznego.

Sprawdź też:

Naturalnie trzeba też pamiętać o zabezpieczeniu wyłożonych trutek – wywiesić ostrzeżenia, by ludzie ich nieświadomie nie podnosili (o treści - „Uwaga – wyłożono trutkę przeciw gryzoniom! Niebezpieczeństwo zatrucia ludzi i zwierząt”), uprzedzić dzieci i pilnować zwierząt domowych, zwłaszcza wypuszczanych luzem na dwór. Trzeba też kontrolować miejsca z trutkami i ich sąsiedztwo oraz usuwać martwe gryzonie.

Czytaj też: Nad Lechicką powstanie wiadukt dla tramwaju. Rozpoczęły się pierwsze prace przy skrzyżowaniu z Naramowicką

Nie ma wskazania konkretnych preparatów zabójczych dla myszy i szczurów, muszą jednak mieć atest Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie. Bliższych informacji można zasięgnąć telefonicznie w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej (tel. 878-55-58, 878-55-59 ) oraz w Straży Miejskiej (986).

Gdy minie przepisowe czternaście dni od wyłożenia trutek, to administratorzy nieruchomości mają obowiązek sprzątnąć ich resztki.

Akcja deratyzacyjna jest podejmowana w Poznaniu co roku, obecna jest już jedenastą edycją. Jest konieczna, bo powoduje znaczne ograniczenie populacji szczurów w mieście – bez administracyjnego obowiązku, zagrożonego kontrolą strażników miejskich, lub pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, nie wszyscy administratorzy nieruchomości odeszliby do niej poważnie.

- Łącznie, w całym mieście, obydwie służby rocznie kontrolują ponad 4000 nieruchomości – informuje Straż Miejska. Według jej danych początkowo ujawnianych nieprawidłowości było ponad 700 w roku 1998, ale czasem, po intensywnych kontrolach i po nagłaśnianiu tego faktu średni poziom od 2002 roku ustabilizował się na 85-95 uchybieniach, zakończonych wypisaniem mandatów karnych.

A szczury są nosicielami ponad dwustu groźnych chorób zakaźnych i pasożytniczych – m.in. dżumy, wścieklizny, cholery, gruźlicy, żółtaczki, tyfusu, czy zapalenia opon mózgowych. Każdego dnia na świecie rodzi się 3,5 miliona szczurów. W piwnicach, szopach, pomieszczeniach gospodarczych niszczą wszystko, od żywności, przez książki, meble, czy ubrania i obuwie, a nawet szkło, czy beton. Do tego szczury przyczyniają się do awarii wodociągowych, telekomunikacyjnych, uszkadzają sieci elektryczne i grzewcze.
Wśród trutek na szczury można kupić kostki woskowe, które nadają się do stosowania w wilgotnych piwnicach, bo nie pleśnieją, bardzo popularne trutki w postaci granulatu, czy zatrute zboże. Przy stosowaniu jakiejkolwiek trutki bardzo ważne jest pilnowanie zwierząt domowych i hodowlanych, by one nie wpadły w deratyzacyjną pułapkę – szczególnie trzeba pilnować kotów i usuwać od razu znalezione martwe gryzonie!

Sprawdź też:

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie